آموزش

آشنایی با کمربندهای پیش کشنده و نحوه عملکردشان

کمربندهای پیش کشنده چگونه عمل می کند؟

کمربند ایمنی یکی از مهم ترین لوازم داخل خودرو برای دوری از آسیب به سرنشینان در حین تصادف و ترمزگیری های شدید است. این قطعه اثر بسیار بالاتری از اربگ داشته و حتی بدون آن در صورت باز شدن اربگ، می تواند سرنشین دچار جراحاتی شود.

کمربند ایمنی در طول تاریخ خودروسازی دچار تحول و پیشرفت شده است و نمونه های سه نقطه ای را می توان امروزه در بسیاری از خودروها و مدل های 5 نقطه ای را در خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت، مشاهده کرد. اما امروزه تمام این کمربند ها دارای نوع پیشرفته ای هستند به نام پیش کشنده که کارکرد آن، سفت شدن کمربند در حین ترمزگیری شدید برای هرچه ثابت تر کردن سرنشینان در جای خود است.

 

آشنایی با کمربندهای پیش کشنده

کمربندهای پیش کشنده
کمربندهای پیش کشنده

در کمربند های ایمنی معمولی، راننده و سرنشنین می تواند به جلو خم شده و کمربند نیز باز می شود اما اگر این حرکت رو به جلو به شکل ناگهانی و ضربه ای باشد، کمربند قفل خواهد شد. با این وجود، قفل شدن کمربند، بعد از چند سانتیمتر جابجایی سرنشین به سمت جلو رخ می دهد که همین قضیه باز هم می تواند مشکلاتی به وجود آورد. برای جلوگیری از این جابجایی کوچک، کمربند پیش کشنده اختراع شده است.

عملکرد کمربند‌های پیش‌کشنده

در کمربند های پیش کشنده، سیستم ایمنی خودرو با تشخیص برخورد و استفاده از سنسور هایی که معمولا با سنسور های ایربگ خودرو در ارتباط هستند، اقدام به سفت کردن و کشیدن کمربند، قبل از جابجا شدن بدن راننده می کنند. برای این کار، قرقره اصلی کمربند کشیده می شود که روش هایی چون استفاده از موتور های الکتریکی از ابتدایی ترین آن هاست.

اما امروزه استفاده از گاز و ماده منفجره از مطمئن ترین راه هاست. در این روش، سیلندری در پایین کمربند قرار دارد که درون آن چاشنی الکتریکی و گازی برای انفجاری کوچک قرار دارد که با تحریک چاشنی به دستور سنسور ها و حسگر ها، انفجار گاز درون سیلندر باعث می شود تا پیستون به بالا حرکت کند و قرقره متصل به کمربند را بچرخاند. با چرخش قرقره، کمربند نیز کشیده و سفت می شده و به این ترتیب بدن راننده به صندلی کاملا محکم می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا