آموزش
موضوعات داغ

10 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو

دلیل افزایش قیمت بنزین ؟!

یکی از مواردی که در چند سال اخیر شاهدش بودیم، افزایش قیمت بنزین و سوخت‌های فسیلی دیگر بوده است. افزایش قیمت بنزین یک سیاست جهانی برای کاهش مصرف سوخت بوده است و ربطی به قوانین یک کشور یا شهر ندارد.

با افزایش قیمت بنزین در دو دهه اخیر مردم در سراسر دنیا به دنبال راه‌هایی برای کاهش مصرف اتومبیل خود بوده‌اند زیرا دیگر مانند قبل نمی‌توانستند هر روز باک را پر کنند و هر کجا که خواستند سفر کنند، از همین رو محققان و کارشناسان این حوزه اقدام به آزمایشات مختلف بر روی خودرو‌های متفاوت کردند تا بتوانند اطلاعات و راهکار‌های جامعی برای کاهش مصرف سوخت ارائه دهند.

سرعت بالا یکی از عواملی است که باعث افزایش میزان مصرف سوخت اتومبیل شما می‌شود. سعی کنید سرعت اتومبیل خود را به شکلی تنظیم کنید که شتاب نسبتا ثابتی داشته باشید و مدام نیاز به افزایش و کاهش سرعت خودرو نداشته باشید؛ بر اساس مطالعات کارشناسان حوزه خودرو، سرعت بالا و غیر استاندارد می‌تواند مصرف سوخت خودرو را تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

10 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو

حال با نکات ذکر شده میخواهیم شما را با روش‌های کاهش مصرف سوخت در سال ۱۳۹۸ آشنا کنیم.

به ۱۰ روش برای کاهش مصرف سوخت اشاره می‌شود :

  • با سرعت کم و معمولی برانید!

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش مصرف سوخت، کاهش سرعت خودرو است! با افزایش سرعت خودرو، میزان مصرف سوخت به مقدار زیادی افزایش پیدا می‌کند. اگر شما هم جزو آن دسته از راننده‌هایی هستید که همیشه حداقل 10 کیلومتر بالاتر از سرعت مجاز در اتوبان رانندگی می‌کنید، توصیه ما به شما این است که حداقل برای چند روز تلاش کنید تا با سرعت مجاز رانندگی نمایید. با مقداری کاهش سرعت میزان مصرف سوخت خودرو کمتر می‌شود و جالب اینجاست که زمان رسیدن به مقصد هم خیلی تفاوت زیادی نخواهد کرد.

10 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو

  • از ترمز خیلی کم استفاده کنید !

ترمز کردن سبب افزایش اصطکاک و کاهش عمر بسیاری از قطعات خودرو شما می‌شود، مصرف سوخت اتومبیل شما را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد؛ پس اگر می‌خواهید مصرف سوخت‌ را کاهش دهید، بهتر است به شکلی رانندگی کنید که کمتر نیاز به ترمز گرفتن داشته باشید.

10 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو

  • قطعات اضافی را از خودرو خود جدا کنید !

اگر در سفر‌های روزمره به باربند اتومبیل نیازی ندارید آن را از روی سقف بردارید، زیرا ضمن اینکه باعث افزایش وزن خودرو می‌شود، از لحاظ آیرودینامیکی باعث می‌شود اتومبیل شما تقابل بیشتری با ذرات هوا داشته باشد و باعث افزایش مصرف سوخت شما می‌شود. همچنین بسیاری از کیت‌های بدنه نصب شده بر روی اتومبیل‌ها به صورت دستی و غیر استاندارد هستند که مانند باربند میزان خودرو اصطحکاک اتومبیل را بالا می‌برند و مصرف سوخت خودرو شما را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهند.

  • پنجره‌ها و سانروف خودرو را ببندید !

اگر نیازی نمی‌بینید، پنجره‌های خودرو را ببندید، زیرا باز بودن پنجره‌ها باعث گردش هوا در داخل کابین اتومبیل می‌شود و از لحاظ آیرودینامیکی باعث می‌شود خودرو تقابل بیشتری با ذرات هوا داشته باشد و همین امر باعث افزایش اصطحکاک خودرو و بالا رفتن میزان مصرف سوخت آن می‌شود.

  • تهویه هوا را خاموش کنید !

سیستم کولر و تهویه هوای خودرو، می‌تواند تا دو برابر مصرف سوخت اتومبیل شما را افزایش دهد، به همین دلیل اگر هوای بیرون خودرو به شکلی است که نیازی به روشن گذاشتن تهویه هوای اتومبیل نمی‌بینید، به شما پیشنهاد می‌کنیم کولر و فن داخل کابین خودرو را خاموش کنید.

همچنین بخوانید : باک بنزین خودروی خود را هیچوقت پر نکنید!

  • تنظیم میزان بودن فرمان و جلوبندی

لاستیک های خودرو تنها نقطه تماس خودرو با زمین هستند در نتیجه هر گونه خللی در لاستیک ها باعث مصرف سوخت می گردد. یکی از این موارد عدم تنظیم بودن فرمان و زوایای چرخهاست . چرا که در این صورت لاستیک با زاویه نامناسب به زمین درگیر خواهند شد و سطح تماس آنها بیشتر می گردد .از همین رو مصرف سوخت افزایش می یابد. توجه داشته باشید عدم تنظیم بودن فرمان و زوایایی چرخ ها تا 10 درصد در مصرف سوخت کمتر تاثیر گذار است که عدد قابل توجهی محسوب می گردد.

  • بررسی باد لاستیک‌ها

باد لاستیک ها می تواند تا 2 درصد بر روی مصرف سوخت خودری شما تاثیر بگذارد .از همین رو در بازهای زمانی منظم اقدام به تنظیم باد تمامی لاستیک نمایید. دلیل این کار نیز بسیار واضح است. کم بودن فشار باد لاستیک ها باعث ایجاد سطح تماس بیشتر لاستیک با سطح زمین می گردد و خودرو برای جلو رفتن نیاز به قدرت بیشتری دارد از همین رو مصرف سوخت را افزایش می دهد.

10 روش برای کاهش مصرف سوخت خودرو

  • صندوق را خالی نگهداریم !

همانطور که هر مهندس خودرو به شما می گوید، کاهش وزن خودرو ساده ترین راه برای کاهش مصرف سوخت است. به این منظور خرت و پرت و لوازم غیر ضروری را از صندوق خودرو خارج کنید زیرا حمل هر 45 کیلوگرم بار اضافی مصرف انرژی خودرو را به اندازه 1 تا 2 درصد افزایش می دهد.

  • درب باک بنزین خود را بررسی کنید

طبق تخمین‌ها، ۱۷ درصد از رانندگان، با خودروهایی با درپوش باک شکسته شده یا خراب رانندگی می‌کنند. مسئله‌ای که منجر به کاهش میزان کیلومتر طی شده با یک‌بار سوخت کامل شده و همچنین افزایش آلایندگی را به دنبال خواهد داشت.

  • استفاده از روغن موتور مناسب

چه شما خودتان قصد تعویض روغن‌موتور را داشته و یا آن را به مغازه‌های تعویض‌روغنی می‌برید، باید این نکته را به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین مسئله در این مورد، انتخاب بهترین روغن‌موتور بر اساس ویسکوزیته (همان غلظت روغن) است. غلظتی که سازنده خودرو آن را برای موتور خودرو، پیشنهاد داده است.

اما قبل از عمل کردن به این راهکارها باید گفت ساده ترین روش برای کاهش مصرف سوخت عدم استفاده از اتومبیل شخصی به منظور مسافرت های درونی شهریست چرا که امروز براحتی و خیلی زودتر می توانید با استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی نظیر مترو و اتوبوس ها به مقصد مورد نظر برسید.

تهیه شده توسط : رسانه صنعت خودرو

امتیاز مجموع: 0]

کادر امتیازدهی

امتیاز این مطلب

شما میتوانید به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن