آموزش

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید. (قسمت اول)

برای جلوگیری از آسیب به خودروی خود این کارها را انجام دهید

نکته مهم: این مقاله به مرور زمان، ویرایش و یا تکمیل می‌شود!
در صورتی که با مشکل نگارشی، دستوری و یا مفهومی در این محتوا برخورد کردید، از شما دوست عزیز و گرامی، صمیمانه تقاضا می‌کنم که ما را مطلع کرده، تا نسبت به تصحیح و تکمیل آن، در اسرع وقت اقدام نماییم. رسانه صنعت خودروmotoroil

حفظ سلامت خودرو

اگر هدف شما این است که ماشین خود را در فرم عالی حفظ کنید انجام هر یک از این کارها باعث میشود از خودروی خود با خیال راحت استفاده کنید و همچنین اگر در برنامه هفتگی خود سفری در پیش دارید بتوانید با خیال آسوده به سفر خود بپردازید و اتومبیل خودرو مگر در شرایط ضروری و در صورت خراب شدن قطعه ای از آن به تعمیرگاه ها ببرید این اطمینان را به شما میدهیم که با انجام همین کارهای خیلی ساده از سلامت خودرو خود مطمئن شوید. با رسانه صنعت خودرو همراه باشید.

1.زنگ زدگی را هرگز نادیده نگیرید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

وقتی صحبت از حفظ سلامت خودرو است یکی از مسائلی که نباید از آن چشم پوشی کرد نادیده گرفتن زنگ زدگی اتومبیل است. نکته جالب در مورد زنگ زدن خودرو این است که تقریباً همیشه بدتر از آن است که در سطح ظاهر می شود. اگر در اثر رنگ آمیزی کردن وسیله نقلیه خود شاهد حباب زنگ هستید آن را نادیده نگیرید، محلی که حباب در آن تشکیل شده را با دستمالی تمیز نمایید می بینید که بخشی از فلز را در زیر رنگ پیدا کرده اید که حداقل دو یا سه برابر حباب های زنگ است. نکته قابل توجه این است که باید لکه هایی از این دست را با دستمال تمیز کنید و فلز را نیز پاک کنید، سپس در اسرع وقت آن محل را دوباره رنگ آمیزی کنید. مطلبی که بیش از حد باید به آن توجه کنید این نکته است که به زنگ زدگی های کوچک نیز نباید بی توجه باشید زیرا همین زنگ زدگی های کوچک امکان دارد تبدیل به زنگ زدگی های بزرگ شود و قسمتی از اتومبیل شما را بد شکل کند.

2.هرگز باد لاستیک خود را برای سرعت بیشتر پر نکنید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

در حال حاظر مطالب بسیار زیادی در سطح اینترنت وشبکه های مجازی موجود می باشد که در آنها به رانندگان اتومبیل ها پیشنهاد می کنند که با باد کردن لاستیک خود به حداکثر فشار ذکر شده در دیواره های کناری لاستیک مسافت  وسرعت خود را بالا ببرند ولی آنچه که آنها در مورد این قضیه به شما نمی گویند این است که باعث:سواری خشن، ساییدگی زودرس لاستیک، طولانی شدن توقف و افزایش تعمیرات به دلیل فرسودگی قطعات تعلیق می شود. فشار لاستیک توصیه شده برای اتومبیل شما در داخل درب راننده ذکر شده است. بر اساس وزن خودرو ، همراه با بهترین هندلینگ ممکن است. باد کردن لاستیک های خود به حداکثر فشار ذکر شده بر روی لاستیک اگر بار سنگینی را حمل می کنید مشکلی ندارد. اما باید فشار باد تایر را به فشار توصیه شده کاهش دهید. رانندگی با بار طبیعی روی لاستیک هایی که بیش از حد باد می شوند ، مقاومت غلتشی را کاهش می دهد که می تواند مسافت پیموده شده شما را کمی افزایش دهد. اما چندین اثر منفی بیش از این فایده اندک است. تورم بیش از حد باعث افزایش فاصله توقف ، لغزش لاستیک و هیدروپلن در جاده های مرطوب می شود و عمر لاستیک را کاهش می دهد. لاستیک های سخت تر نیز لرزش ضربه کمتری را جذب می کنند بنابراین شوک جاده ای بیشتری را به کل سیستم تعلیق شما منتقل می کنند و باعث سواری خشن تری می شوند. از آن بدتر ، پرش اضافی تایر فرسودگی ، پایه های پایه ، ضربه ، فنرها ، اتصالات توپی و بازوهای کنترل اتومبیل شما را بسیار زودتر فرسوده می کند.

3.هرگز از خنک کننده و ضد یخ اشتباه استفاده نکنید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

این که آیا شما سیستم خنک کننده خود را شستشو می دهید یا پس از تعمیر فقط آن را در سر می برید ، استفاده از مایع خنک کننده مناسب برای عمر موتور ماشین شما و تمام اجزای سیستم خنک کننده بسیار مهم است. مایع خنک کننده توصیه شده برای اتومبیل شما در کتابچه راهنمای مالک شما ذکر شده است. اگر از مایع خنک کننده اشتباه استفاده می کنید یا انواع مختلف خنک کننده را مخلوط می کنید ، می توانید باعث خرابی زودرس پمپ آب ، رادیاتور ، لوله های بخاری و هسته بخاری شوید. به این دلیل که بازدارنده های خوردگی به گونه ای طراحی شده اند که با فلزات خاصی که در موتور و سیستم خنک کننده استفاده می شود سازگار باشند. هر بسته مهار کننده همچنین باید با انواع پلاستیک و لاستیک مورد استفاده در مهر و موم ، واشر و لوله های مورد استفاده در موتور شما سازگار باشد. اگر ماده خنک کننده را مخلوط کنید ، بازدارنده های خوردگی در یک نوع می تواند با بسته افزودنی خنک کننده موجود در اتومبیل شما ناسازگار باشد. بازدارنده های موجود در مایع خنک کننده می توانند اثربخشی را کاهش دهند یا حتی عملکرد بازدارنده های خوردگی مایع خنک کننده قدیمی را لغو کنند. از این بدتر ، سرریز کردن یا شستشو با مایع خنک کننده اشتباه می تواند به مهر و موم های پلاستیکی و لاستیکی و واشرهای مورد استفاده در موتورهای مدل دیررس آسیب برساند. ممکن است خسارت نشان داده نشود تا اینکه 5000 مایل یا بیشتر مایل شوید. وقتی این قطعات خراب شود ، شما احتمالاً نقاط را به هم متصل نخواهید کرد و متوجه خواهید شد که خراب شده اند زیرا از مایع خنک کننده اشتباه استفاده کرده اید. اگر نمی توانید خنک کننده دقیق موتور خود را در فروشگاه قطعات خودرو پیدا کنید ، آن را از نمایندگی خریداری کنید. ممکن است 10 دلار بیشتر از هزینه برای خنک کننده “جهانی” موجود در فروشگاه قطعات خودرو هزینه کنید ، اما حداقل خنک کننده مناسب ماشین خود را دریافت خواهید کرد. هزینه کمی برای پرداختن به آرامش خاطر و افزایش طول عمر خودرو است. تغییر مایع خنک کننده از خرابی زودرس رادیاتور و هسته بخاری جلوگیری می کند. این نکات جالب را در مورد چگونگی تغییر مایع خنک کننده خود بررسی کنید.

4.هرگز مایع ترمز و مایع فرمان برقی را مخلوط نکنید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

یک بطری مایعات فرمان یک پیمانه تقریباً شبیه بطری مایع یک ترمز است. به همین دلیل بسیاری از DIY ها آنها را مخلوط می کنند (این اتفاق بیشتر از آنچه فکر می کنید اتفاق می افتد). اگر مایعات اشتباهی را به سیستم فرمان یا سیستم ترمز خود اضافه کنید ، هزینه تعمیر آن به راحتی می تواند بیش از 1000 دلار باشد. مایع فرمان برقی باعث مهار آب بندی در سیستم ترمز می شود و باعث خرابی کامل ترمز می شود. برای رفع اشتباه ، فروشگاه باید سیلندر اصلی ، کولیس ، سیلندر چرخ و شیر متناسب را بازسازی یا تعویض کند. حتی بعضی اوقات حتی مجبور به جایگزینی اجزای گران قیمت ABS هستند. ریختن روغن ترمز در مخزن فرمان فرمان شما به همان اندازه آسیب رسان است زیرا روغن ترمز روان کننده نیست ، بنابراین باعث خرابی پمپ و چرخ دنده فرمان می شود. همیشه قبل از پر کردن مخازن مایع ترمز یا فرمان هیدرولیک ، دوبار بررسی کنید.

5.هرگز کابل باتری را برای آزمایش دینام قطع نکنید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

سالها پیش ، هنگام آزمایش موتور می توانستید کابل باتری را جدا کنید تا دینام را در ماشین خود آزمایش کنید. اگر موتور به کار خود ادامه می داد ، ثابت شد که دینام کار می کند.اما این آزمایشی است که هرگز نباید در اتومبیل یا کامیون مدرن مجهز به کامپیوتر و الکترونیک امتحان کنید. دلیلش این است که قطع شدن کابل باتری در هنگام روشن بودن موتور باعث می شود که دینام پس از برداشتن کابل ، در طی 40 میلی ثانیه افزایش ولتاژ 25 به 125 ولت را افزایش دهد. این افزایش ولتاژ نمی تواند به چیزی در یک ماشین قدیمی غیر کامپیوتری آسیب برساند ، اما می تواند بلافاصله بسیاری از رایانه ها و لوازم الکترونیکی گران قیمت را که در همه اتومبیل های مدل دیر استفاده می شود سرخ کند. جبران خسارت وارده می تواند هزینه زیادی به دنبال داشته باشد.اگر ماشین یا کامیون شما بعد از اوایل دهه 1970 ساخته شده باشد ، احتمال اینکه حداقل یک رایانه داشته باشد وجود دارد. بنابراین این ترفند قدیمی به جا مانده از “روزهای قدیمی” را فراموش کنید و دینام اتومبیل خود را با ولت متر آزمایش کنید. یا اتومبیل خود را به یک فروشگاه قطعات خودرو ببرید که تست تشخیصی سیستم شارژ رایگان را ارائه می دهد.

6.وقتی چراغ روغن شما روشن است هرگز رانندگی نکنید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

همه اتومبیل ها دارای چراغ هشدار دهنده “فشار روغن کم” هستند. اگر هنگام رانندگی چراغ روشن شود ، این می تواند به این معنی باشد که اتومبیل شما به طور خطرناکی کم یا کاملاً روغن دارد. همچنین می تواند به معنای نشتی جدی در اتومبیل شما باشد که باعث افت فشار ، مسدود شدن مجرای روغن که باعث گرسنگی روغن می شود یا پمپ روغن از کار افتاده یا از کار افتاده است.به هر علت ، وقتی چراغ روشن می شود ، بلافاصله از جاده خارج شده و موتور را خاموش کنید. سپس هود را پاپ کرده و سطح روغن را با استفاده از قطره چک کنید. اگر قطره نشان می دهد که روغن شما کم است یا به طور خطرناکی کم است ، باید قبل از شروع مجدد روغن بیشتری اضافه کنید. رانندگی با اتومبیل در شرایطی که به میزان خطرناکی کم یا کاملاً از روغن خارج شود ، موتور شما را فقط در چند دقیقه از بین می برد و این به راحتی می تواند 4000 دلار برای شما هزینه داشته باشد.فکر نکنید برای دریافت چیزهای بیشتر می توانید به نزدیکترین فروشگاه رانندگی کنید! ارزش ریسک کردن را ندارد. در عوض ، با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید روغن را به محل شما بیاورند. یا بهتر از این ، همیشه با یک قلم روغن در صندوق عقب خود سفر کنید (نوع و گرانروی توصیه شده در کتابچه راهنمای مالک شما ذکر شده است). آن را به درگاه پرکننده اضافه کنید و برای اطمینان از پر بودن آن ، مات را چک کنید. زیادی پر نکنید.اگر قطره نشان می دهد روغن دریافت کرده اید ، مشکل حتی جدی تر است و باید توسط یک مکانیک بررسی شود. در حالی که در کنار جاده هستید واقعاً کاری نمی توانید انجام دهید. اگر قطره نشان می دهد موتور پر است ، یا نمی توانید به یک دوست برسید تا روغن بیشتری را رها کند ، با یک کامیون یدک کش تماس بگیرید! اگر نمی توانید 200 دلار یدک کشی کنید ، مطمئناً نمی توانید موتور جدید خریداری کنید. روغن موتور خود را بالا نگه دارید. روغن موتور برای کارکرد صحیح خودرو کاملاً حیاتی است. این گرما و اصطکاک را در موتور شما متوقف می کند و به همه قطعات متحرک اجازه می دهد تا به درستی کار کنند. اگر چراغ روغن موتور شما روشن شد ، اطمینان حاصل کنید که هرچه سریعتر جلو بروید و زیر ماشین خود را چک کنید. اگر می بینید که مایعات در حال پایین آمدن است ، احتمالاً این روغن است و شما نباید رانندگی را ادامه دهید زیرا ماشین شما دچار مشکل و خرابی می شود! اگر هیچ نشتی وجود ندارد ، به نزدیکترین گاراژ خود بروید ، مقداری روغن موتور بخرید و بلافاصله آن را شارژ کنید.

7.هرگز با کمتر از یک چهارم مخزن بنزین رانندگی نکنید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

پمپ سوخت برقی تقریباً در هر اتومبیل و کامیون با تزریق سوخت قرار دارد. سازندگان اتومبیل آن را عمداً در آنجا قرار می دهند تا توسط گاز موجود در مخزن خنک شود و در دمای عملیاتی ایمن نگهداری شود. اما اگر به طور مداوم با کمتر از یک چهارم مخزن رانندگی کنید ، سطح پایین سوخت نمی تواند همیشه خنک کننده کافی برای پمپ را فراهم کند و این می تواند باعث خرابی زود هنگام پمپ بنزین شود. هزینه تعویض پمپ بنزین داخل مخزن می تواند حدود 700 دلار باشد. گرچه گرم شدن بیش از حد تنها مسئله نیست.رانندگی مداوم با سطح سوخت پایین باعث مکش پمپ از پایین مخزن می شود. این بقایا می توانند از فیلتر جوراب مخزن عبور کنند و ذرات می توانند پروانه پمپ را فرسوده کنند و باعث فشار کم سوخت می شوند. این هشدار به این معنا نیست که شما باید همان لحظه که یک چهارم مخزن را روی گیج زده اید سریع به یک پمپ بنزین بشتابید. پمپ بنزین می تواند به راحتی از پس کار با سطح پایین سوخت پایین برآید. اما اگر به طور مداوم با کمتر از یک چهارم باک رانندگی کنید ، احتمال خرابی زود هنگام پمپ بنزین و یک قبض بزرگ تعمیر را افزایش می دهید.

8.هرگز از روغن اشتباه استفاده نکنید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

ظرافت بیشتر در طراحی های مدرن خودرو ، استفاده از روغن موتور مناسب بسیار مهم است. سازندگان اتومبیل برای دستیابی به استانداردهای بالاتر مسافت پیموده شده بازی خود را در زمینه طراحی موتور بالا بردند. موتورهای جدید برای تحمل دقیق تر ساخته شده اند و شامل مکانیزم های پیشرفته مانند زمان متغیر سوپاپ (VVT) و توربوشارژرها برای فشار بیشتر نیرو و مایل ها از هر گالن گاز است.سیستم های VVT با فشار دادن روغن تحت فشار به معابر هیدرولیکی برای پیشبرد یا عقب انداختن میل بادامک کار می کنند. زمانبندی پالس و حرکت میل بادامک مربوط به نوع روغن و گرانروی ذکر شده در کتابچه راهنمای مالک شما است. اگر از روغن مناسب استفاده کنید عالی است و اگر از روغن نامناسب استفاده کنید بهم ریخته می شود. استفاده از روغن ویسکوزیته اشتباه می تواند یک کد مشکل تنظیم کند و چراغ “موتور چک” را روی داشبورد شما روشن کند.روغن مناسب برای عملکرد صحیح توربوشارژر به همان اندازه حیاتی است. یک توربوشارژر مدرن می تواند با سرعتی معادل 240،000 دور در دقیقه چرخش داشته باشد ، این بدان معناست که یاتاقان ها باید دائماً توسط روغن روغن کاری و خنک شوند. اگر نوع یا ویسکوزیته روغن دیگری را جایگزین کنید ، می توانید دبی را تغییر دهید ، باعث گرم شدن بیش از حد یاتاقان و خرابی زود هنگام توربو شوید. تعویض توربو می تواند 1500 تا 2000 دلار هزینه داشته باشد. بیاموزید که چگونه روغن موتور و فیلتر مناسب را انتخاب کنید.بنابراین توصیه های دوستان خود یا “متخصصان روغن” آنلاین را نادیده بگیرید و به توصیه روغن سازنده خودرو پایبند باشید. آنها موتور را طراحی کرده اند و در بهترین وضعیت برای دانستن مایعات مورد نیاز آنها هستند. نمی دانید افزودنیهای موتور واقعاً کار می کنند؟ در اینجا حرکت شبیه چمچه زنی است.

9.برای شستن ماشین خود هرگز از مواد شوینده ظرفشویی استفاده نکنید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

مواد شوینده ظرفشویی برای حمله و تجزیه خشک مواد غذایی ، روغن و چربی طراحی شده است. این برای ظروف عالی است – برای رنگ ماشین خیلی خوب نیست.رنگ اتومبیل ، کت شفاف و موم اتومبیل حاوی روغن و رزین هایی است که یکپارچگی رنگ را حفظ کرده و اشعه های مضر UV را فیلتر می کند. هنگامی که ماشین خود را با مواد شوینده ظرفشویی می شویید ، موم را برداشته و مقداری از آن روغنهای حیاتی را از مواد درزگیر و رنگ بیرون می کشید ، و آن را لخت و در معرض عناصر قرار می دهید.اگر بلافاصله ماشین خود را با واکس مرغوب واکس می زنید ، می توانید مقداری از محافظت در برابر اشعه ماورا UV بنفش را بازیابی کنید. اگر بعد از شستشو با مواد شوینده ظرفشویی ماشین خود را واکس نزنید ، ضد آفتاب مهم را از دست می دهید. اگر اتومبیل خود را به طور مرتب با مواد شوینده ظرفشویی بشویید ، رنگ و روکش شفاف آن در طول عمر آن به اندازه کافی تخریب می شود تا باعث محو شدن زودرس و حتی نقص زودرس رنگ شود. نکات جزئیات خودرو را از افراد حرفه ای دریافت کنید.از طرف دیگر ، صابون شستشوی ماشین برای از بین بردن آلودگی و چربی بدون از بین بردن موم سطح و روغن از رنگ ساخته شده است. همچنین زیست تخریب پذیر است ، بنابراین رواناب آب شستشبرای محیط زیست ایمن تر است. صابون شستشوی ماشین را در هر فروشگاه قطعات خودرو یا در راهرو خودرو در بیشتر فروشگاه های بزرگ جعبه پیدا کنید. برای پایان ماشین شما ارزان و بهتر است. بیاموزید که چگونه فضای داخلی ماشین کم رنگ را بازیابی کنید.

10.هرگز از گیج روغن غافل نشوید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

فواصل تعویض روغن ذکر شده در کتابچه راهنمای مالک شما بر اساس فرضیه سازنده خودرو است که شما نه تنها از روغن توصیه شده استفاده خواهید کرد بلکه روغن را نیز به طور منظم بررسی می کنید و در صورت کم بودن آن را بالا می آورید. در بین موتورها همه موتورها از مقداری روغن استفاده می کنند. حتی برخی از موتورهای جدید می توانند هر 1500 تا 3000 مایل به اندازه یک کوارت بسوزانند. اگر هرگز میزان فشار خود را بررسی نکنید ، هرگز نمی دانید که باید روغن بیشتری اضافه کنید. از این بدتر ، اگر روغن خود را بالا نبرید ، باقیمانده روغن را تحت فشار قرار می دهید و عمر مفید آن را به طرز چشمگیری کاهش می دهید.بیایید فرض کنیم فاصله پیشنهادی تغییر روغن برای اتومبیل شما هر 7500 مایل باشد. اگر در سه هزار مایل اول یک چهارم روغن بسوزانید و آن را دوباره پر نکنید ، افزودنی های ضد سایش و ضد خوردگی در روغن باقیمانده حدود 25 درصد تخلیه می کنید. اگر دیگر روغن بسوزانید (که بعید به نظر می رسد) ، با رسیدن به 5600 مایل به جای 7500 مایل عادی ، روغن شما فرسوده می شود. اگر تا رسیدن به مرز 7،500 مایل به رانندگی با آن روغن تخلیه شده ادامه دهید ، موتور شما می تواند دچار فرسودگی زودرس و رسوبات لجن شود. با تعویض موتور در حدود 4000 دلار ، پرداخت منظم روغن و پر کردن مجدد آن در صورت کم بودن هزینه دارد.کارهایی را که باید با صرفه جویی در هزینه روغن خود صرفه جویی کنید ، انجام دهید.

11.به درستی رانندگی کنید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

عادت های رانندگی شما بر سلامت اتومبیل و قطعات ضروری برای رانندگی تأثیر مستقیم دارد. به عنوان مثال ، موتور اتومبیل خود را در هوای سرد دور نکنید زیرا این امر باعث ایجاد تغییرات سریع دمایی در موتور شما و آسیب دیدن اجزای سازنده می شود. سعی کنید از توقف سخت و شروع سخت خودداری کنید زیرا لنت ترمز و روتور شما فرسوده می شود. در عوض ، هنگام توقف ، ترمزها را به آرامی اعمال کنید. همچنین باید از سوار شدن به کلاچ خود خودداری کنید زیرا باعث از بین رفتن بلبرینگ هایی می شود که برای کارکرد کلاچ ضروری هستند. سرانجام ، هنگام رانندگی در سرازیری ، ترمز خود را فشار ندهید. این “کشیدن” شناخته می شود و باعث ایجاد فشار و گرمای قابل توجهی در سیستم ترمز شما می شود. در هنگام راه اندازی موتور اتومبیل خود را مسابقه ندهید. این یک روش سریع برای اضافه کردن سالها سایش به موتور است ، به خصوص اگر در خارج از آن هوا سرد باشد.هنگامی که درایو خود را شروع می کنید به آرامی شتاب بگیرید. بیشترین سایش موتور و قطار محرک در 10 تا 20 دقیقه اول کار رخ می دهد.گرم كردن موتور با بی كار گذاشتن آن در مسیر راه ، ایده هوشمندانه ای نیست. موتور در اوج دما کار نمی کند ، در نتیجه احتراق سوخت ناقص ، رسوب دوده در دیواره های سیلندر ، آلودگی روغن و در نهایت اجزای آسیب دیده است.با تغییر مکان در چراغ قرمز به حالت خنثی ، فشار کمتری به موتور و گیربکس اتوماتیک وارد کنید. درغیر اینصورت ، موتور همچنان در حال کار است تا ماشین را حتی در زمان توقف تحت فشار قرار دهد.از رانندگی با سرعت بالا و شتاب سریع خودداری کنید ، به خصوص هنگامی که بیرون هوا بسیار گرم یا بسیار سرد است. چنین رفتار رانندگی منجر به تعمیرات مکررتر می شود.با رانندگی دقیق عمر لاستیک های خود را افزایش دهید. محدودیت های سرعت ارسال شده را رعایت کنید. از شروع ، توقف و چرخش سریع خودداری کنید. از گودال ها و اشیا on موجود در جاده خودداری کنید. هنگام پارک کردن از لبه های حاشیه عبور نکنید و لاستیک را به سمت لبه کنترل نکنید. و البته ، لاستیک نسوزید.هنگام چرخاندن فرمان ، آن را بیش از چند ثانیه در حالت راست یا چپ نگه ندارید. انجام این کار می تواند به پمپ فرمان برقی آسیب برساند.سفرهای کوتاه مدت رانندگی خود را تثبیت کنید. بیشترین ساییدگی – و همچنین آلودگی ایجاد شده در اتومبیل شما – در چند دقیقه اول رانندگی اتفاق می افتد. انجام چندین کار همزمان ، در صورت امکان در ساعات کم تردد ، موتور شما را برای مدت طولانی تری شاد نگه می دارد (با این نکات بالقوه برای نجات خودرو ، ماشین خود را برای زمستان آماده کنید).

12.وزن غیرضروری را از اتومبیل خود بردارید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

سالها پیش ، هنگام آزمایش موتور می توانستید کابل باتری را جدا کنید تا دینام را در ماشین خود آزمایش کنید. اگر موتور به کار خود ادامه می داد ، ثابت شد که دینام کار می کند.اما این آزمایشی است که هرگز نباید در اتومبیل یا کامیون مدرن مجهز به کامپیوتر و الکترونیک امتحان کنید. دلیلش این است که قطع شدن کابل باتری در هنگام روشن بودن موتور باعث می شود که دینام پس از برداشتن کابل ، در طی 40 میلی ثانیه افزایش ولتاژ 25 به 125 ولت را افزایش دهد. این افزایش ولتاژ نمی تواند به چیزی در یک ماشین قدیمی غیر کامپیوتری آسیب برساند ، اما می تواند بلافاصله بسیاری از رایانه ها و لوازم الکترونیکی گران قیمت را که در همه اتومبیل های مدل دیر استفاده می شود سرخ کند. جبران خسارت وارده می تواند هزینه زیادی به دنبال داشته باشد.اگر ماشین یا کامیون شما بعد از اوایل دهه 1970 ساخته شده باشد ، احتمال اینکه حداقل یک رایانه داشته باشد وجود دارد. بنابراین این ترفند قدیمی به جا مانده از “روزهای قدیمی” را فراموش کنید و دینام اتومبیل خود را با ولت متر آزمایش کنید. یا اتومبیل خود را به یک فروشگاه قطعات خودرو ببرید که تست تشخیصی سیستم شارژ رایگان را ارائه می دهد.

13.چراغ های هشدار دهنده ، صداهای عجیب یا تغییر در احساس ماشین شما هنگام رانندگی را نادیده نگیرید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

چراغ های هشدار دهنده را نادیده نگیرید نادیده گرفتن یک مشکل باعث از بین رفتن آن نمی شود.به یاد می آورید وقتی آن بوی عجیب و غریب از یخچال را نادیده گرفتید و تصمیم گرفتید به مدت یک هفته آن را ترک کنید به امید از بین رفتن؟چی شد؟ شما برای جلوگیری از استشمام آن بوی تازه مرگ هنگامی که سرانجام آن را بیرون آوردید و دور انداختید ، به تجهیزات تنفسی غواصی احتیاج داشتید.نکته این است که ، هرچه مشکلی را نادیده بگیرید ، بدتر خواهد شد و به خودی خود برطرف نخواهد شد.

14.در زمان نگهداری طولانی مدت ماشین خود را حفظ کنید !

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

اگر قرار نیست بیش از یک ماه از اتومبیل خود استفاده کنید ، آن را به درستی نگهداری کنید تا در هنگام بازگشت از آسیب و تعمیرات غیر ضروری جلوگیری کنید. مخزن بنزین را پر کنید تا از جمع شدن میعانات در مخزن گاز جلوگیری کند. یک تثبیت کننده سوخت اضافه کنید و کمی ماشین را دور بزنید تا مواد افزودنی به قطعات موتور توزیع شود. ماشین را کاملاً بشویید و واکس بزنید تا از پایان کار محافظت کند. یک مانع بخار در کف گاراژ خود قرار دهید. یک پارچه 4 میلی لیتری از قطره پلی اتیلن کار می کند. برای جلوگیری از خوردگی ترمز ، ترمز دستی را جدا کنید. ماشین را روی پایه های جک قرار دهید تا وزن وسیله نقلیه از چرخ ها و لاستیک ها کم شود. باتری را جدا کرده و جدا کنید تا از بین نرود. باتری را روی یک شارژر ساده قرار دهید. یا با استفاده از یک لامپ کوچک باتری را به صورت دوره ای خالی کنید و سپس آن را با یک شارژر ولتاژ پایین شارژ کنید. برای جلوگیری از نفوذ هوای مرطوب به داخل آن ، یک دمپوش را به برق متصل کنید.

15.اگر تانکر را دیدید ، پر نمی شوید!

30 کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید

اگر اتفاقاً می بینید که یک تانکر بنزین در پمپ بنزین محلی شما مخازن را پر می کند ، یک روز دیگر برگردید یا به جایگاه دیگری بروید. با پر شدن مخازن زیرزمینی ایستگاه ، تلاطم می تواند باعث تشدید رسوب شود. رسوب موجود در گاز شما می تواند فیلترهای سوخت و انژکتورهای سوخت را مسدود کند ، باعث عملکرد ضعیف و احتمالاً تعمیرات می شود.

 

در ادامه: ۳۰ کاری که برای حفظ سلامت خودرو باید انجام دهید. (قسمت دوم)

دوستان عزیز هر یک از مطالب گفته شده در بالا به سلامت بیشتر خودرو شما کمک می کند و می توانید در نگهداری و سلامت طولانی مدت اتومبیل خود از آن بهره ببرید. اتومبیل مثال بدن انسان نیاز به محافظت و لوازمی برای سالم ماندن دارد پس از کارهای جزئی که باعث سلامت خودرو می شود خودداری نکنیم.

در موارد گفته شده بیشترین توجه خود را در لوازم موتوری و احتیاجات اساسی موتور قرار دهید زیرا برای یک سفر با خیال آسوده باید از موتور اتومبیل خود اطمینان کامل داشته باشید که به سلامت مسیر های زندگی خود را طی نمایید.

تهیه شده توسط : رسانه صنعت خودرو

مهدی کریمی

او بیشتر در زمینه برترین فناوری ها و امکانات در اختیار بشر تحقیق و بررسی می کند و سابقه وی 5 سال در زمینه مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات می باشد و در حال حاضر با همکاری در بخش تحریریه سایت رسانه صنعت خودرو به کار های خود ادامه می دهد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا