آموزش

تاريخچه استفاده از كيلس براي خودروها

تاریخچه استفاده از کیلس به دو دهه اخیر برمیگردد که در خودروها استفاده شده است. با كيلس مي توانيد بدون نياز به كليد سنتي و مكانيكي ، قفل در خودرو را باز كنيد يا حتي خودرو را روشن نماييد. با موتوراویل (Motoroil) همراه باشید…

كيلس

براي سوار شدن به خودرو خارج كردن كيلس ضرورتي ندارد يا حتي فشار دادن كنترل از راه دور نيز  الزامي نيست. تنها نزديك شدن به خودرو كفايت مي كند و بقيه كارها به صورت اتوماتيك انجام خواهد شد.

در خودرو به محض دريافت سيگنال از ريموت كنترل باز خواهد شد و سيستم برق خودرو نيز فعال مي شود تا زماني كه راننده براي روشن شدن خودرو، دكمه روشن/خاموش روي داشبورد را فشار دهد. شما با كيلس مي توانيد از راه دور خودرو را روشن كرده يا حتي درب صندوق عقب را نيز باز كنيد.

اولين كيلس

خودروهاي توليدي مركوري ، فورد و کنتینانتال و لینكلن اولين کارخانه‌هایی بودند كه كيلس را طراحي و توليد كردند  و كمپاني فورد اولين كارخانه اي بود كه اين سيستم را ورود بدون كليد يا كيلس ناميد. در اوايل فقط يك صفحه كليدي دستگيره درب راننده وجود داشت كه 5 كليد براي آن  مدنظر گرفته شده بود. راننده با وارد كردن كد مخصوص مي توانست در خودرو را باز كرده و با واردكردن كدهاي ديگري موتور روشن شده و ساير درها نيز باز مي شد.

سيستم كيلس در اروپا در اواسط دهه 90 میلادی توسط شرکت مرسدس بنز ارائه شد و ازآنجایی كه كمپاني مرسدس بنز خودروهاي با كيفيتي را توليد مي كند، بنابراين از همان ابتدا خريداران اروپايي از اين سيستم استقبال كردند.

كمپاني نيسان در سال 1984 براي اولين بار در خودروهاي خود استفاده كرد و حتي شيشه هاي خودرو نيز با اين سيستم باز مي شد و درب هاي راننده و سرنشين كناري هم باز مي شد. كمپاني رنو اين سيستم را گسترش داد و به تدريج در كشور ايالات متحده نيز براي بسياري از وسايل نقليه استفاده شد و همگان به آن دسترسي يافتند.

فراگیر شدن كيلس استارترکیلس

كيلس استارتر به تدريج توسعه و گسترش يافت و امكانات و قابليت هاي ديگري هم به آن اضافه شد. مدل اوليه ساده بود و با يك سيگنال با خودرو ارتباط برقرار مي شد، به محض ارسال سيگنال، درب هاي خودرو باز شده و آماده استارت زدن بود. كيلس هاي اوليه معايبي داشت و كمپاني هاي خودروسازي به تدريج و به مرور زمان كيلس هاي پيشرفته تري را طراحي و توليد كردند.

ریموت، سیگنالي را به خودرو می‌فرستد و خودرو تشخیص می‌دهد که شما به آن نزدیک شده اید و بنابراين درب راننده باز مي شود.

تعبيه سيگنال تائید، در مدل هاي جديد باعث شد كه بعد از دريافت سيگنال از ريموت، خودرو نيز سيگنال ديگري به ريموت ارسال كرده و بعد از آن درب ها باز مي شد.

طراحي سيگنال هاي متفاوت براي هر درب خودرو كار جديدي بود كه به وقوع پيوست. در اين روند براي باز شدن هر درب، فرستنده سيگنال متفاوتي را به خودرو ارسال مي كند. بدين ترتيب براي هر باز شدن هر درب سيگنال متفاوتي ارسال شده و سوء استفاده از سيستم به حداقل خواهد رسيد و سوار شدن به خودرو امنيت بيشتري خواهد داشت.

پیشنهاد سردبیر: بررسی و معرفی آپشن های خودروهای لوکس و اسپرت گران قیمت

در این سیستم، ریموت خودرو شما دارای یک فرستنده رادیویی برد کوتاه است که امواج رادیویی با برد کوتاه می‌فرستد و خودرو نيز سيگنال ها را دريافت كرده و درب باز شده و حتي مي توانيد موتور را استارت بزنيد.

ايمني خودرو افزايش مي يابد و راننده و سرنشينان نيز مي توانند سفر لذت بخشي را تجربه كنند. در كيلس هاي پيشرفته تر قفل درها و آينه هاي بغل باز مي شود و حتي شيشه هاي خودرو سانروف نيز به محض نزديك شدن به خودرو باز خواهد شد.

سيستم كيلس در ايجاد امنيت بخش هاي مختلف خودرو مانند استارت موتور، كنترل درب هاي خودرو ، درب صندوق عقب و شيشه ها نقش مهمي را بازي مي كند. كيلس به قدري پيشرفت كرده كه براي باز كردن درب خودرو كليدهاي سنتي و مكانيكي ضرورتي ندارد. حتي استارت موتور بدون كليد خود يكي از بهترين نتايج كيلس است. يك ريموت كنترل به جاي سوئيچ جايگزين شده است.

كيلس

ورود به خودرو با كيلس

دو نوع كيلس وجود دارد، در نوع اول شما بدون نياز به سوئيچ به خودرو وارد مي شويد. فقط به خودرو وارد شده و هشدارها را بشنويد ، در اين سيستم موتور خودرو استارت نخورده و روشن نمي شود. سیستم کیلس برای ورود بدون سوئیچ، ممکن است تنها قادر به باز کردن درب راننده باشد و درب ديگري را هرگز باز نكند.

اين نوع ريموت ها در ابتدا تا 25 متر را پوشش مي داد ولي امروزه تا 100 متر را نيز پوشش مي دهد. تنها با فشار دادن دكمه، قفل درب ها باز خواهد شد و محل ريموت كنترل براي اين كار مهم نيست. شما با كليس مي توانيد در هر شرايط جوي درب خودرو خود را باز كنيد.

ريموت كيلس در انواع و اقسام مختلف وجود دارد. كيلس هايي با قدرت و كارايي بيشتر، باتري زود خالي مي شود. برد کیلس ها متفاوت است و شما بايد متناسب با شرايط و بودجه خود ، نمونه مورد نظر را خريداري كنيد.

كارايي كيلس

شما با دكمه آلارم مي توانيد حتي در شلوغي محل اتومبیل خود را تشخيص داده و درب را باز كرده و به خودروي خود سوار شويد. براي اين كار بعد از فشار دادن دكمه آلارم، آژير خودرو فعال شده  چراغ هاي چشمك زن خودرو روشن خواهد شد.

كيلس پسيو يا هوشمند

كيلس

اين نوع كيلس ها هوشمند بوده و به خاطر عدم دخالت دست به كيلس هاي هندزفري مشهور هستند. به خاطر تعبيه Transponder باتري در اين كيلس ها حذف شده است.

در این نوع کیلس ها ضمن این که امکان باز و بسته کردن درب های خودرو امكان پذير است مي توانيد موتور خودرو را نيز كنترل كنيد و استارت موتور را بزنيد.

در برخي كيلس ها حتي سارق قادر به سرقت خودرو نيست و حتي اگر سارق نيز خودروي شما را سرقت كرد، با خارج شدن كيلس از ميدان ديد، خودرو متوقف مي شود. در برخي نسخه هاي پيشرفه تر، به دليل تعبيه سيستم GPS، مي توان محل خودرو را بعد از سرقت هم شناسايي كرد. ورود غيرقانوني سارق به خودرو باعث به صدا درآمدن آژير خودرو شده و حتي پيامكي مبني بر ورود غير قانوني به خودرو به تلفن همراه راننده ارسال خواهد شد.

اكثر كيلس هاي فابريك كارخانه، يك طرفه بوده و در اين نوع كيلس ها ريموت به خودرو سيگنالي را ارسال مي كند، ولي نمونه هايي كه صاحبان خودرو بر روي خودرو نصب مي كنند دو طرفه هستند. خودرو و ريموت كنترل به هم متصل شده و درب خودرو باز مي شود يا موتور ماشين استارت مي خورد. با فشردن يك دكمه مي توانيد از وضعيت خودرو مطمئن شويد. اعلام وضعيت خودرو در فواصل دور هم امكان پذير است.

كيلس هاي حافظه دار نوعی دیگری

كيلس هاي حافظه دار، نوع ديگري هستند كه راننده مي تواند به كمك آنها وضعيت صندلي، زاويه آينه، صداي راديو، و موارد مشابه را كنترل كرده و در حافظه ذخيره نمايد. راننده مي تواند در صورتي كه موارد دلخواه خود تغيير داده شده باشد، را دوباره به حالت پيشفرض برگرداند. همه كيلس ها يك زاپاس هم دارند و راننده موارد دلخواه را در كيلس ذخيره كرده و در صورت تغيير دوباره به حالت تنظيم شده باز خواهند گشت. امنيت بيشتر خودرو و نصب آسان و ساده باعث شده كه كيلس ها فراگير و گسترده تر شوند.

برخي كيلس هاي پيشرفته تر به گونه اي هستند كه شما مي توانيد از فواصل دور خودروي خودتان را روشن كنيد. فاصله دور يا نزديك در روشن شدن موتور خودرو عامل تعيين كننده نيست.

مراقبت هك شدن كيلس خودروي خود باشيد ، به خاطر اين كه سارقان بعد از شناسايي سیگنال‌ها ، مي توانند خودروي شما را روشن كرده و به سرقت ببرند. در كشور آمريكا چندين خودرو به همين شكل سرقت شد.

كيلس

منبع
wikipedia

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا