تعمیرگاهآموزش

چرا شمع ها برای موتور شما بسیار مهم هستند؟

نکته مهم: این مطلب به مرور زمان، ویرایش و یا تکمیل می‌شود!
در صورتی که با مشکل نگارشی، دستوری و یا مفهومی در این محتوا برخورد کردید، از شما دوست عزیز و گرامی، صمیمانه تقاضا می‌کنم که ما را مطلع کرده، تا نسبت به تصحیح و تکمیل آن، در اسرع وقت اقدام نماییم.
تیم تحریریه ” پلتفرم روغن موتور، رسانه صنعت خودرو motoroil

اکثر مردم در مورد شمع های موتور خود فکر نمی کنند، با این وجود این قطعه کوچک نقش فوق العاده مهمی در عملکرد ماشین شما دارند. در واقع، بدون شمع های صحیح و سالم، اتومبیل شما، احتمالاً نمی تواند کار کند.

شمع ها چه می کنند؟

موتور شما یک عضو کاملاً قابل توجه در ماشین است که برای تبدیل منبع انرژی (بنزین) به حرکت طراحی شده است. اما چگونه این کار را انجام می دهد؟ پاسخ اصلی را می توانید در ادامه مطلب بخوانید. برای تبدیل سوخت خودروی شما از منبع انرژی (بنزین) به منبع انرژی جنبشی، موتور شما باید راهی برای آزادسازی آن پیدا کند و این کار را از طریق فرایند احتراق انجام می دهد.

چرخه موتور چیزی است که باعث می شود این روند اتفاق بیفتد. در چرخه موتور، سوپاپ ها سیلندر خود را با مخلوطی از هوا و سوخت پر می کنند، که در صورت ترکیب بسیار منفجره هستند. هنگامی که پیستون در موتور شما به سمت بالا حرکت می کند، این مخلوط را فشرده می کند تا زمانی که در یک فضای بسیار کوچک قرار گیرد. حتی انرژی بالقوه بیشتری ایجاد کند.

چه اتفاقی می افتد؟

در اوج این فشرده سازی ، موتور شما با یک جرقه کوچک این مخلوط را مشتعل می کند. باعث ایجاد انفجاری می شود که پیستون را به سمت عقب برمی گرداند. میل لنگ را در موتور خود می چرخاند و نیرویی ایجاد می کند که باعث حرکت ماشین شما به جلو می شود. شمع های شما همان جرقه ای است که باعث احتراق مخلوط هوا و سوخت می شود و باعث ایجاد انفجاری می شود که موتور شما تولید می کند.

این شاخه های کوچک اما ساده، قوس الکتریکی را از طریق دو لید ایجاد می کنند. که لمس نمی کنند، اما به اندازه کافی نزدیک به هم هستند که برق می تواند فاصله بین آنها را شامل شود. شمع های شما، همراه با تجهیزات برقی و زمان بندی که آنها را روشن می کند، بخشی از آنچه به عنوان سیستم اشتعال شما شناخته می شود، هستند. به طور کلی شمع های شما از مواد بسیار مقاوم ساخته شده اند. آنها قادر به مقاومت در برابر میلیون ها و میلیون ها انفجار قبل از فرسودگی یا نیاز به تعویض هستند.

اما با گذشت زمان، انفجارها و خوردگی، منجر به جرقه های کوچکتر یا ضعیف تری می شود. این ها منجر به کاهش کارایی موتور شما می شود و می تواند منجر به مسائل دیگری از جمله خرابی یا آتش سوزی شود.

چه زمانی باید شمع های خود را تغییر دهم؟

وب سایت روغن موتور، رسانه خودرو، شمع موتور خودرو و موتورسیکلت

این روزها بیشتر تولید کنندگان شمع های “با عمر طولانی” را در کارخانه تولید می کنند. آنها فقط از نظر پلاگین استاندارد بسیار گران هستند و برای مصرف کننده بسیار خوب به نظر می رسد. شمع های با عمر طولانی تر معمولاً برای طول عمر حدود 100000 مایل درجه بندی می شوند. هرچه این دوشاخه ها به پایان عمر خود نزدیک می شوند، فاصله بین دو لید شروع به افزایش می کند. این جریان منجر به کاهش کارایی و احتمال آتش سوزی می شود.

اگر دوشاخه شمع شما تا جایی خراب شود که از کار بیوفتد، می تواند به فضای داخلی سیلندر موتور شما آسیب جدی برساند. می تواند منجر به تعمیر بسیار گران قیمت برای رفع آن تمام می شود. حتماً از دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود استفاده کنید تا ببینید شمع های شما برای چه مدت طول عمر ارزیابی شده اند. هرگز استفاده شمع های خود را به بیش از مسافت اعلام شده دفترچه خودرو نکشانید.

نحوه انتخاب شمع های جدید

هنگام انتخاب شمع های جدید، اطمینان حاصل کنید که مناسب وسیله نقلیه شما هستند. بیشتر مغازه های لوازم یدکی خودرو می توانند در این کار به شما کمک کنند. شما مدل های مختلف زیادی را برای انتخاب خواهید داشت.

وب سایت روغن موتور، رسانه خودرو، شمع موتور خودرو و موتورسیکلت

هزینه آنهایی که از فلزات گرانبها مانند پلاتین یا ایریدیم استفاده می کنند، معمولاً بیشتر از آنهایی که از فلزات معمولی مانند مس استفاده می کنند. درست است هزینه بیشتری متحمل می شوید اما به طور کلی در برابر سایش بسیار بهتر مقاومت می کنند. شمع های ارزان تر ممکن است حدود دو تا سه دلار هزینه داشته باشند. در حالی که شمع های برتر با فلزات گرانبها ممکن است هر قطعه 20 تا 25 دلار باشد. یک قانون کلی برای انتخاب، همان مارک و مدلی است که وسیله نقلیه آن را قبلا روی خود داشت.

همچنین بخوانید: آشنایی با مفاهیم شمع گرم و سرد ، سوزنی، چند پلاتینه و…

نکته ای که باید در مورد دریافت بهترین شمع بدانید

در حالی که احتراق داخلی موتور در قرن گذشته نسبت به زمان اختراع و محبوبیت بسیار پیشرفته تر شده است، شمع ها نسبتاً بدون تغییر باقی مانده اند. این فناوری قدیمی هنوز در قلب نحوه کارکرد موتور شما است. همین شمع ها باعث سوختن موتور شما می شوند که باعث کارکرد موتور می شود.

در این صفحه با تحقیق تیم تحریریه وب سایت روغن موتور، رسانه صنعت خودرو، اطلاعات مهمی را در مورد نحوه کارکرد شمع ها در اختیارتان قرار داده. همچنین اطلاعاتی درمورد نحوه انتخاب شمع مناسب برای اتومبیل خود و نحوه تشخیص علائم در هنگام نیاز خودرو جمع آوری کرده اند. اگر سوال دیگری دارید که در زیر به آنها پاسخ نداده ایم، دریغ نکنید و به صورت کانت بپرسید. ما خوشحال خواهیم شد که بتوانیم به شما کمک کنیم.

اطلاعات درباره شمع های پلاتینیوم

1. چگونه می توانم از زمان نیاز به شمع جدید مطلع شوم؟

در حالی که مشکلات موتور می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود، اما این مواردی است که شما در صورت نیاز به شمع های جدید به احتمال زیاد متوجه خواهید شد:

  • کاهش عملکرد و قدرت موتور
  • کاهش مصرف سوخت
  • توقف موتور
  • لک و لک کردن ماشین
  • بهم ریختگی
  • در مرحله ای حتی مشکل روشن کردن موتور

2. شمع چقدر دوام می آورد؟

شمع های معمولی مسی با نصب صحیح، تقریباً 20 تا 40 هزار مایل دوام می آورند. با این حال، بیشتر اتومبیل های مدرن امروزه از نوع شمع های ایریدیم استفاده می کنند به صورت استاندارد از کارخانه تولید می شوند. بنابراین شما به تعداد مکرر به سرویس شمع نیازی نخواهید داشت.

در واقع شمع های ایریدیم ممکن است 50000 مایل یا بیشتر دوام داشته باشند! برای طولانی ترین عمر ممکن شمع های پلاتینیوم را در نظر بگیرید که می توانند تا 100000 مایل و بیش از آن دوام داشته باشند. البته، اگر شمع ها با کربن آلوده شوند، با روغن پوشانده شوند، آسیب ببینند یا حتی به طور نامناسب نصب شوند، زودتر از این از کار می افتند.

3. چه عواملی باعث خرابی شمع می شود؟

اگر شمع های شما با مواد خارجی پوشانده شوند، این می تواند توانایی تولید جرقه را مختل کند. می تواند باعث شود موتور شما ضعیف کار کند، بیش از حد بنزین مصرف کند و حتی از کار بایستد. اگر شمع های شما با روغن پوشانده شده باشند، به این معنی است که احتمالاً در موتور مهر و موم های نامناسبی داشته اید. اجازه می دهد روغن در داخل آن نشت کند و شمع ها را بپوشاند.

شمع های آغشته به روغن برای آتش گرفتن به یک جرقه نیاز دارند. برای رفع این مشکل، ممکن است به مهر و موم های جدید شمع، واشر جدید پوشش دریچه، راهنماهای سوپاپ جدید یا سایر مهر و موم های موتور نیاز داشته باشید. یک مخلوط سوخت بیش از حد غنی نیز می تواند باعث شود شمع ها با رسوبات کربن پوشانده شوند و منجر به مسائل مشابه شود.

4. چه عاملی باعث می شود شمع های موتور شما شمع از دیگران بهتر باشد؟

هرچه ماده ای که دوشاخه شمع از آن ساخته شده بهتر باشد، شمع ها بیشتر دوام می آورند. بیشتر شمع ها دارای هسته مرکزی ساخته شده از مس هستند. اما شمع های استاندارد “مسی” با آلیاژ نیکل پوشانده می شوند. این استاندارد برای دهه ها استاندارد بوده است. اما امروزه شمع های ساخته شده از ایریدیم سخت و پلاتین را نیز می یابید و دوام بیشتری نیز دارند. از آنجا که ایریدیم بسیار سخت تر از مس و نیکل است، با سرعت کمتری از بین می رود. پلاتین حتی سخت تر است! شمع های پلاتین یا ایریدیوم را برای طولانی ترین عمر شمع در اتومبیل خود انتخاب کنید.

منابع: Wilsonville firestone و تیم توسعه و تحقیق وب سایت روغن موتور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا