آموزش

رانندگی بدون گواهینامه یا عدم تمدید آن

رانندگی بدون گواهینامه موضوع مهم و جدی که امروزه خیلی از افراد درگیرش هستند. اگر کسی بدون داشتن گواهینامه رانندگی و در حال راندن اتومبیل با عابر پیاده تصادف کند، ایا قتل عمدی صورت گرفته است؟ چه مجازاتی در انتظار راننده خواهد بود و اولیای دم مقتول چه حقی خواهند داشت؟ آیا بیمه هزینه دیه را پرداخت می کند؟ برای پاسخ به این سوالات با motoroil همراه باشید.

عوارض رانندگی بدون گواهینامه

در صورتي که شخصی بدون داشتن گواهينامه اقدام به رانندگي کند، طبق ماده 723 قانون مجازات اسلامي اين عمل وي جرم محسوب شده و محکوم به مجازات حبس مي شود؛ اما رانندگي بدون گواهينامه تاثيري در عمدي شدن قتل ندارد و به عنوان قتل غیر عمد شناخته می شود.

هم چنین ماده 718 قانون مزبور نیز برای این مورد در نظر گرفته شده است که اگر رانندگی بدون گواهینامه منجر به خسارت جانی شود، باعث تشدید مجازات خواهد شد.

 رانندگی بدون گواهینامه
رانندگی بدون گواهینامه

مضافا اين که قاضي مي تواند به عنوان مجازات تکميلي مجرم را به مدت يک تا پنج سال از حق رانندگي يا تصدي وسايل موتوري محروم کند. هم چنین چون مجازات جرم مرتکب شده از نوع درجه شش است قاضی می تواند علاوه بر همه اینها مجرم را از 20 تا 80 میلیون ریال جریمه کند.

اولیای دم مقتول هیچ حقی به عنوان قصاص برای شخص مقصر نخواهند داشت و باید روند رسیدگی پرونده را به دادسرا و بازپرس ویژه قتل بسپارند و منتظر دریافت دیه از سوی بیمه یا مجرم باشند.

در مورد سوال اخر باید گفت مطابق ماده 6 قانون بيمه اجباري، چنانچه راننده مرتکب قتل فاقد بيمه باشد، شرکت بيمه موظف است بدون اخذ تضمين، خسارت زيان ديده (ديه) را پرداخت کند و در آخر برای وصول طلب خود به مسبب حادثه رجوع کند.

پیشنهاد سردبیر:با انواع بیمه خودرو و کاربردهای آن آشنا شوید

عدم تمدید گواهینامه و عوارض آن

چنانچه کسی گواهینامه اش را به موقع تمدید نکند ایا در صورت رانندگی مرتکب جرم شده است و در صورت بروز حادثه به عنوان قتل غیر عمد شناخته می شود؟

 رانندگی بدون گواهینامه
رانندگی بدون گواهینامه

خير، عدم تمديد گواهينامه رانندگي دارنده آن را در حكم فرد فاقد گواهينامه قرار نمي‌دهد و با پرداخت جريمه مربوطه گواهينامه‌اش تمديد مي‌شود. در ضمن در صورت بروز حادثه که منجر به فوت یا صدمه جانی شود، راننده مرتکب جرمی نشده و نمی توان او را به عنوان فردی که اصلا گواهینامه نداشته تلقی کرد.  همچنین شرکت بیمه موظف است تمامی تعهدات خودش را نسبت به قرارداد با راننده را انجام دهد و خسارت زیان دیده را تماما پرداخت نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا