آموزشتعمیرگاهلوازم یدکی
موضوعات داغ

تعویض فیلتر هوای کابین در اتومبیل

فیلتر کابین خودروی تان را زود به زود تعویض کنید زیرا باعث بالا بردن بازدهی سیستم تهویه و هم چنین سلامت خودتان می شود.

 

نکته مهم: این مقاله به مرور زمان، ویرایش و یا تکمیل می‌شود!
در صورتی که با مشکل نگارشی، دستوری و یا مفهومی در این محتوا برخورد کردید، از شما دوست عزیز و گرامی، صمیمانه تقاضا می‌کنم که ما را مطلع کرده، تا نسبت به تصحیح و تکمیل آن، در اسرع وقت اقدام نماییم.

اتومبیل های جدید به طور فزاینده ای به فیلترهای هوای کابین مجهز شده اند که از طریق سیستم گرمایش، سرمایش و تهویه هوا (HVAC)، ذرات معلق و بعضاً بوها را از هوایی که وارد خودرو می شود، پاک می کنند. فیلترهای کابین هوا معمولاً از تجهیزات استاندارد در خودروهای مدل بالاتر هستند، در حالی که سایر اتومبیل های مدل پایین تر آنها را به صورت یک گزینه مستقل یا جزو آپشن در دسترس قرار می دهند. برخی از اتومبیل های لوکس دارای دو یا چند فیلتر هوای کابین هستند.

1398100210455270919191644

فیلترهای هوای کابین تمیز و کثیف

انواع و اندازه آلاینده هایی که فیلتر هوای کابین می تواند به دام بیندازد با طراحی هر فیلتر خاص متفاوت است. با این حال، یک لیست کلی از این آلاینده ها شامل خاک، گرد و غبار، برگ ها، شاخه ها، حشرات، دوده، دود، کپک، گرده، هاگ، قارچ، باکتری، میکروب، مدفوع جوندگان و سایر بقایای نامطلوب است. فیلتر هوای کابین چیزی فراتر از یک راه برای بهبود کیفیت هوا است که حتی می تواند بر ایمنی خودرو تأثیر بگذارد. شورای تولیدکنندگان فیلتر تخمین می زنند که 40 میلیون آمریکایی از آلرژی ناشی از ذرات معلق در هوا یا بدتر شدن بیماری آلرژی خود رنج می برند. فیلتر هوای کابین می تواند با از بین بردن این آلودگی ها، علائمی مانند عطسه، تاری دید، آبریزش بینی و سردرد را که گاهی باعث حواس پرتی راننده و در نتیجه تصادف می شود، کاهش دهد.

01 66

 

خبرهای خوبی برای برخی از رانندگانی که اتومبیل های آنها فیلتر هوای کابین ندارد وجود دارد. بسیاری از خودروسازان برای کاهش تعداد قطعات مختلفی که باید تولید کنند، از کانال های HVAC یکسان در هر سطح که به اصلاح مدل خاص نامیده می شود استفاده می کنند. در نتیجه، اگر در کتابچه راهنمای خودروی شما در مورد تعویض فیلتر هوا در کابین مطلبی نوشته شده باشد، احتمال اینکه ماشین مجهز به پذیرش فیلتر باشد، حتی اگر فیلتر در کارخانه نصب نشده باشد، بسیار زیاد است. نگران نباشید، دستورالعمل ها را دنبال کنید تا متوجه شوید آیا کانال کشی حاوی محفظه فیلتر لازم است یا خیر.

انواع فیلترها

اکثر فیلترهای هوا در کابین دارای یک فیلتر فیلتر چین دار هستند که به نظر می رسد کاغذ است، اما در واقع جنس پیچیده تری از الیاف طبیعی و یا مصنوعی است. خصوصیات فیزیکی فیلتر بیشتر آلودگی ها را به دام می اندازد و در بسیاری از طرح ها، عبور هوا از فیلتر باعث ایجاد بار الکترواستاتیکی می شود که به جذب و به دام انداختن ذرات کوچکتر کمک می کند. فیلترهای با کیفیت ممکن است دارای چندین لایه باشند که از محیط فیلتر پشتیبانی می کنند و انواع مختلفی از درجه فیلتراسیون را ارائه می دهند. همه فیلترهای هوا در کابین مشابه نیستند. با افزایش کیفیت فیلتر هوای کابین، قیمت آن نیز افزایش می یابد. قیمت یک فیلتر اساسی ممکن است در فروشگاه لوازم یدکی محلی 15 دلار باشد. در حالی که یک قطعه تجهیزات اصلی برتر ممکن است 50 دلار یا بیشتر باشد که از یک فروشنده اتومبیل خریداری شود. فیلترهای هوای استاندارد مورد استفاده در کابین معمولاً حدود 98 درصد در به دام انداختن ذرات در محدوده 5-100 میکرونی کارایی دارند. این ذرات شامل اکثر آلاینده ها است، اما کوچکترین ذرات کپک، هاگ، دوده و دود توتون جزو آن ها نیست. فیلترهای هوای کابین با راندمان بالا ذرات معلق در هوا (HEPA) حتی می توانند ذرات ریزتر را به دام بیندازند.

همچنین بخوانید: سی کاری که برای حفظ سلامت خودرو بهتر است انجام دهید.

 

یکی از تأمین کنندگان عمده فیلتر هوا ادعا می کند که فیلترهای هوای کابین HEPA (ممتاز) آنها دارای راندمان فیلتراسیون 99.97 درصد در 0.3 میکرون بر اساس آزمایش استاندارد صنعت هستند. گرچه هزینه آنها بیشتر از فیلتر های معمولی است اما فیلترهای HEPA نهایت محافظت را در برابر ذرات معلق در هوا ایجاد می کنند. علاوه بر فیلتر کردن ذرات، بسیاری از فیلترهای هوا در کابین با کربن فعال شیمیایی می شوند که به آنها ظاهری خاکستری می بخشد و به از بین بردن طیف گسترده ای از بوها کمک می کند. این بوها شامل بوی گازهای خروجی مانند آمونیاک، دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، سولفید هیدروژن و بوی بنزین ها از احتراق ناقص هستند. برخی از فیلترهای هوا در کابین، کربن را با جوش شیرین تکمیل می کنند تا طیف وسیعی از بوها را از جمله بوی بدن انسان، سگهای خیس و کپک خنثی کند.

جایگزینی فیلتر

هنگام تعیین اینکه آیا فیلتر کابین خودرو شما باید تعویض شود یا خیر، سه عامل باید در نظر گرفته شود:

  • مسافت پیموده شده: بازه های زمانی پیشنهادی کارخانه برای تعویض فیلترهای هوای کابین از 15000 تا 30،000 مایل است (حدودا از 24000 تا 50000 کیلومتر). از تعمیرکار خودروی خود بخواهید تا دفترچه ای در اختیار شما قرار دهد یا کتابچه راهنمای خودروی خود را برای مشخصات دقیق مسافت پیموده شده بررسی کنید.
  • سطح ریزگردها: اگر در منطقه ای که دارای سطح گرد و غبار، گرده گل و سایر بقایای موجود در هوا بیش از حد معمول است، رانندگی کنید، باید مرتباً فیلتر را تعویض کنید. بسیاری از رانندگان با مشاهده میزان آلودگی سطح فیلتر هوای کابین که برای مدت زمان طولانی کار کرده است، شوکه می شوند.
  • عملکرد: علائم فیلتر هوای محدود شده در کابین شامل کاهش جریان هوا از طریق سیستم HVAC، پنجره هایی است که به راحتی مه می شوند و یخ زدایی آن ها سخت است و بوهای بد نامطبوع. فیلتر هوای محدود کابین همچنین بار بیشتری را به فن تهویه وارد می کند و می تواند عمر مفید آن را کوتاه کند.

cabin-filter

 

فیلترهای هوای کابین در مجاری قرار دارند که هوای بیرون را به سیستم HVAC می رسانند. در بعضی از اتومبیل ها، فیلتر در محفظه موتور نزدیک پایه شیشه جلو اتومبیل است. در برخی دیگر، زیر داشبورد یا پشت جعبه دستکش قرار دارد. بیشتر فیلترهای هوا در کابین را می توان در کمتر از 15 دقیقه بدون ابزار تعویض کرد، اگرچه برخی از آنها کمی بیشتر طول می کشد و ممکن است نیاز به برداشتن اتصال دهنده هایی باشد که جعبه دستکش یا صفحات داخلی را در جای خود نگه می دارند. اگر برای تعویض فیلتر خود به کمک نیاز دارید، با تعمیرگاه محلی خود تماس بگیرید.

 

کارشناسان فنی خودرو توصیه می کنند که برای خودروی خود یک تعمیرکار خودرو خوب و باتجربه و یا تکنسینی مورد اعتماد پیدا کنید. این کار را قبل از آنکه به آن شخص نیاز پیدا کنید، انجام دهید.

منبع: Auto Repair

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا