آموزش

بازی با حروف لاتین در سیستم ترمز

در مطلب زیر با برخی از اصطلاحات مخفف شده حروف لاتین در سیستم ترمز آشنا خواهید شد،با Motoroil همراه باشید.

Anti-Lock Braking System یا همان سیستم ترمز ABS

Anti-Lock Braking System یا ترمز ضد قفل ABS وظیفه قطع و وصل کردن بسیار سریع ترمز را به منظور جلوگیری از قفل شدن چرخ‌ها بر عهده دارد. لازم به ذکر است در نرم‌افزار ABS، فرکانس قطع و وصل شدن سیستم‌ ترمز در هر ثانیه و عملکرد آن در کنار سایر سیستم‌های کنترل پایداری، در هر خودرو منحصر به فرد هست.

"<yoastmark

Electronic Brake force Distribution یا سیستم ترمز EBD

Electronic Brake force Distribution یا همان EBD کمک سیستم ABS است که نیروی ترمز را با توجه به سرعت حرکت خودرو، زاویه فرمان و نیروی وارد شده به هر چرخ را کنترل می‌کند. این سیستم قابلیت این را دارد که سُر خوردن اتومبیل حول محور عمودی را هم کنترل کند و مانع آن شود.

"<yoastmark

Electronic Stability Program یا همان ESP

Electronic Stability Program یا سیستم ESP را می‌توان در واقع مکمل سیستم EBD عنوان کرد. این سیستم در هر ثانیه بیش از 25 بار وضعیت حرکت خودرو را کنترل کرده تا در صورت انحراف و تقسیم نیروی ترمز، دوباره اتومبیل را با کمترین آشفتگی ممکن به حالت عادی خود بازگرداند.

Brake Assist System یا سیستم کمکی در هنگام خطر بدون کنترل ارادی راننده و با کمک رادار دیسترونیک در صورت تشخیص مانع، وارد عمل می‌شود. همچنین در صورتی که راننده فشار بیش از حدی را به پدال ترمز وارد کند این سیستم بهترین و کارآمدترین نیروی ترمز را برای چرخ‌ها فراهم می‌کند.

Traction Control System یا سیستم TCS

Traction Control System در هنگام شتابگیری های ناگهانی از هرزگردی چرخ‌ها جلوگیری می‌کند. اغلب خودروهای دیفرانسیل عقب در صورت لانچ با زاویه اندک فرمان به دور خود می‌چرخند که وجود چنین سیستمی مانع از ایجاد آن می‌شود.

"<yoastmark

یکی دیگر از کاربردهای این سیستم، حرکت دادن خودرو به‌ویژه در سربالایی‌های یخی و لغزنده است. بسیاری از راننده‌ها، در زمستان، گیر کردن در رمپ پارکینگ را تجربه کرده‌اند، سیستم TCS، بهترین استفاده را از اصطکاک لاستیک‌ها با سطح زمین ممکن می‌سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا