آموزش

راه های تشخیص تعویض اتاق خودرو

راه های تشخیص تعویض اتاق خودرو را بیابیم. بدنه خودرو یا اتاق خودرو بخش بیرونی و قابل مشاهده خودرو است ولي همين اتاق خودرو پيچيدگي هاي خاص خود را دارد و در صورتي كه به پيچيدگي هاي آن واقف نباشيد، ممكن است هنگام خريد خودروهاي دست دوم، ضررهاي مالي جبران ناپذيري را متحمل شويد. در ادامه با موتوراویل همراه باشید.

تشخصیص تعویض اتاق خودرو در خودروهای تصادفی

 تعویض اتاق خودرو

خرید خودروهای تصادفی، تعمیرات غیر اصولی و فروش آنها به عنوان خودروی سالم و بيرنگ یکی از معضلات عمده بازار خرید و فروش خودرو است كه ضررهاي جبران ناپذيري را به اقتصاد و خريدار و فروشنده وارد مي كند.

در یک تصادف رانندگی، بخش‌هایی مانند بدنه، سازه اتاق یا شاسی، قطعات سیستم تعلیق و اکسل‌ها بيشر آسيب را مي بينند و بعد از هر تعمير بايد بازرسي شوند تا مشخص شود كه تعمير به درستي انجام شده است. اتاق خودرو يكي از بخش هاي مهم خودرو بوده كه نبايد آن را ناديده گرفت.

براساس ماده 30 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمايي و رانندگی مصوبه سال 89 ، تعويض خوسرانه اتاق خودرو ممنوع بوده و مشمول مجازات خواهد بود. تعويض خودسرانه اتاق خودرو پيگرد قانوني دارد و پليس فرد خاطي را به دايره آگاهي ناجا معرفي خواهد كرد.

مدارك لازم جهت تعویض اتاق خودرو

  • حضور شخص مالك
  • درخواست شخص مالك
  • سند كمپاني سازنده خودرو
  • بيمه نامه شخص ثالث
  • معاينه فني خودرو معتبر
  • برگه عدم خلافی جدید
  • كارت وسيله نقليه
  • اصل گواهینامه گمرکی جهت قطعات خارجی و قطعات دست دوم
  • فاکتور معتبر کارخانه سازنده جهت قطعه تعویضی جدید

 پليس راهنمايي و رانندگي به خريداران خودروهايي كه فروشندگان اين نوع خودروها، اتاق خودرو را تغيير داده ولي هرگز آن را تعويض نكرده اند هشدار داده كه خريداران بايد با آگاهي كامل نسبت به خودرو نسبت به خريد خودرو اقدام كنند.

قبل از خريد نسبت به يك دست بودن اتاق خودرو اطمينان حاصل كرده و اگر وضعيت بدنه خودرو مشكوك است از پرداخت هرگونه وجهي به فروشنده خودداري كنند و در ضمن پليس راهنمايي و رانندگي هرگز براي اين چنين خودروهايي با وضعيت بدنه مشكوك پلاكي را صادر نمي كند. فروشنده بايد اتاق خودرو را به طور كامل تعويض كند و تعمير بخش تصادفي اتاق خودرو مجاز نبوده و پيگيرد قانوني دارد.

زمان دقيق تعویض اتاق خودرو

 تعویض اتاق خودرو

شايد تا به حال به زمان و دلايل تعويض اتاق خودرو فكر كرده باشيد. ولي مي دانيد كه دقيق ترين زمان تعويض اتاق خودرو چه زماني است؟ ملاك و معيار تعويض اتاق خودرو چيست؟ دلايل كارشناسي تعويض اتاق خودرو چيست؟

زماني كه در يك تصادف بسيار شديد، اتاق خودرو به اندازه 50 درصد و بيشتر تخريب شده باشد، در اين صورت حتما آن را تعويض مي كنند. براساس نظر كارشناسي اتاق خودرو را تعويض مي كنند بخاطر اين كه تعمير و بازسازي اتاق خودرو منطقي نيست و حتي اگر اين كار هم انجام شود، كارايي اتوموبيل و كيفيت سواري اتوموبيل كم مي شود.

واكنش نمايشگاه هاي خودرو نسبت به قضيه تعویض اتاق خودرو

 تعویض اتاق خودرو

اطلاع رساني به خريداران خودرو يا محرمانه ماندن آن از ابعاد ديگر تعويض اتاق خودرو است. در ابتدا بايد توجه داشته باشيم كه تصادف باعث كاهش و افت قيمت خودرو مي شود و لزوم تعويض اتاق خودرو بر كاهش قيمت خودرو بيشتر دامن مي زند. تعويض اتاق خودرو و كاهش قيمت آن در مورد خودروهاي لوكس و وارداتي بيشتر به چشم مي خورد و دردسرهاي خاص خود را دارد.

بنابراين متوجه مي شويم كه يك فرد علاوه بر خريد اتاق جديد بايد جابجايي و تغيير اتاق خودرو نيز هزينه كند كه هزينه هاي او در اين صورت دو برابر خواهد شد. البته هزينه قانوني اين كار نيز بالا نيست و براي خريدار هزينه هاي اضافي را وارد نمي كند.

حال اگر فروشنده قضيه را به خريدار منعكس نكند، هزينه ها و ارزش خودرو و ضررر خريدار به چه صورتي خواهد بود. فروشنده مجبور است كه قيمت خودرو را با مبلغي وسوسه انگيز اعلام كند تا هيچ ردپايي از خود برجاي نگذارد. خودروهايي كه به صورت وكالتي و پايين تر از قيمت واقعي خودرو به فروش مي رسند با اين وضعيت به فروش مي رسند. فروشنده خودرو را به صورت فوري به فروش مي رساند و مشخصات شخصي خود را نيز هرگز اعلام نمي كند. فروشنده نمي تواند دلايل كار خود را عنوان كند و خريدار نيز بايد در اين چنين خريدهايي بايد دقت و وسواس بيشتري را به خرج دهد.

فروش غیر قانونی اتاق خودرو

فروش غير قانوني بعد ديگر اين قضيه است و دردسرهاي خاص خود را دارد و با عدم اطلاع رساني به خريدار مشخص خواهد شد. در فروش قانوني، شماره بدنه خودرو در سيستم ها راهنمايي و رانندگي ثبت مي شود. بايد به هنگام تعويض بدنه ، درج شماره بدنه در اتاق جديد لازم و اجباري است و اين شماره از اتاق قبلي به اتاق فعلي منتقل مي شود. توجه داشته باشيد كه دردسرهاي فروش غير قانوني متناسب با نوع خودرو، شماره پلاك و شماره بدنه متفاوت بوده و هر كسي نمي تواند شماره بدنه خودرو را هك كرده و تغيير دهد.

بنابراين متوجه مي شويم كه اطلاع رساني اتاق تعويضي به خريدار به صرفه بوده و هزينه هاي چندان زيادي در پي نخواهد داشت. ولي با اين همه اگر فروشنده از انجام اين كار امتناع كرد چطور مي توان اتاق تعويض شده را بدون اطلاع فروشنده ، متوجه شد؟

اطلاع از تعويض اتاق خودرو بدون اطلاع رساني فروشنده

 تعویض اتاق خودرو

خريدار بايد علاوه بر تجربه و تخصص ، مهارت لازم را نيز برای تعويض اتاق خودرو  داشته باشد و البته همه افراد اين چنين توانايي را ندارند. وارسي پلاك خودرو مي تواند به ما در اين مورد كمك كند. متناسب با نوع خودرو ، شماره بدنه ممكن است در محل هايي مانند ستون وسط اتاق خودرو، سمت چپ پاي راننده و روي ديواره بالايي يا سمت چپ داخل كاپوت نصب شده باشد. علائمي مانند تميزي، ظاهر و نشان هر گونه رد و خط و خش يا نقطه جوش و يك دست نبودن مي تواند دليلي بر جابجايي اتاق خودرو و هك كردن آن باشد

بازديد شاسي و سطح پاييني اتاق دومين كاري است كه در نشان دادن تعويض اتاق خودرو بايد انجام دهيم. اتاق خودرو بر روي شاسي و به  همراه با لاستيك اتاق نصب مي شود. شما مي توانيد با بررسي اتاق خودرو و لاستيك آن از تعويض شده بودن اتاق خودرو اطمينان حاصل كنيد. آسيب ديدگي شاسي خودرو با خط و خش و زدگي هاي اتاق خودرو مشخص مي شود. عدم يك دست بودن رنگ شاسي نشانگر تعويض بودن اتاق خودرو است. خال جوشكاري نيز نشانگر تعويض بودن اتاق خودرو است.

نشانه تعویض اتاق خودرو

 تعویض اتاق خودرو

لاستيك و پيچ هاي اتاق نيز نشانگر تعويضي بودن اتاق است. لاستيك آسيب ديده نشان دهنده تعويض اتاق خودرو است. با سمباده كشي و رنگ آميزي مي توان پيچ هاي يك اتاق آسيب ديده را مخفي كرد كه فقط كارشناس حرفه اي مي تواند اين كار را انجام دهد.

سالم يا نا سالم بودن هر يك از اين بخش ها بر كيفيت رانندگي خودرو تاثير به سزايي دارد. شما مي توانيد خودرو را در وضعيت هاي مختلف برانيد تا نسبت به تعويض بودن يا عدم تعويض بودن آن اطمينان حاصل كنيد.

شما مي توانيد بخش هاي سالم را در يك اتاق خودرو تشخيص دهيد. تعويض قطعات خودرو به منظور رانندگي با كيفيت ماشين توجيه خاصي ندارد.

تشخيص تعویض اتاق خودرو به وسيله كارشناس خودرو

شناسايي وضعيت هاي مختلف خودرو تنها با تمرين و ممارست امكان پذير است. خريد خودرو بدون اطلاع از اتاق خودروي تعويض شده مي تواند نتايج و عواقب وخيمي را به همراه داشته باشد.

اگر به هنگام تعويض پلاك، تعویض اتاق خودرو  مشخص شود،پلاكي صادر نمي شود. شكايت خريدار از فروشنده بابت عدم اطلاع رساني اتاق تعويضي، باعث اتلاف وقت و واردشدن ضررهاي مالي جبران ناپذيري به خريدار مي شود. بنابراين به هنگام خريد خودروي دست دوم حتما با با چند كارشناس خودرو تماس بگيريد تا در پايان خريد، خريدار و فروشنده با رضايت كامل قرارداد معامله را امضاء كنند و هر دو نفر از معامله خودرو راضي باشند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. خیلی خوبه ولی اگه میشه کد رنگ بی ام وه و لکزوز را به ما نشان دهی کد رنگ روی قطعات خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا