آموزشتعمیرگاه

آموزش کامل پنچر گیری خودرو به صورت 0 تا 100

نکته مهم: این مقاله به مرور زمان، ویرایش و یا تکمیل می‌شود!
در صورتی که با مشکل نگارشی، دستوری و یا مفهومی در این محتوا برخورد کردید، از شما دوست عزیز و گرامی، صمیمانه تقاضا می‌کنم که ما را مطلع کرده، تا نسبت به تصحیح و تکمیل آن، در اسرع وقت اقدام نماییم.

پنچر شدن لاستیک یکی از معضلاتی است که روزانه با آن دست و پنجه نرم میکنیم و برای حل این مشکل به دانش پنچرگیری نیازمندیم. ما اینجاییم با رسانه صنعت خودرو تا آموزش های کامل را به شما ارائه دهیم با ما همراه باشید.

روش اولپنچرگیری با اسپری پنچر گیری

1 – پیدا کردن سوراخ لاستیک

برای پیدا کردن سوراخ لاستیک ابتدا آن را تا حد معمول(بستگی به نوع لاستیک و ماشین ) باد کنید. برای پیدا کردن میزان باد لاستیک ها به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

2 – بررسی لاستیک با چشم

پس از باد کردن لاستیک آند را به خوبی بررسی کنید تا بریدگی سوراخ یا شی درون آن را بتوانیید پیدا کنید.برای انجام این کار میتوانید از یک چراغ قوه استفاده کنید.

3 – شنیدن صدای لاستیک

در صورتی که با چشم متوجه محل نشتی هوا نشدید به دنبال صداهایی همانند  هیس که صدای خارج شدن هوا از لاستیک است بگردید . با دست کشیدن روی لاستیک هم میتوانیید محل نشتی هوا را پیدا کنید.

4 – ترکیب آب یا شامپو یا صابون

در نهایت اگر با انجام تمامی مراحل گفته شده موفق به پیدا کردن نشتی هوا نشدید در یک ظرف مقداری آب ریخته و آن را با صابون یا شامپو ترکییب کنید تا به خوبی کف کند.

5 – پوشاندن لاستیک با کف

پس از انجام مرحله4 محتوای ضرف را به خوبی روی لاستیک ریخته به طوری که تمام سطح لاستیک به خوبی پوشیده شود .

6 – پیدا کردن حباب های به وجود آمده

پس از پوشاندن لاستیک با کف مدتی صبر کنید . دقت کنید محل نشتی هوا در لاستیک با ظاهر شدن حباب در آن قسمت نمایان میشود . اگر متوجه به وجود آمدن حباب در لاستیک شدید آن محل نشتی است .

7 – اسپری پنچرگیری

حتما قبل از مصرف نحوه و طریقه ی مصرف اسپری را با دقت بخوانید.

8 – پس از پیدا کردن محل نشتی شی ای که باعث پنچری شده را از آن به آرامی خارج کنید . در انجام این کار دقت لازم را داشته باشید زیرا ممکن است اشتباه خارج کردن آن جسم به قسمت بیشتری از لاستیک آسیب بزند . در این مرحله ممکن است شی خارجی وجود نداشته باشد .

9 – چرخاندن چرخ

چرخ ماشین را حرکت داده به صورتی که پیچ هوای لاستیک در بالا قرار بگیرد .

10 – پر کردن لاستیک با اسپری پنچرگیری

نازل اسپری را بر روی پیچ هوای لاستیک (همانند زمانی که قصد باد زدن لاستیک را دارید) قرار داده و سپس به آرامی پیچ اسپری را باز کرده و اجازه دهید محتوای اسپری کاملا به داخل لاستیک منتقل شود .

11 – حرکت دادن چرخ پس از اتمام مرحله بالا چرخ ماشین را به آرامی حرکت دهید با این حرکت محتوای اسپری پنچرگیری به خوبی در تمامی قسمت های لاستیک پخش شده و محل نشتی را پر میکند.

روش دومپنچرگیری با روش ماده پنچرگیری

1 – باز کردن پیچ های چرخ

هنگامی که خودرو ثابت است با آچار مخصوص چرخ پیچ های آن را به صورت ضربدری و خلاف عقربه های ساعت باز کنید . با این کار وزن خودرو هنوز قبل از جک زدن روی چرخ ها است و مانع از چرخیدن آ« ها هنگام باز شدن می شود .

2 – جک زدن و بالا بردن ماشین

پس از طی کردن مرحله اول باید چرخ خودرو را خارج کنید . برای انجام این کار میتوانید از جک خود ماشین یا جک های هیدرولیکی استفاده کنید . حتما قبل از جک زدن به دفترچه راهنما یا سرویس ماشین مراجعه کرده و محل های دقیق جک در ماشین را پیدا کنید .

آموزش کامل پنچر گیری خودرو به صورت 0 تا 100

3 – بیرون آوردن چرخ هیدرولیکی استفاده کنید . حتما قبل از جک زدن به دفترچه راهنما یا سرویس ماشین مراجعه کرده و محل های دقیق جک در ماشین را پیدا کنید .

4 – بیرون آوردن چرخ پس از آزاد شدن چرخ ماشین پیچ ها در خلاف جهتپس از آزاد شدن چرخ ماشین پیچ ها در خلاف جهت عقربه های ساعت شل کرده و بیرون بکشید . زمانی که پیچ ها خارج شدند چرخ را گرفته و بیرون بیاوردید . زمانی که پیچ ها خارج شدند چرخ را گرفته و بیرون بیاورید .

5 – بررسی چرخ

پس از بیرون آوردن چرخ با دقت آن را بررسی کنید و شی خارجی فرو رفته در آن را به آرامی خارج کنید . برای بهتر دیده شدن محل نشتی لاستیک از گچ برای علامت گزاری استفاده کنید . اگر شی خارجی وجود نداشت مرحله اولیه روش پنچر گیری با اسپری را انجام دهید .

6 – تمیز کردن محل نشتی

محل نشتی لاستیک با استفاده از ابزار سوهان موجود در بسته پنچرگیری تمیز کنید .

7 – پر کردن محل نشتی لاستیک با استفاده از ابزاری که در بسته پنچرگیری است ماده پنچرگیری را روی محل نشتی لاستیک قرار داده و فشار دهید . این کار را محکم انجام دهید تا به خوبی ماده در قسمت نشتی قرار بگیرد . از یک چسب و یا ماده دیگر برای لغزندگی بهتر و در نهایت بهتر انجام شدن کار استفاده کنید .

در motoroil بخوانید: آموزش کامل پنچر گیری خودرو به صورت ۰ تا ۱۰۰

8 – بریدن قسمت های اضافه ماده پنچرگیری

چند دقیقه صبر کنید تا ماده خشک شود و به وسیله یک تیغ کاتر قسمت های اضافه ماده پنچرگیری را ببرید .

9 – باد کردن لاستیک

پس از بریدن قسمت های اضافه لاستیک به میزان معمول باد کنید . برای پیدا کردن میزان مجاز باد لاستیک ها به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید .

10 – اطمینان از گرفته شدن نشتی

مقدار آب به همراه صابون یا شامپو را خوب هم بزنیید و کف تولید شده را روی محل نشتیی قرار دهید .

11 – پس از مطمعن شدن از گرفته شدن محل نشتی لاستیک مقداری چسب بر روی محل نشتی بریزید و اجازه دهید تا چند دقسقه خشک شود .

12 – نصب لاستیک

چرخ را به آرامی بلند کرده و در داخل پیچ های ماشین قرار دهید . با استفاده از آچار چرخ پیچ های ماشین قرار دهید . با استفاده از آچار چرخ پیچ ها را در جخت عقربه ساعت به صورت ضربدری سفا کنید .

13 – پایین آوردن جک

زمانی که پیچ های چرخ سفت شدند جک در جهت خلاف عقربه های ساعت باز کنید .

14 – چک کردن نهایی لاستیک

هنگامی که وزن خودرو روی چرخ افتاده با استفاده از اچار چرخ دوباره پیچ ها را سفت کنید . (برای انجام این کار نیروی پا هم میتوانید استفاده کنید)

پنچرگیری با استفاده از ماده پنچرگیریراه کاری موقتی است و سعی کنید لاستیک خود را از نهایت 20 هزار مایل برابر با 32 هزار کیلومتر تعویض کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا