آموزش

چند اقدام مهم در تعمیر و نگهداری خودرو که باید همیشه انجام شوند

تعمیر و رفع عیب و همچنین نگهداری خودرو از عهده و توان همه افراد خارج است و جدا از اینکه مهارت خاص خود را می خواهد، به مکان و وسایل نیز باید دسترسی داشت.

اما یک سری از کار های ساده و دم دستی وجود دارند که می توان هم تا حد بسیار زیادی ار وقوع مشکل در کوتاه مدت جلوگیری کرد و هم اینکه بدون نیاز به ابزار و مهارت خاصی، توسط همه افراد در کم ترین زمان قابل انجام هستند.

چک کردن بست های باتری

بست های باتری و اتصالات دو سر آن را همیشه کنترل کنید تا نه تنها باز نشده بانشد، بلکه در حال سولفاته شدن نیز نباشند. آب باتری در باتری های اسیدی نیز یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید چک شود.

تعمیر و نگهداری خودرو
تعمیر و نگهداری خودرو

 

کم شدن آب باتری و مناسب نبودن اتصالات باعث می شوند تا باتری به خوبی شارژ نشده و از عمر آن نیز کاسته شود. سولفاته باتری را با آب جوش از بین ببرید. آب باتری نیز باید همیشه بالای شبکه های سربی آن قرار داشته باشد.

کنترل فیلتر بنزین

فیلتر بنزین اثر بسیار بالایی در کارکرد موتور خودرو، شتاب گیری، کشش و مصرف سوخت دارد. برای تعویض آن کافی است تا مکان فیلتر بنزین را در خودرو خود پیدا کنید.

تعمیر و نگهداری خودرو
تعمیر و نگهداری خودرو

معمولا تعویض فیلتر بنزین بهتر است تا هر 10 هزار کیلومتر صورت بگیرد. هم چنین تعویض به موقع آن می تواند به عمر پمپ بنزین نیز بیفزاید. فیلتر بنزین قیمت کمی دارد و تعویض آن نه هزینه بر است و نه وقت گیر. بعد از تعویض آن حتما نشتی آن را بررسی کنید.

از فیلتر هوا اصلا غافل نشوید

از فیلتر هوا اصلا غافل نشوید. خصوصا اگر در شهر های بزرگ و با آلودگی بالا تردد داریم بهتر است تا در بین هر تعویض روغن نیز آن را بازدید کنیم که اگر گرفته و کثیف شده بود، آن را تمیز کرده و یا تعویض کنیم.

تعمیر و نگهداری خودرو
تعمیر و نگهداری خودرو

بسیاری از افراد نیز بر این عقیده اند که فیلتر روعن را پس از دو بار تعویض روغن، تعویض کنند که تفکری غلط است. فیلتر روغن کارکرد مهمی در تمیزی و کیفیت روغن دارد و اصلا با روغن تازه، فیلتر قبلی را نبندید.

تسمه های خودرو حتمن چک کنید

تسمه های خودرو خود را همیشه چک کنید تا هم انعطاف خود را داشته باشند، هم به میزان کافی سفت باشند و از همه مهم تر اینکه در حال پاره شدن نباشند. این رویه برای خودرو هایی که دارای تسمه تایم هستند بسیار مهم تر است.

تعمیر و نگهداری خودرو
تعمیر و نگهداری خودرو

بازدید تسمه هایی مثل دینام، تسمه پروانه و … اصلا هزینه ای جز بالا زدن یک کاپوت ندارد و هم چنین برای بازدید تسمه تایم نیز فقط صرف چند دقیقه وقت کافی است. پاره شدن تسمه تایم می تواند خسارت های سنگینی به بار بیاورد.

استپر موتور

اگر حس می کنید که خودرو شما به خوبی کار نمی کند و دور موتور دچار نوسان است و مشکلاتی از این دست، حتما سری به استپر موتور خود بزنید. باز کردن استپر موتور با چند پیچ ساده ممکن است و تمیز کردن آن نیز چند دقیقه وقت می خواهد.

تعمیر و نگهداری خودرو
تعمیر و نگهداری خودرو

برای تمیز کردن استپر از حلال ها استفاده نکنید و با یک دستمال ساده این کار را با احتیاط و دقت کافی انجام دهید. در آخر نیز چند قطره روغن در پایین میله استپر بریزید.

شمع های خودرو

شمع خودرو خود را هر 10 هزار کیلومتر چک کنید. این کار نه تنها اصلا زمان بر نیست و هزینه ای ندارد، بلکه می تواند اگر موتور خودرو دچار اشکال شده باشد، به شما اطلاع دهد تا زود تر اقدامات پیشگیری را انجام دهید.

تعمیر و نگهداری خودرو
تعمیر و نگهداری خودرو

ضمن اینکه معمولا شمع و وایر خودرو را اگر از انواع معمولی و ساده هستند، هر 20 تا سی هزار کیلومتر بسته به سلامت و وضعیت آن ها، عوض کنید. مجموعه برق خودرو اثر بالایی در راندمان بالا تر پیشرانه دارد.

هوزینگ هوا

قسمتی که در خودرو های انژکتوری وجود دارد و هوا از آن جا به سمت ورودی موتور می رود، اصطلاحا هوزینگ هوا نامیده می شود. در این قسمت سنسور ها و استپر موتور قرار دارد.

چون هوای ورودی به سمت موتور آلودگی دارد و از طرفی این هوا از راه لوله های بخار روغن، کمی چرب نیز می شود، این سنسور ها پس از مدتی گرفته و دوده زده خواهند شد.

تعمیر و نگهداری خودرو
تعمیر و نگهداری خودرو

هر چند که تمیز کردن هوزینگ کمی نیاز به آموزش دارد، اما با باز کردن لوله هواکش از سر آن و اسپری کردن چند بار از اسپری های انژکتر شور مرغوب بازار، می توان هم آن ها را تمیز کرد و هم تا حدودی انژکتور ها را با این کار می توان حتی بدون باز کردن هوا کش و از راه کندن یکی از لوله های بخار روغن که به هواکش متصل هستند نیز انجام داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا