لوازم مصرفی

عملکرد سیستم کلاچ خشک و کلاچ تر

هنوز هم خودروهای با گیربکس دستی در دنیا ساخته می شوند که یکی از دلایل این اتفاق را می توان به سادگی بیشتر گیربکس های دستی، قیمت ارزان تر آن ها و البته لذت بالاتر رانندگی با این خودروها دانست.

این گیربکس ها یک قطعه واسطه با موتور خودرو دارند که به آن مجموعه کلاچ می گوییم.

انواع کلاچ خودرو

کلاچ ها در خودروهای سبک و سنگین در دو نوع خشک و تر هستند.کلاچ هایی که بر روی اکثر خودرو های خیابانی با گیربکس های دستی می بینیم، از نوع ساده ای هستند که از یک صفحه کلاچ درون مجموعه کلاچ و قطعات دیگر آن ساخته شده است.

این کلاچ ها در اثر وجود اصطکاک بین سه قطعه اصلی یعنی فلایویل از موتور، صفحه کلاچ به عنوان واسطه و منتقل کننده گشتاور و هم چنین دیسک کلاچ، کار می کنند و چرب شدن صفحه کلاچ می تواند کاملا اثری منفی بر کارکرد آن بگذارد.

اما نوع دیگری از این کلاچ ها نیز به نام کلاچ تر یا wet clutch وجود دارد که معمولا برای انتقال نیرو ها و گشتاور های بزرگ تر و عظیم تری کاربرد دارند و با توجه به وضعیت کاری آن ها که فشار زیادی بر آن ها اعمال می شود و یا در اثر پیچیدگی بیشتر، گرمای تولید شده کمتری دفع می شود، از یک سیال به عنوان خنک کننده و هم چنین روانکار بهره گرفته می شود و از این نظر کاملا در مقابل کلاچ های خشک قرار دارند.

این سیال هم می تواند توسط نازل هایی بر روی صفحه کلاچ پاشیده شود که انتقال حرارت بهتری صورت گیرد و هم ممکن است مجموعه کلاچ درون سیال قرار داشته باشد.

مزایای کلاچ تر

در این کلاچ ها هر چند مزایای زیادی مثل انتقال حرارت و استهلاک کمتر صفحه کلاچ دیده می شود، اما چون ضریب اصطکاکی کاهش پیدا می کند و نیرو به صورت تمام و کمال منتقل نمی شود، از صفحه کلاچ های پله ای و آج دار استفاده می شود تا از لغزش بیش از حد صفحه کلاچ جلوگیری گردد.

امروزه ممکن است به جای استفاده از کلاچ های تر برای انتقال مقادیر زیاد از گشتاور و یا کار در شرایط سخت، از کلاچ های دو صفحه ای ( کاملا متفاوت از سیستم های دو کلاچه ) استفاده گردد. قابل ذکر است که اکثر موتورسیکلت ها نیز دارای کلاچ تر هستند.

سیستم کلاچ
سیستم کلاچ

سوختن کلاچ  :


برخی از راننده ها عادت های اشتباهی دارند که این رفتارهای غلط باعث بروز مشکلاتی در دراز مدت می شود. یکی از این عادت ها، قرار دادن پا روی پدال کلاچ در حین رانندگی است. اثر این کار در کلاچ هایی که خلاصی ندارند به مراتب بدتر بوده و سایش زودهنگام صفحه کلاچ را به همراه خواهد داشت.

زمانی که پا روی کلاچ قرار دارد یا در صورت استفاده بیش از حد از نیم کلاچ کردن، در واقع تماس بین صفحه کلاچ، دیسک و فلایویل به طور کامل نبوده و صفحه بین این دو می تواند کمی دچار هرزگردی شود. در این حالت اگر موتور نیز زیر فشار باشد، بعد از مدتی بوی سوختن صفحه کلاچ به مشام خواهد رسید.

صفحه کلاچ با یک بار داغ کردن به پایان عمر خود نمی رسد اما تکرار این وضعیت برای چندین بار می تواند صفحه را بسیار ضعیف کند چرا که با هربار داغ شدن این قطعه، وضعیت لنت های صفحه کلاچ به صورت اصطلاحا شیشه ای در می آید و در صورت تکرار، اصطکاک درگیری صفحه با دیسک و فلایویل پایین خواهد آمد.

کلاچ
کلاچ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا