روغن موتورتعمیرگاه
موضوعات داغ

روغن های موتور و همه چیز درباره طرز استفاده از آن ها

روغن های موتور از پایه نفتی به همراه افزودنی ها تهیه می شود. یکی از این افزودنی ها روی می باشد که برای جلوگیری از سایش استفاده می شود. مقدار نیاز به روی فقط ۱۱٪ است که در ۱۰۰٪ افزودنی ها مصرف می شود. روغن موتور همانند خون در رگ های اتوموبیل برای عملکرد درست ماشین می باشد.

روغن موتور دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطحکاک پایین است. همان طور که می دانید موتور نقش مهمی در حرکت اتومبیل به عهده دارد. بنابراین باید روغن های موتور از خواص بالایی برخوردار باشد.

انواع روغن موتور

  • مینرال

این روغن از نفت خام تهیه می گردد و می توان گفت: این روغن ها اولین روغن موجود در خودرو می باشد. لازم بذکر است در تهیه این نوع روغن عملیات بهینه سازی انجام نشده است. این روغن های موتور مخصوص خودرو های قدیمی می باشد همچنین این روغن دارای قیمت پایین می باشد. بنابراین مدت کوتاهی پس از استفاده باید تعوبض شود.

  • سنتتیک

این نوع روغن پلیمراسیون هیدروکربن ها تولید می گردد. این نوع روغن در موتور های جت استفاده می شود. روغن موتور سنتتیک از ترکیبات شیمیایی گوناگون تهیه می شود به همین علت دارای کیفیت های متفاوتی می باشد. از مزایای این روغن می توان به تبخیر شوندگی پایین، کاهش مصرف روغن و افزایش عمر موتور اشاره نمود.

  • نیمه سسنتتیک

این روغن از ترکیبات روغن های مینرال و سنتتیک به وجود می آید. لازم بذکر است قیمت این نوع روغن کمی بیشتر از مینرال ها است. از نکاتی که باید به آن توجه شود استفاده نکردن روغن سنتتیک برای خودرو هایی که روغن موتور مینرال یا نیمه سنتتیک توصیه میگردد است.

همچنین بخوانید:

جزئیات تولید خودروی لوکس و برقی 2021 Lucid Air

کاربرد روغن موتور

از کاربرد های اصلی  روغن موتور می توان به روان کاری و تمیز کاری اشاره نمود. همچنین اصطحکاک و فرسایش، کمک کردن برای کاهش حرارت و جذب ذرات معلق از دیگر کاربرد های روغن موتور است.

کد های درج شده روی روغن موتور

کد هایی که روی روغن موتور نوشته می شود هر کدام دارای کیفیت متفاوتی می باشد. برای مثال درون خودرو دستگاهی به نام ویسکومتر وجود دارد، که روغن درون آن ریخته می شود. مطابق زمانی که روغن از این دستگاه عبور می کند عدد روی ویسکومتر نمایان می شود. همچنین این دستگاه بنا به استاندارد خاصی تعریف می شود.

لازم بذکر است هرچه سرعت عبور بیشتر باشد عدد نمایان شده کمتر و هرچه کمتر باشد عدد بیشتری است.به این عدد، عدد گرانروی می گویند که در مثال بالا گرانروی ۴۰ می باشد. همان طور که می دانید هر چه گرانروی کمتر باشد سرعت عبور بیشتر و هر چه گرانروی بیشتر باشد سرعت عبور کمتر است.

car engine oil 5

چرا باید روغن را تعویض کرد؟

ممکن است روغن در همان آغاز دچار اکسید و تجزیه حرارتی شده باشد، بدین ترتیب از کیفیت آن کاسته می شود و همچنین روغن پایه آن آلوده می گردد. بنابراین قدرت پاکنندگی و روانکاری آن کاهش پیدا می کند. ولی به طور معمول روغن موتور بین 6000 تا 7000 کیلومتر می‌بایست تعویض شود. در زمان تعویض روغن موتور حتما فیلتر روغن موتور را نیز تعویض کنید.

بهترین روغن ها کدامند

بهترین روغن آن هایی است که برترین گرانروی را داشته باشد که باید کیفیت آن مد نظر بگیرید. حداقل گرانروی برابر با آن میزانی است که در کاتالوگ خودروی شما درج شده است. به عنوان مثال برای پراید 111، سایپا در دفترچه راهنمای مشتری این خودرو، گرانروی معادل با درجه خاصی را توصیه کرده است.

در هنگام خرید روغن بهتر است به دفترچه راهنمای خوردو خود مراجعه کنید. در انتخاب روغن موتور دقت فرمایید، زیرا اگر روغن موتور مناسب برای خودرو خود تهیه نکنید. ممکن است آسیب جدی به موتور خودرو وارد شود که شاید هزینه سنگینی برای شما جای بگذارد که اصلا قابل به صرفه نیست.

تهیه شده توسط : رسانه صنعت خودرو

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا