تعمیرگاه
موضوعات داغ

بهترین زمان برای تعویض لاستیک های ماشین

بررسی لاستیک ها و آج آن ها

توصیه هایی از قدیم وجود دارد که می گوید وقت آن است که لاستیک های جدید روی خودروی خود بگذارید:

وقتی آج لاستیک خود را اندازه گیری می گیرید و شیار آن فقط 2/32 اینچ (5.8 سانتی متر) شده باشد.

این قضیه در برخی از ایالت ها با توجه به قانون عمق آج لاستیک است.

همچنین وقتی میله های نشانگر سایش آج نشان داده شود.

در بسیاری از موارد، لاستیک ها، قبل از آن که راننده دقت کند، در باران و برف از بین می روند.

همچنین بخش قابل توجهی از لاستیک نیز در رانندگی و شدت ترمزگیری از دست می روند.

لاستیک ها به تدریج فرسوده می شوند. بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه به طور مرتب لاستیک های خود را از نظر عمق آج یا ساییدگی ناهموار بررسی نمی کنند. از بین رفتن چسبندگی لاستیک ممکن است مشخص نشود. تا زمانی که وسیله نقلیه به جای توقف، دچار لغزش شود، و مانند سابق عمل نکند.

7a64609e 0faf 4fbf 996a 26620be428f9

بررسی تایرهای جدید

تایرهای جدید معمولاً هنگام تازه بودن از 10/32 تا 11/32 اینچ عمق آج لاستیک دارند. خصوصیاتی از قبیل: عمیق بودن آج تایر، به علاوه شیارها و شکاف هایی که در کناره های آج به صورت بریده بریده قرار دارد را شامل می شود. این امور باعث می شود آب و برف از زیر تایر خارج شود تا بتواند چسبندگی کافی خود را حفظ کند. با ساییده شدن آج و کم عمق شدن شیارها و شکاف ها، رطوبت بیشتری در زیر لاستیک محبوس می شود. لاستیک سپس به جای “گاز گرفتن” سنگ فرش جاده و آسفالت روی سطح لغزنده آب (“هیدروپلان”) یا برف سوار می شود. نتیجه این مساله توقف طولانی تر، چرخش بیشتر چرخ در شتاب و چسبندگی کمتر در پیچ است.

 

download 3

شروع لیز خوردگی تایر

وقتی لیز خوردن و لغزندگی ها کم کم شروع شود در ادامه موارد مهم دیگری نیز هست. اینکه شدت آن چسبندگی چقدر است، از نظر طراحی لاستیک ها متفاوت خواهد بود. همچنین می تواند قبل از اینکه به نظر برسد لاستیک های شما ساییده شده اند و نیاز به تعویض دارند، هنوز قابل استفاده باشند. اما در برخی از لاستیک ها، اگر هنوز مثلاً 5/32 اینچ از عمق آج باقی مانده باشد، ممکن است چسبندگی لاستیک زودتر از بین برود. حال به نظر می رسد برای جلوگیری از خرید زودهنگام لاستیک های جدید، این مقدار از قبل در نظر گرفته شود. بعضی از لاستیک ها به راحتی از روکش ضد رطوبت و کشش برف بهتری از سایر لاستیک ها برخوردار هستند. همچنین با عمق کمتری از آج مایل های بیشتر را برای رانندگی طی می کند.

همچنین بخوانید: دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

مکانیک می تواند لاستیک ها را از نظر سایش غیرمعمول یا بیش از حد بررسی کند، عمق آج را با یک حرکت ساده اندازه گیری کند و مقدار ماندگاری لاستیک را به شما اعلام کند. عمق سنج برای بررسی تایرهای فرسوده در فروشگاه های لوازم جانبی خودرو در دسترس است.

منبع: cars

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا