تعمیرگاه

آموزش تعویض سپر جلو و عقب خودرو

0 تا 100 تعویض سپر

نکته مهم: این مقاله به مرور زمان، ویرایش و یا تکمیل می‌شود!
در صورتی که با مشکل نگارشی، دستوری و یا مفهومی در این محتوا برخورد کردید، از شما دوست عزیز و گرامی، صمیمانه تقاضا می‌کنم که ما را مطلع کرده، تا نسبت به تصحیح و تکمیل آن، در اسرع وقت اقدام نماییم.

تصادفات جاده ای (درون شهری و برون شهری) امری اجتناب ناپذیر در شهر‌های شلوغ و پرجمعیت است که متاسفانه درصد این تصادفات به دلیل رعایت نکردن اصول رانندگی صحیح در حال افزایش است. گذشته از این موارد عوامل دیگری مانند تاثیرات زیست محیطی مخرب مانند تابش مستقیم نور خورشید، تگرگ، باران اسیدی، اکسیداسیون و فضولات پرندگان باعث آسیب به رنگ بدنه خودرو و قطعات پلاستیکی مانند قاب آینه، سپر، قاب پلاک و جلو پنجره می‌شود که ظاهر خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین شما مجبور به جایگزین کردن و یا تعمیر قطعه آسیب دیده هستید و دوست دارید در قبال هزینه‌ای که خواهید کرد قطعه‌ای با کیفیت و یا به اصطلاح اصلی را دریافت کنید.

یکی از این قطعات پلاستیکی سپر خودرو است که بیشترین آسیب در هنگام تصادف به آن وارد می‌شود. بنابراین سپر خودرو نقش مهمی در حافظت از خودرو را بر عهده دارد و انتخاب و خرید سپر مناسب می‌تواند به میزان قابل توجهی فشار‌های وارد شده در هنگام تصادف را دفع کند و از آسیب‌های احتمالی به بدنه جلوگیری کند.

در این مطلب سعی شده است تا با توضیح مختصری درباره سپر خودرو و اجزای آن با این قطعه مهم در خودرو بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه سپر ماشین

اولین سپر در سال ۱۸۹۷ توسط یک شرکت خودروساز کشور چـِکُسْلُواکی ساخته شد. طراحی این سپر به اندازه کافی کاربردی نبود و دائما از روی خودرو می‌افتاد. سپر ساخته شده در واقع بیشتر جنبه زیبایی داشت.

آموزش تعویض سپر جلو و عقب خودرو

اما در سال ۱۹۰۱ این مخترع بود که توانست سپری را تولید کند که قادر بود تا حدی تاثیرات ناشی از تصادف را کاهش دهد. بعد از این اختراع بود که چندیدن شرکت خودروساز تصمیم به نصب سپر در خودروهای خود کرده‌اند. اما استفاده از سپر خودرو به صورت انبوه در خودرو مدل فورد در سال ۱۹۲۷ برمی گردد.

در سال ۱۹۶۸ جنرال موتورز با استفاده از تکنولوژی خاص پلاستیک‌های رنگ شده سپری برای پونتیاک جی تی او  (Pontiac GTO) تولید کرد که قادر بود بدون تغییر حالت ضربه‌های ناشی از تصادفات سبک را دفع کند. در سال ۱۹۷۱ شرکت رنو از این سپر پلاستیکی در رنو ۵ استفاده کرد.

نکات ضروری برای تعویض سپر عقب و جلو خودرو

پیش از هر کاری اول ایمنی را رعایت کنید . متاسفانه شاهد حوادث بسیار زیادی در حین کار های تعمیراتی هستیم پس لطفا نکات ایمنی را رعایت کنید تا کاری لذت بخش و ایمن داشته باشید.

همچنین بخوانید : باک بنزین خودروی خود را هیچوقت پر نکنید!

به این منظور ابتدا خودرو را در محل مناسب برای تعمیرات پارک کنید دقت کنید که مکان پارک شیب زیادی نداشته باشد در مکان شلوغ و پر رفت آمد نباشید، خودرو را خاموش کنید ترمز دستی را بکشید و در دنده قرار دهید مراقب باشید. حتما سویچ را بردارید.

وسایل مورد نیاز تعویض سپر

پیش از آشنایی با روش تعویض باید لوازم یدکی مورد نیاز برای تعویض سپر خودرو و وسایل مورد نیاز اینکار را تهیه کنید. این وسایل عبارتند از : پیچ گوشتی چهارسو و تخت ، آچار  14 رینگی یا آچار بکس ۱۴ ، اچار ۱۰ ، انبردست برای کار بهتر

نکته !

پس از آسیب و درآمدگی سپر، دو فیبر موجود در سپر را در بیاورید از مکان مناسب فیبر اصل جایگزین تهیه کنید و پیشنهاد میکنیم که حدالمکان از اجناس شرکتی و دست اول خریداری کنید .

نحوه تعویض سپر عقب و جلوی ماشین

عقب خودرو دو مهره مربوطه در دو طرف را با آچار باز نمایید . سپس باید زیر سپر سمت راست خودرو (از پشت) پیچ زیر سپر را باز کنید .

آموزش تعویض سپر جلو و عقب خودروسپس پوسته کهنه را نیز باز نمایید از دیگر لوازم یدکی تعویض سپر پراید یعنی فیبر های خریداری شده را در داخل پوسته تازه جایگزین نمایید . دیاق را داخل پوسته قرار بدید بطوریکه سوراخهای دیاق و پوسته سپر بصورت دقیق روبروی هم باشند حال با بست های خریداری شده پوسته را فیکس نمایید شلگیر ها را متصل نمایید و سپس دیاغ و پوسته جدید متصل شده را سر جای خود قرار دهید .

در اخر پیچهای داخل صندوق را ببنید اما توجه کنید خیلی سفت نکنید . پیچهای سر سپر را سفت ببندید و بعد آن ۴ مهره داخل صندوق عقب را محکم نمایید. در نهایت پیچ های زیر سپر را محکم کنید و از استحکام سپر وصل شده اطمینان حاصل کنید.

اگر وسایل مورد نیاز برای تعویض سپرهای عقب و جلوی ماشین را ندارید حتما به مکانیکی و یا نمایندگی خودرو مراجعه کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا