آموزش

نگاهی کوتاه به مفهوم گرانروی و کیفیت روغن

در مورد گرانروی و کیفیت روغن چه می‌دانید؟ شاید بارها این کلمات را شنده باشید اما دانشی در مورد آن نداشته باشید. در این مطلب آمده ایم تا شما را بیشتر با این مفهوم آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر بدانیم

گرانروی چه مفهومی دارد؟

گرانروی، ویسکوزیته یا لزجت به مقاومتی که یک سیال در برابر جاری شدن از خود نشان می دهد، گفته می شود. یعنی هرچه لزجت یک سیال بالاتر باشد، دیر تر بر روی یک سطح جاری می شود. این فاکتور اهمیت زیادی در روغن های روانکار دارد و باید همیشه روغنی انتخاب کنیم که گرانروی و کیفیت روغن آن متناسب با موتور خودرو باشد.

گرانروی در روغن نیز با یک عدد بیان می شود که هر چه این عدد بالاتر باشد، در اصطلاح عامیانه روغن سفت تر خواهد بود. روغن موتور های امروزی از نوع چهار فصل هستند که برای تحمل یک طیف خاص از دما، طراحی شده اند و فقط دارای یک گرانروی نبوده و این فاکتور آن ها به صورت یک بازه و طیف است.

مفهوم کارکتر w در کیفیت روغن

حرف W موجود در این فاکتور نیز از کلمه winter گرفته شده است که بیانگر شرایط استاندارد شده بر اساس دمای زمستانی است و اصلا به این معنی نخواهد بود که این روغن برای هوای سرد است. فرض کنیم دو روغن مختلف داریم که گرانروی یکی 5w30 و دیگری 10w40 است.

می توان گفت روغن اولی در دمای پایین، روان تر است و لزجت کمتری دارد چرا که کمترین لزجت آن 5 است که به معنی روان تر بودن آن و سریع تر جاری شدن در مجاری روانکاری موتور است. این روغن در هوای سرد، سریع تر جاری می شود و روانکاری را اسان تر آغاز می کند.

اما روغن دوم توانایی بالاتری در تحمل دما های بالا دارد چرا که بیشترین عدد گرانروی آن، بالاتر است و در زمان گرم شدن با افزایش گرانروی، می تواند دیر تر رقیق و روان شود. اگر نگاهی به جدول گرانروی روغن و دمای کاری بیندازیم، می بینیم که روغن اول برای یک بازه دمایی از 30 درجه سانتیگراد زیر صفر تا 30 درجه بالای صفر مناسب است و روغن دوم از 18 درجه زیر صفر تا 50 درجه بالای صفر کارایی خوبی دارد.

نکته دیگر در خصوص روغن ها این است که هر چه بازه ویسکوزیته کمتر باشد، به معنی کمتر بودن افزودنی های روغن است که یک امتیاز مثبت تلقی می شود.

"<yoastmark

نقش API در گرانروی و کیفیت روغن

به طور ساده می توان گفت که فاکتور API، کیفیت یک روغن را بیان می کند. سطح کیفی روغن با دو حرف نمایش داده می شود که حرف اول یعنی حرف S از کلمه Service گرفته شده است و حرف دوم هر چه بالاتر باشد، به معنی با کیفیت تر بودن روغن است.

این فاکتور از SA شروع شده و امروزه به SN رسیده است. بهتر است از روغنی با کیفیت مطابق با سال ساخت خودرو استفاده شود. چرا که روغن با کیفیت پایین تر می تواند مشکلاتی را ایجاد کند و استفاده از روغن با کیفیت بالاتر نیز هزینه در برخواهد داشت.

"<yoastmark

آیا در مورد روغن فلاشینگ چیزی می دانید؟!

شاید دیده باشید که در تعویض روغنی ها گفته می شود تا از سوب زدا و لجن زدای موتور استفاده کنید. به این روغن که درون موتور ریخته می شود، روغن فلاشینگ یا Flush Oil گفته می شود.

این روغن برای رسوب زدایی و خارج کردن لجن های ناشی از احتراق به کار می رود و نباید بیشتر از 20 دقیقه درون موتور روشن باقی بماند و پس از آن تخلیه شود. معمولا از فلاشینگ برای زمانی استفاده می کنیم که می خواهیم پس از مدت ها استفاده از یک روغن مینرال به نیمه سنتتیک یا تمام سنتتیک برویم و یا لجن کف کارتل بیش از حد شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا