آموزش
موضوعات داغ

مشکلات خرید خودرو‌های تصادفی!

مشکلات خرید خودرو‌ های تصادفی!

خرید خودرو های تصادفی، تعمیر غیر اصولی و در نهایت فروش آنها به عنوان خودروی سالم و رنگ نخورده یکی از معضلات عمده بازار خرید و فروش خودرو در ایران است. این جریان به تجارتی غیرقانونی و پرسود تبدیل شده است. در حال حاضر ترفند‌ها و شیوه‌های ترمیم خودرو بسیار پیشرفته شده است. حتی بعضا تنها توسط متخصصان حرفه‌ای آنالیز خودرو های تصادفی یا سرقتی قابل تشخیص است. البته گاهی شدت تصادف‌ها و آسیب‌ها به اندازه‌ای نیست که خودرو را غیرایمن و غیرقابل خرید کند.

اصلی4

شماره سریال بدنه خودرو

شماره سریال بدنه (VIN) یک شماره اختصاصی و منحصر به فرد است. به هر خودرویی که تولید می‌شود، یک شماره سریال بدنه اختصاص می‌یابد. این شماره اثر انگشت خودرو محسوب می‌شود و هنگام تغییر مالکیت و یا در صورت سرقت خودرو (یا خودروهای تصادفی) بسیار به کار می‌آید. همینطور باید بدانیم این اعداد و ارقام چه معنا و مفهومی دارند و چطور می‌توان از آن برای جلوگیری از سرقت استفاده کرد.

 شماره سریال بدنه، یک عبارت 17 کاراکتری است. هم عدد در آن به کار رفته است و هم حروف. در ایالات متحده آمریکا، از سال 1981 به بعد اختصاص دادن این شماره به هر خودرویی که تولید می‌شود اجباری شده است. هیچ یک از خودروهایی که طی این سی و چندی سال تولید شده‌اند، دارای یک شماره یکسان نیستند.

از سال 1987، موسسه پیشگیری از سرقت وسایل نقلیه، خودروسازان را ملزم کرده است شماره VIN را روی همه قسمت های اصلی خودرو (موتور، کاپوت و گلگیر) حک کنند. این امر موجب می شود تا خودروهای مسروقه به راحتی قابل تشخیص باشند. در بسیاری از خودروها، می‌توان شماره VIN را روی داشبورد و در سمت راننده پیدا کرد.

چگونگی اعلام شماره سریال اتاق خودرو

خودورسازان برای شماره سریال بدنه منظور از ترکیبی از اعداد و حروف استفاده می‌کنند. ولی هیچ گاه از حروف I، O  و Q استفاده نمی‌کنند. هر یک از کاراکترهای موجود در VIN  از یک معنای خاص برخوردار است. شماره VIN  به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول، کمپانی سازنده خودرو را مشخص می‌کند. این بخش از سه کاراکتر تشکیل شده است:

  1. کاراکتر اول، کشور سازنده خودرو را مشخص می‌کند. برای مثال، کاراکتر اول خودروهایی که در کشور ژاپن ساخته شده‌اند J است. ولی خودروهایی که در ایالات متحده ساخته می‌شوند، بسته به منطقه‌ای که در آن تولید شده‌اند با اعداد 1، 4 یا 5 مشخص می‌شوند.
  2. کاراکتر دوم، نشان دهنده کمپانی سازنده خودرو است. در ایالات متحد آمریکا، اتحادیه خودروسازان، کد مخصوص هر کمپانی را تعیین می‌کند.
  3. کاراکتر سوم، یک بخش داخلی از کمپانی و یا نوع خودرو را مشخص می‌کند. برای مثال، کد مخصوص کمپانی فورد، 1F است. بسته به نوع خودرویی که تولید کرده است ممکن است به صورت 1FA، 1FB و نظایر آن در بیاید. کد مخصوص کمپانی جنرال موتورز، 1G است. شورولت نیز زیر مجموعه جنرال موتورز است، به این ترتیب، سه کاراکتر اول شورولت برابر است با 1GC.

شماره سریال بدنه کجاها درج شده است؟

 اگر از بیرون و از میان شیشه جلو به داشبورد نگاه کنید، این شماره را می‌توانید ببینید. گاهی اوقات نیز این شماره روی یک پلاک حک می‌شود که در قسمت داخلی درب و یا رکاب نصب می‌شود. گاهی اوقات نیز این شماره داخل جعبه داشبورد نوشته می‌شود.

چگونه تشخیص دهیم اتاق خودرو تعویض شده؟!

بررسی وضعیت یک خودرو شامل مجموعه‌ای به هم پیوسته و در هم تنیده از نکات مختلف می‌شود. یافتن و پی‌بردن به بعضی از این نکات، همچون خودرو های تصادفی، نیاز به ممارست و تجربه بسیاری دارد. شایان ذکر است که تعویض اتاق در صورت عدم اعلام آن به خریدار می‌تواند عواقب و مشکلاتی را با خود به همراه داشته باشد.

همچنین بخوانید : با عجیب‌ترین چراغ‌های جلو در صنعت خودرو آشنا شوید

این موضوع در ابتدا در هنگام تعویض پلاک خود را نشان می دهد. کارشناسان مرکز تعویض پلاک در صورت پی بردن به این موضوع، خودرو را توقیف کرده و پلاکی برای آن صادر نمی‌کنند. همچنین در ادامه کار پیگیری موارد حقوقی، قانونی و شکایت از فروشنده خاطی می‌تواند باعث دلسردی، صرف وقت بسیار و ضررهای مالی شود. این موضوع کام خریدار خودرو را تلخ می‌کند. بنابراین بهتر است تا در هنگام خرید خودروی دست دوم و هر مورد خاصی با کارشناسان خبره خودرو در ارتباط باشید. این امر موجب می شود بدانید خودرو های تصادفی یا سرقتی می خرید یا خیر.

BMW

از روی کدام قسمت‌ها می‌توان تشخیص داد، بدنه قبلا تعویض شده است؟!

وضعیت سلامت هر کدام از بخش‌های خودرو مستقیما بر روی کیفیت سواری خودرو تاثیر می‌گذارد. بنابراین با کمی سواری گرفتن از خودرو در شرایط مختلف می‌توانید رد و نشان ضعیف‌هایی را در آن پیدا‌ کنید. در یک تعویض اتاق اصولی باید وضعیت پیچ‌ها، لاستیک‌های اتاق و شاسی خودرو مناسب و قابل قبول باشد. البته توجیهی ندارد که دلال محترم برای رسیدن به بالاترین کیفیت سواری و در عین حال کتمان موضوع تعویض اتاق تغییراتی بدهد. همچنین دست به عوض‌کردن همه این موارد با نمونه‌های نو یا استوک بسیار سالم بزند!

نکته: این که فروشندگان و یا دلالان خودرو، به صورت کاملا مخفیانه در مورد تعویض اتاق سکوت کنند یا خیر از ابعاد مختلف قابل بررسی است. در درجه اول و با دید منطقی، تصادف و آسیب‌دیدگی به هر میزانی باعث افت قیمت و ارزش خودرو می‌شود. حال اگر اتاق خودرو نیز عوض شود قطعا این افت قیمت بیشتر هم خواهد‌شد. این مسئله در مورد خودروهای وارداتی مدل بالا به صورت پررنگ‌تر و با دردسر بیشتر دیده می‌شود.

منبع: رسانه صنعت خودرو

کادر امتیازدهی

امتیاز این مطلب

شما میتوانید به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.93 ( 4 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا