آموزش

عیب یابی ترمز به زبان ساده

عیب یابی ترمز یکی از مهارت های بسیار مهمی است که برای اکثر راننده ها می تواند مهم باشد و یاد‌گیری این موضوع،کمک شایانی به راننده می کند و در شرایط بحرانی و هنگامی که تنها هستید و کمکی در نزدیکی شما نیست می توانید به راحتی مشکل ترمز های خودروی خود را بر طرف کنید و حدالمقدور خودرو را به نزدیکترین تعمیرگاه برسانید.برای آشنایی بیشتر با این مهارت با موتوراویل (Motoroil) همراه باشید.

خرابی پمپ اصلی ترمز

اگر در هنگام ترمز زدن، پدال ترمز زیر پای شما به اصطلاح خالی می‌کند و پدال بیش از اندازه پایین می‌رود، شایع‌ترین دلیل آن در خودروهای مجهز به سیستم ABS خرابی بلوک ABS و یا خرابی پمپ اصلی ترمز است که در خودروهای فاقد این سیستم، خراب شدن پمپ اصلی ترمز علت بروز این پدیده است.

عیب یابی ترمز

رگلاژ نبودن کاسه چرخ‌ها، هوا گرفتن سیستم ترمز گیری ، خراب شدن پمپ ترمز و رطوبت روغن ترمز به دلیل عمر زیاد نیز از علت‌های پایین رفتن بیش از اندازه پدال ترمز است.

رایج ترین عیب یابی ترمز در خودروی پراید

اگر در هنگام ترمز گیری صدای تقه و یا ضربه حس می‌کنید که در خودروهای پراید خصوصاً دیده می‌شود، آگاه باشید که با باز کردن چرخ‌ها و تنظیم کردن ناخنهای لنت و به بیان ساده‌تر فیکس کردن لنت بدون هیچ لقی، این نقیصه بر طرف می‌شود.

اگر در زمان ترمز گیری صدای خالی شدن و یا فشار باد می‌شنوید علت آن معیوب بودن واشر بوستر ترمز است که در خودروهای تولیدی ایران‌خودرو این مشکل اغلب به وجود می‌آید.

عیب یابی ترمز
عیب یابی ترمز

در هنگام حرکت و بدون ترمز گیری هم صدای سوت می‌شنوید؟ علت اصلی آن می‌تواند درگیری لنت‌ها باشد که با فرمان گیری زیاد و ناگهانی بر طرف می‌شود.

پیشنهاد سردبیر:بازی با حروف لاتین در سیستم ترمز

 

این مشکل اغلب به علت نامرغوب بودن لنت‌ها و درست قرار نگرفتن آن‌ها درون محفظه نگه دارنده اتفاق می‌افتد، که اغلب با یک باز و بست مجدد لنتها این مشکل بر طرف می‌شود.

اگر هنگام ترمز گرفتن خودرو بسیار می‌لرزد و تعادل آن دچار آشفتگی می‌شود، تاب برداشتن دیسک‌های ترمز می‌تواند علت اصلی آن باشد که ریختن آب سرد بر روی آن و یا جنس نامرغوب لنت موجب پدید آمدن این مشکل می‌شود. گفتنی است گیر داشتن سیلندر ترمز نیز بعضاً باعث به وجود آمدن این عیب می‌شود.

عیب یابی ترمز
عیب یابی ترمز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا