روغن موتورآزمون و بررسی فنی
موضوعات داغ

دلیل کثیف شدن زودهنگام روغن موتور خودرو

نکته مهم: این مطلب به مرور زمان، ویرایش و یا تکمیل می‌شود!
در صورتی که با مشکل نگارشی، دستوری و یا مفهومی در این محتوا برخورد کردید، از شما دوست عزیز و گرامی، صمیمانه تقاضا می‌کنم که ما را مطلع کرده، تا نسبت به تصحیح و تکمیل آن، در اسرع وقت اقدام نماییم.
تیم تحریریه ” پلتفرم روغن موتور، رسانه صنعت خودرو motoroil

شما از آن دسته رانندگانی هستید که فشار باد لاستیک های خود را هر ماه چک می کنید؟ برای پر بودن انواع مایعات خودروی خود اطمینان حاصل می کنید؟ به شنیدن صداهای جدید که ممکن است از ماشین شما به گوش برسد، حساس هستید و سریعا دنبال عیب یابی می روید؟ شما همچنین سطح روغن خود را به طور مداوم بررسی می کنید؟

تعمیر و نگهداری دقیق خودرو می تواند به شما کمک کند تا مسائل جزئی را قبل از اینکه به مشکلات بزرگ تبدیل شوند، حل کنید. یکی از مزاحمت های رایج رانندگان، روغن کثیف است! با این حال ، در بیشتر موارد، کثیف شدن روغن موتور لزوما نشانه بدی نیست (به شرط این که تغییرات آن به موقع انجام شود). دریابید که چه چیزی باعث کثیف شدن روغن موتور می شود. چه چیزی عادی است و چه چیزی نیست.

19245 204837

چه چیزی باعث کثیف شدن روغن موتور می شود؟

با گذشت زمان ، فیلتر روغن وسیله نقلیه شما می تواند خاک، زباله و گرد و غبار را جمع آوری کند. تمام این توده ها می توانند باعث کثیف شدن روغن موتور شما شوند. این طبیعی است. اما وقتی روغن کثیف شد، زمان تعویض روغن و فیلتر روغن فرا رسیده است، چرا؟ زیرا روغن کثیف می تواند با آسیب به قطعات موتور، کاهش بازده سوخت و یا حتی خرابی موتور، به خودرو شما آسیب برساند.

تاخیر طولانی بین تعویض روغن و ساییدگی معمولی موتور نیز می تواند منجر به کثیف شدن روغن شود. عدم تعویض فیلتر روغن نیز می تواند منجر به کثیف شدن روغن شود. همانطور که توسط تیم روغن موتور اشاره شده است، روغن موتور و فیلتر روغن باید بیشتر از هر وسیله دیگری در خودرو شما تعویض شوند.

30000 3 1

از کجا می دانید روغن موتور کثیف است؟

یک تکنسین آموزش دیده خودرو می تواند تشخیص دهد که روغن خودرو شما کثیف است یا خیر. اما ممکن است با توجه به رنگ روغن ، برخی از علائم کثیف شدن روغن را به تنهایی تشخیص دهید. روغن موتور کاملاً جدید معمولاً یک رنگ کهربایی شفاف ، شبیه به رنگ عسل است. هنگامی که روغن جدید اضافه می شود ، در داخل بلوک موتور گردش می کند تا قطعات را چرب کند. گرما را دوباره توزیع کند ، موتور را تمیز کند و با زنگ زدگی و خوردگی مبارزه کند. با این حال ، با گذشت زمان ، روغن می تواند آلوده شود و آن را تیره تر و ضخیم تر می کند. چنین تغییراتی در رنگ و ویسکوزیته روغن شما ممکن است مانع از عملکرد مناسب آن شود!

همچنین بخوانید:

اتومبیل من روغن از دست می دهد اما نشت نمی کند. چه خبر است؟

مشتقات نفت با گذشت زمان کاهش می یابد. بر اساس تحقیقات تیم روغن موتور، هرچه مدت زمان حضور روغن موتور در ماشین بیشتر باشد، چسبناکی آن کمتر می شود. بنابراین ، در روغن کاری مناسب اجزای مختلف موتور کمتر موثر خواهد بود. با گذشت زمان، رنگ روغن می تواند تغییر کند. به عنوان مثال روغن موتور قهوه ای یا خاکستری با قوام شیری یا کف دار می تواند نشانه آلودگی ناشی از نشتی مایع خنک کننده یا خال بودن بیش از حد موتور باشد. قرمز شدن شدید روغن ممکن است به معنی نشت مایع گیربکس اتوماتیک باشد.

صرف نظر از اینکه روغن شما به چه رنگی تغییر می کند، در صورت مشاهده علائم خراب شدن روغن خود ، مراجعه به متخصصان مراقبت از خودروی محلی برای معاینه رایگان بهترین گزینه است!

unnamed 1

با تعویض روغن FIRESTONE موتور خود را تمیز نگه دارید

آیا برای تعویض روغن دیر کرده اید؟ روغن موتور برای خودرو حیاتی است. وقتی روغن با رنگ ، سطح یا بوی غیرطبیعی برای شما به نظر می رسد، وقت آن است که آن را بررسی کنید. صرف نظر از اینکه زمان تعویض روتین آ فرا رسیده است یا خیر! اگر این علائم را حس کردید همین امروز به نزدیکترین تعمیرگاه های مجاز خودرو خود بروید. از متخصص تعویض روغن بخواهید سطح و رنگ روغن موتور خودروی شما را بررسی کند. تعمیرات و توصیه های معمولی یک سرویس دهنده متخصص می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. از آنها وقت بگیرید و از وقوع حوادث ناگوار در جاده و بعضا پرداخت هزینه های گزاف جلوگیری کنید.

منبع: firestone و رسانه صنعت خودرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا