روغن موتور
موضوعات داغ

نقش روغن موتور و دلیل استفاده از آن در خودروها

روغن موتور، محرک هر وسیله نقلیه موتوری است. این عنصر کلیدی برای سلامت یک موتور حیاتی است. روغن باعث می شود ماشین شما هزاران مایل بدون مشکل کار کند. در واقع ، تعویض روغن آنقدر در مراقبت از خودرو مهم و ضروری است که ممکن است یک تعمیرگاه سالانه بیش از شش میلیون تعویض روغن انجام دهد! حال ببینیم چرا خودروها نیاز به تعویض روغن دارند؟ به خواندن این مطالب ادامه دهید تا بدانید چرا خودروها برای کار کردن به روغن احتیاج دارند. همچنین با مزایای زیاد آن آشنا شوید.

چرا خودروها برای حرکت نیاز به روغن دارند؟ 

نقش اصلی روغن، روغن کاری قسمت های متحرک موتور است. طبیعتا تعداد زیادی قطعات پیچیده و سریع در یک موتور وجود دارد. روغن برای حفظ عملکرد روان قطعات و کاهش استحکاک و سایش ضروری است. گاهی اوقات ، تنها چیزی که مانع خرد شدن قطعات موتور با هم می شود ، یک لایه نازک روان کننده موتور است! 

با این حال ، حتی یک موتور خوب و روغن کاری شده گرمای زیادی تولید می کند. به همین دلیل یکی دیگر از وظایف مهم روغن این است که گرما را از اجزای مختلف دور کند. همچنین به حفظ موتور در دمای مطلوب کمک کند. بدون روغن، موتور شما به سرعت متوقف می شود و ممکن است بیش از حد گرم شود.

همچنین بخوانید:

خودروی آینده کاملا الکتریکی بنتلی را بشناسید

چگونه روغن خود را بررسی کنید؟

به گزارش تیم رسانه صنعت خودرو همراه با درک اینکه روغن چه کاری انجام می دهد ، مهم است که چگونه روغن خود را بررسی کنید. بنابراین می دانید روغن خودرو شما کم است یا خیر. تعویض منظم روغن برای بدست آوردن قابلیت اطمینان و حداکثر عملکرد خودرو بسیار مهم است. ندید گرفتن تغییرات معمول روغن می تواند عواقب جدی برای سلامتی خودرو شما داشته باشد. حتی در برخی موارد ممکن است منجر به خرابی کامل موتور شود.

unnamed

توصیه استاندارد این بود که روغن خود را هر 3000-5000 مایل تعویض کنید. اما ممکن است بسته به زمانبندی تعمیر و نگهداری پیشنهاد شده توسط تولید کننده ، نیاز به تعویض زودتر یا دیرتر داشته باشید. همیشه برای دانستن درجه روغن ، نوع و برنامه تعمیر و نگهداری روغن توصیه شده به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. اگر دیدید چراغ روغن روی داشبورد شما قرمز ظاهر می شود، فوراً خودرو خود را تعمیر کنید. زیرا ممکن است دچار فشار کم روغن، خالی شدن روغن یا نشت روغن شده باشید.

مزایای دیگر روغن موتور

تکنولوژی روغن از زمان استفاده از آن در اواخر دهه 1800 پیشرفت زیادی داشته است. عملکرد اصلی روغن، روغن کاری و خنک سازی قطعات موتور بود (و هنوز هم هست). اما حال می بینیم اکثر روغن های موتور مدرن مزایای اضافی زیادی را ارائه می دهند که عملکرد موتور را بهبود می بخشد. 

یکی دیگر از عملکردهای مهم روغن این است که موتور را تمیز نگه می دارد. روغن با پردازش خاک و سایر آلاینده ها از طریق فیلتر روغن ، به تمیز نگه داشتن موتور کمک می کند. علاوه بر این ، روغن می تواند شامل انواع ترکیبات شیمیایی مفید (معروف به مواد افزودنی) باشد. که می تواند عملکرد روغن را افزایش دهد. چند افزودنی که معمولاً در روغن یافت می شود عبارتند از:

  • بازدارنده های خوردگی برای محافظت در برابر ایجاد زنگ زدگی
  • مواد پخش کننده برای حذف و جلوگیری از تجمع لجن
  • شاخص ویسکوزیته را بهبود می بخشد تا اثر روغن در دمای شدید افزایش یابد
types car engine oil

روغن کمک زیادی می کند تا موتور شما بدون مشکل کار کند. کارکرد دقیق وسیله نقلیه شما تا حد زیادی به نوع روغن مورد آن بستگی دارد. از معمولی تا مسافت پیموده شده تا مخلوط مصنوعی و روغن مصنوعی کامل. در حالی که روغن مصنوعی کامل معمولاً کمی بیشتر هزینه می برد، اما برای بیشتر خودروها بهترین عملکرد را دارد.

صرف نظر از نوع روغن خودروی شما، این یک جزء حیاتی است که موتور را به طور کارآمد حفظ می کند. به علاوه ، تعویض منظم روغن یک راه عالی برای صرفه جویی در مصرف گاز است و به شما کمک می کند قطعات موتور را به خوبی پوشانده و از ساییدگی محافظت کنید.

منبع: firestonecompleteautocare و رسانه صنعت خودرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا