آموزش

بررسی و معرفی مختصر تعدادی از امکانات فنی و اختصاری دنیای خودرو

در حال حاضر در روزگاری قرار داریم که تکنولوژی در دنیای خودرو حرف اول را می زند و اغلب مشتری‌ها آپشن و امکانات خودرو را جزو اولویت‌های خود قبل از خرید ماشین مورد نظر خود قرار می‌دهند.

در این مطلب سعی خواهیم داشت تا شما را با یک سری از تکنولوژی‌های به روز دنیا که با حروف اختصاری در پشت آمپر خودروهای گران قیمت بازار ایران نمایش داده می‌شوند آشنا نماییم. با Motoroil همراه باشید.

TRC

برند تویوتا سیستم کنترل کشش خود را با علامت اختصاری TRC به بازار عرضه می‌کند. این خودرو با استفاده از سیستم تقسیم نیروی ترمز و کاهش گشتاوری انتقالی به هر چرخ، از هرزگردی چرخ‌ها در مقابله با کمبود اصطحکاک جلوگیری می‌کند.تویوتا با این قابلیت تحول عظیمی در دنیای خودرو به وجود آورده است.

VSC

این سیستم مخفف سه کلمه Vehicle Stability Control یا کنترل پایداری خودرو است که بر روی محصولات تویوتا و لکسوس به چشم می‌خورد و با کارکردی شبیه به TRC خودرو را از سُر خوردن و خروج از مسیر باز می‌دارد.

دنیای خودرو

DAC

تویوتا برای محصولات شاسی بلند، کراس اوور یا حتی برخی از سواری‌های خود از سیستمی تحت عنوان Downhill Assist Control یا کنترل کمکی پیمایش سراشیبی استفاده می‌کند که مانع دور گرفتن خودرو در پائین آمدن از مسیرهای شیب دار می‌شود.

دنیای خودرو

پیشنهاد سردبیر:کد شناسایی خودرو چیست و چه کاربردی دارد

HSA

در میانه‌های راه یک سربالایی ایستاده‌اید و قصد شروع دوباره حرکت را دارید؛ در این موقعیت سیستم HSA یا Hill Start Assist (سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی) با کنترل ترمز به یاری شما می‌شتابد. این سیستم در  بسیاری از خودروهای ژاپنی و آلمانی به همین نام است.

دنیای خودرو

BA

در موقعیتی که به صورت ناگهانی و اورژانسی به بیشینه توان ترمز نیاز داشته باشید، این سیستم یارای شما خواهد بود. BA یا EBA متوجه وجود خطر و نیاز به ترمز اضطراری می‌شود و ترمز گیری را در برخی موارد حتی تا 20 درصد تسریع می‌بخشد.

دنیای خودرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا