آپشن های خودرو

ساب ووفر در سیستم مالتی مدیای خودرو چه نقشی دارد؟

یکی از اجزاء اصلی صدای موزیک، نوت بالا یا بم آن است که بخش بیس را تولید می کند.

ساب ووفر
ساب ووفر

ساب ووفر

ساب ووفر قطعه ای است که وظیفه تولید این نوت را بر عهده دارد و ایجاد یک موج صدای عمیق، لرزش و کوبش مورد نظر را ایجاد می کند. این قطعه در دو وضعیت قابل استفاده است و می توان در داخل صندوق عقب و یا بر روی طاقچه از آن استفاده کرد.

ساب ووفر برای ایجاد عمق صدای کافی اغلب نیازمند یک محفظه مخصوص است که موج صدای تولید شده را به بیرون پرتاب کند. در صورت نصب این قطعه بر روی طاقچه، بخش اعظمی از موج تولیدی به هدر خواهد رفت و کوبش کافی نیز به اتاق منتقل نخواهد شد اما در صورتی که از ساب ووفر در داخل باکس مناسب استفاده شود، خروجی بسیار بهینه تری منتقل خواهد شد.

ساب ووفر
ساب ووفر

در ساب ووفر ها نیز حداکثر قدرت خروجی نشان دهنده نقطه اوج توان است و تنها در لحظاتی قابل دسترسی است اما RMS نشان دهنده ظرفیت پایدار دستگاه و سقف واقعی یک ساب ووفر است. قطر هر ساب ووفر می تواند تاثیر بسیار زیادی در تولید یک صدای بم نرم و لذت بخش داشته باشد و با کاهش قطر، بیس بسیار خشک خواهد بود.

ساب ووفر
ساب ووفر

البته این مساله به متریال به کار رفته در ساخت ساب ووفر نیز ارتباط جدی دارد و عموما باید با تحقیق از خشک یا نرم بودن هر ساب ووفر اطمینان یافت. برخی از این قطعات به صورت فابریک به همراه باکس های چوبی ارائه می شوند اما در صورت عدم تجهیز به باکس می توان با هزینه ای اندک اقدام به ساخت آن کرد.

لازم به ذکر است که طراحی این بخش کاری تخصصی است و به وسیله نرم افزارهای مخصوص انجام می پذیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا