لوازم مصرفی
موضوعات داغ

میزان دوام لاستیک ها در گرمای تابستان

گرمای تابستان با تایر خودرو چه می‌کند ؟

لازم به ذکر است گرما، اثر جدی در خالی شدن باد یا ترکیدگی تایرها دارد؛ بنابراین کارشناسان تاکید بسیاری بر توجه رانندگان به این مقوله به‌ خصوص در فصل تابستان دارند. ترکیدگی لاستیک در هوای گرم یکی از شایع‌ترین عواملی است که خطرات بسیاری برای خودروها ایجاد می‌کند؛ به‌طوری ‌که یکی از عوامل اصلی بسیاری از تصادفات جاده‌ای در فصل تابستان ترکیدگی لاستیک به دلایل متعدد است. براین اساس بسیاری از کارشناسان فنی خودرو تاکید دارند که مالکان خودرو همواره با آغاز فصل گرم تابستان میزان باد لاستیک خودروهای خود را بررسی کنند تا از هر گونه حادثه و مشکلی که ممکن است از این طریق برای آنها به وجود آید، جلوگیری کنند.

نکته مهم و قابل به ذکر

 توصیه مهمی که به رانندگان می‌شود این است که در فصل تابستان از راندن با سرعت بالا در مدت طولانی خودداری کنند و بعد از هر ۵/۲ تا ۳ ساعت رانندگی، خودرو را متوقف کنند و به تایرها استراحت بدهند. به این ترتیب احتمال بروز حادثه بر اثر فشار به تایرها کم می‌شود، ضمن آنکه غفلت از این نکات ساده عمر تایرها را کوتاه می‌کند.

میزان دوام لاستیک ها در گرمای تابستان

میزان دوام لاستیک‌ها در فصل تابستان

طبق گزارشات داده شده، عمر مفید اغلب تایر‌های موجود در ایران حدود 3 سال تا 60 هزار کیلومتر است. البته این زمان از تاریخ روز ساخت آن است.

تایر خودرو دو نقش اصلی را در سازمان وسیله نقلیه ایفا می‌کند. نقش اول همانی است که به نظر می‌رسد؛ یعنی ابزاری برای تحمل وزن خودرو که در واقع رابطی است بین سختی سطح زیرین و شاسی سنگینی که روی آن سوار می‌شود؛ اما حقیقت آن است که تایر‌ها نقش مهم دیگری نیز دارند. شاید بهتر بگوییم مهم‌ترین وظیفه آن‌ها حفظ ایمنی خودرو است. این همان نکته‌ای است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

اگر تایر شما در آستانه فرسودگی و یا نزدیک به پایان 3 سال است، پیش از آن‌که کاری دست شما بدهد نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید. حداقل کاری می‌توانید با کمترین هزینه ممکن انجام دهید، تعویض تایر‌های عقبی با جلویی است. بیش از 90 درصد خودروهای بازار به صورت FWD (دیفرانسیل جلو) هستند.

میزان دوام لاستیک ها در گرمای تابستان

این یعنی استهلاک تایر‌ها در محور جلو بیشتر است. سالی یک بار تایر‌های جلو و عقب را با هم تعویض کنید. این راه تنها یکی دو بار جواب می‌دهد. یادتان باشد پوسیدگی و فساد تایر را نمی‌توان از روی ظاهر آن تشخیص داد.

پس به سلامت فیزیکی آن‌ها اعتماد نکنید. تنها چیزی که با چشم قابل تشخیص است صاف شدن آج‌ها و ساییدگی است. بعد از رعایت سرعت و بار مجاز، سومین عاملی که تاثیر عمیق برسلامت تایر‌ها دارد، میزان باد آن است. روش‌های کلیشه‌های مثل لگد زدن و میزان خم شدن قسمت زیرین را فراموش کنید. به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید تا بدانید میزان باد مجاز برای تایر خودرویتان چقدر باید باشد. بد نیست بدانید که از نظر علمی فقط 5 درصد وزن خودرو روی جرم تایر قرار دارد و 95 درصد مابقی روی باد درون آن فشار می‌آورد.

هر وسیله نقلیه چهار چرخ، نیازمند تایرهای سایز خود است. کوچک و یا بزرگ بودن لاستیک می‌تواند سایش بیش از حد و یا به محور کشنده خودرو آسیب رساند.

 

همچنین بخوانید : تایر نرم بخریم یا خشک؟

در تصمیم گیری شما برای خرید تایر چندین عامل نقش اساسی دارند که از قرار زیر است:

۱. نام تجاری

۲. بودجه

۳. کیفیت تایر

۴. اندازه تایر

۵. نوع استفاده از تایر

جمع بندی :

همیشه کیفیت را در نظر بگیرید. هر تایر ارزان قیمتی را که می‌بینید، خریداری نکنید. بعضا تایر گران‌تر دو برابر بیشتر از تایر ارزانتر کارایی دارد. این نکته می‌تواند بر اقتصاد شما نیز تاثیر بگذارد. زیرا هر چه عمر و دام تایر بیشتر باشد، نیازی نیست شما در یک دوره کم دوبار تایر خریداری کنید. تایری که کیفیت بالاتری دارد، قیمت گرانتری نیز دارد.

از این رو شما با خرید تایر باکیفیت با خیال راحتری در جاده‌ها حرکت می‌کنید. انتخاب تایر با کیفیت میزان تصادفات را پایین می‌آورد، از این رو شما با حادثه‌های کمتری روبرو می‌شوید و این خود می‌تواند هزینه‌های بسیار زیاد حاصل از تصادفات را بکاهد و از آسیب‌های احتمالی، جلوگیری کند.

اگر تایر شما در آستانه فرسودگی و یا نزدیک به پایان 3 سال است، پیش از آن‌که کاری دست شما بدهد نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید. حداقل کاری می‌توانید با کمترین هزینه ممکن انجام دهید، تعویض تایر‌های عقبی با جلویی است.

تهیه شده توسط : رسانه صنعت خودرو

امتیاز مجموع: 0]

کادر امتیازدهی

امتیاز این مطلب

شما میتوانید به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.65 ( 6 رای)
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن