آموزش

16 نوآوری بزرگ در تاریخ خودروسازی که تا امروز کاربرد زیادی داشته‌اند (بخش سوم)

در دنیای خودروسازی اختراعات بزرگ و زیادی به ثبت رسیده‌اند که برخی از آن‌ها، مسیر این صنعت را تغییر داده‌اند و برخی نیز به فراموشی سپرده شده‌اند. در این بین برخی نوآوری‌ها، تا امروز باقی مانده‌اند و هنوز هم نمی‌توان حتی متصور شد که شاید روزی باید آن‌ها را رها کرد و به فکر جایگزینی شیوه جدیدتری برای آن‌ها بود. در این مطلب 16 اختراع بزرگ و مهمی که در دنیای خودرو سازی رخ داده‌اند و هنوز هم پایه و اساس نوآوری‌های دیگر هستند را بررسی و مرور می‌کنیم.

اولین سیستم تهویه مطبوع

تا قبل از سال 1940، خودروها فقط دارای بخاری برای گرم کردن محیط داخلی آن بودند تا اینکه در این سال کمپانی پاکارد که یکی از پیشروهای این صنعت در دنیای خودروسازی بود، اولین خودروی تولیدی با سیستم تهویه مطبوع را معرفی کرد. در تبلیغات این شرکت عنوان شده بود که حتی در صحرای نوادا نیز از هوای سرد لذت ببرید.

اولین صندلی‌های تنظیم شونده

تا قبل از سال‌های آغازین دهه 50 میلادی، راننده‌ها نمی توانستند صندلی را طبق سایز بدن و خواست خود تنظیم کنند. تا اینکه در همین روز‌ها بود که صندلی‌های قابل تنظیم عرضه شدند. تا قبل از این سال، صندلی‌ها به صورت نیمکت‌هایی بودند که به کف خودرو پیچ و مهره شده بودند و حتی امکان تنظیم پشتی آن‌ها نیز میسر نبود.

 اولین خودرو هیبریدی کامل

خودروسازی

اولین خودرو هیبریدی که به شکلی کامل و قابل استفاده روزمره بود، توسط جنرال موتورز ساخته و این سیستم روی بیوک اسکای لارک در سال 1972 پیاده سازی شد. این محصول یک خودروی کامل و فول سایز بود که دید مردم را نسبت به این گونه خودروها به نحو مطلوبی تغییر داد و به نوعی زمینه‌ساز نیاز مردم به داشتن خودروهای کم‌مصرف‌تر و پاک‌تر بود. اما درست در همین روزها بود که خودروسازان آمریکایی کاملا درگیر موتورهای حجیم و پر قدرتی بودند که مصرف بالایی نیز داشتند و به همین خاطر کمی زمان برد تا سیستم هیبریدی خودروها در بین مردم و خریداران جای خود را باز کنند.

 اولین کیسه هوا

خودروسازی

کیسه هوا که امروزه در کنار کمربند ایمنی به عنوان یک عامل مهم در کاهش آسیب به سرنشینان شناخته می‌شود، اولین بار توسط جنرال موتورز و در سال 1973 روی کار آمد. این تکنولوژی روی خودروهای سواری شورلت و به عنوان یک آپشن معرفی شد. در این سال‌ها کیسه هوا فقط برای سرنشینان جلو قابل دسترسی بودند و بعدها با پیشرفت این تکنولوژی در قسمت‌های دیگر خودو نیز به‌کار گرفته شد.

اولین کامپیوتر خودرو

تا قبل از سال 1996 که اتومبیل‌ها دارای کامپیوتر‌های داخلی شدند، خودروها فقط از کامپیوترها و چیپست‌هایی برای کنترل مصرف، سوخت پاشی و… استفاده می‌کردند تا اینکه در این سال دو کمپانی فولکس واگن و نیسان برای اولین بار از کامپیوتر‌های داخلی برای کنترل و فرمان دادن توسط راننده بهره گرفتند. این قطعه در صنعت خودروسازی به یک عنصر غیر قابل حذف تبدیل شده‌اند به نحوی که بسیاری از تنظیمات حرکتی خودرو را می‌توان توسط آن‌ها تنظیم و برنامه‌ریزی کرد.

اولین خودروی پرنده

خودروسازی

خودروهای دوزیست و یا همان آبی خاکی‌ها، از گذشته در ذهن طراحان و مبتکران این صنعت بوده و هست اما مهم‌تر از آن‌ها و از طرفی قابل اجرایی شدن‌تر از آن‌ها، خودروهایی هستند که قادرند در آسمان نیز پرواز کنند. طرح این نسل از خودروها در سال 1917 برای اولین بار مطرح شد اما اولین نمونه قابل اعتماد و قابل استفاده در سال 1949 و به نام Aerocar در آمریکا رونمایی شد. هر چند که امروزه این خودروها هنوز طرفداران بسیار کمی دارند، اما بعید نیست که روزی این خودروها پرنده جدی‌تر از حال حاضر پیگیری شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا