لوازم یدکی

بررسی بازار قطعات یدکی خودروهای چینی خصوصا برلیانس

علاوه بر بازار خودروهای چینی، امروزه بازار قطعات لوکس و آپشن های مختلف این خودروها نیز حسابی رونق گرفته است به همین منظور در این مطلب، سری به فروشگاه‌های قطعات لوکس و آپشن های خودروهای چینی خصوصا 3 نوع برلیانس موجود در کشور زده‌ایم تا با چند و چون این بازار، از جمله معضل قطعات تقلبی و میزان استقبال مردم از آپشن های برلیانس آشنا شویم.

لوازم یدکی برلیانس
لوازم یدکی برلیانس

چگونه بفهمیم این قطعات یدکی اصلی هستند یا فیک؟

در آشفته بازار قطعات یدکی و حتی لوکس خودرو، کمتر فروشنده‌ای پیدا می‌شود که با صداقت کامل اصل مطلب را به خریدار گفته و او را از دوام و کیفیت قطعه مورد نظر آگاه کند. از اظهارات مردم این‌گونه بر می آید که قطعات اصلی خودروهایی مانند پژو، تندر 90 و … همگی متعلق به فرانسه یا سایر کشورهای مشهور دیگری بوده و قطعات چینی همگی کپی برابر اصل، البته از نظر ظاهر هستند‌.

ممکن است این پرسش برایشان پیش می‌آید که مگر می‌شود روی دست قطعات چینی نیز قطعات فیک و تقلبی آن هم برای خودرویی که ساخت چین است وجود داشته باشد؟

لوازم یدکی برلیانس
لوازم یدکی برلیانس

در پاسخ به این سؤال با قاطعیت می‌توان گفت: بلی! در بازار قطعات اتومبیل ایران، دست بالای دست بسیار است. تحریم‌های کشورهای غربی علیه خودروسازان، فرصت ویژه‌ای را برای حضور خودروهای چینی در ایران مهیا کرده است که حقیقتاً مونتاژ کنندگان ایرانی هم بازار خوبی برای خود دست و پا کردند‌.

‌بعد از آن خدمات پس از فروش و وارد کردن انواع قطعات نیز قدم بعدی‌ای بود که تاجران و سرمایه داران ایرانی را دوباره به این کشور مجذوب کرد و البته برخی هم به جز چین، سراغ کشورهای دیگری هم رفتند.

تاجران ایرانی برای تأمین قطعات‌ لوکس خودروهای چینی که برلیانس نیز از این قضیه مستثنا نیست در کشور چین سراغ سازنده‌های با کیفیت و استانداردهای پایین تری رفتند تا هم به فکر جیب خود باشند و هم جیب مشتری.

لوازم یدکی برلیانس
لوازم یدکی برلیانس

اما حقیقتاً در حال حاضر قطعاتی در بازار موجود هستند که حتی بدون باز کردن پلمپ بسته بندی آن نیز می‌توان از کارایی و کیفیت جنس درون جعبه مطلع شد.

بعد از چین که قطعات یدکی و علی‌الخصوص قطعات لوکس آن به دو دسته تقسیم شد، شرکت‌هایی از ترکیه نیز با سفارش تاجران ایرانی مشغول به ساخت این‌گونه قطعات شدند که البته کیفیت و دوام آن‌ها به جنس‌های درجه یک چینی نمی‌رسد ولی باید اذعان داشت که از قطعات درجه دوم چینی‌ها اندکی بهترند.

لوازم یدکی برلیانس
لوازم یدکی برلیانس

در بین کشورهای سازنده این قطعات لوکسِ برلیانس که اغلب نمی‌توان اسم آن‌ها را حتی آپشن هم گذاشت، نام‌هایی چون هند و تایوان نیز دیده می‌شود که قطعات آنان بسته بندی شکیل تری داشته و البته قیمتی به مراتب گران تر از سایر قطعات دارند.

به هر روی باید اذعان داشت وجدان فروشنده در اکثر موارد می‌تواند کیفیت و کارایی این‌گونه آپشن‌های برلیانس را مشخص کند و کمتر می‌توان از روی جعبه یا بسته بندی یک قطعه در مورد دوام آن حرف زد.

لوازم یدکی برلیانس
لوازم یدکی برلیانس

میزان استقبال مردم از قطعات لوکس برلیانس
بدون شک و با قاطعیت تمام می‌توان گفت نشان برلیانس روی کاپوت و درب صندوق‌عقب از بیشترین استقبال در بین مالکین برلیانس برخوردار بوده و حتی این تقاضا در بازار به حدی است که تمامی لوکس فروشان حتی اگر به صورت تخصصی هم قطعات لوکس خودروهای چینی را نداشته باشند، حتماً لوگو برلیانس را در قفسه و ویترین‌های خود به نمایش می‌گذارند.

بال عقب، مخصوصاً در برلیانس H330 نیز در بازار با درخواست‌های بی‌شماری از طرف مالکین برلیانس مواجه بوده و می‌توان این‌گونه اظهار کرد که قطعاتی که ظاهر خودرو را اسپرت می‌کند نیز از فروش خوبی برخوردار است.

نکته‌ای که برخی از مالکین برلیانس از آن غافل‌اند، وجود قطعات تخصصی نظیر آیینه الکتروکرومیک، کروز کنترل و حتی دکمه‌های روی فرمان برای انواع برلیانس در بازار است که اغلب مراجعین از آن بی‌اطلاع بوده و سراغ مولتی مدیاهای چند رسانه‌ای می‌روند.

برلیانس
برلیانس

این سیستم های صوتی و تصویری که در اکثر مواقع اصل بوده و یا خود دارای سیستم عامل می باشند، با گوشی اندروید یا ios شما نیز سازگارند و حافظه آن‌ها از 8 گیگابایت شروع شده و متناسب با قیمت آن تا 64 گیگابایت بالا می‌رود.
لازم به ذکر است این رسانه تصویری در مدل‌های اصلی هنگام استارت خودرو با آرم و نشان برلیانس شروع به کار می‌کند.

مورد دیگر که در این بازار بسیار به چشم می‌آید، تفاوت قیمت فاحش بین فروشندگان قطعات لوکس برلیانس و نمایندگی‌های مجاز آنها است، البته اگر برخی از این قطعات را در نمایندگی‌های مجاز پیدا کنید. بدین جهت مالکین برلیانس در بیشتر موارد متفق‌القول بر این نظرند تا با مراجعه به فروشگاه‌ها، قطعات لوکس را خریداری و از روی ناچاری برای نصب آن به فروشندگان متفرقه اعتماد نمایند.

برلیانس
برلیانس

اما نیمه پر لیوان را می‌توان این گونه بیان کرد که مشتریان داخلی برلیانس نیز می‌توانند آپشن‌های دلخواه خود را که از طرف فروشنده داخلی قابل عرضه نیستند در بازار تهیه نموده و برلیانس خود را مجهز کنند که اکثر مشتریان از این موضوع احساس رضایت می‌کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا