آموزش

آشنایی با سیستم جعبه‌دنده یا همان گیربکس خودرو

جعبه‌دنده یا همان گیربکس در واقع بخشی است که دور موتور خودرو در آن تغییر کرده و گشتاور تولیدی موتور که رابطه مستقیمی با دور موتور دارد،  با افزایش یا کاهشی که بسته به دنده انتخابی خواهد بود، به سر چرخ ها منتقل می شود.

عملکرد گیربکس در ماشین های سنگین

گیربکس
گیربکس

در خودروهای سنگین به واسطه حمل آسان تر بارها، دنده های بیشتری استفاده می شود تا بتوان با دنده های سنگین تر و وجود دنده های بیشتر، کشش اولیه و کشش ثانویه به خوبی تامین شود. در این گونه مواقع حتی در خودروهای میان وزن و سنگین وزن از دو دنده عقب و یا دنده های فوق سنگین موسوم به کرال نیز استفاده می شود.

گیربکس
گیربکس

اما اگر قرار باشد تمام دنده ها در یک ردیف چیده شوند، گیربکس بزرگ و جاگیر می شود. پس برای دوری از این مشکل از نیم دنده ها استفاده خواهد شد و هم چنین نصف دنده ها اصطلاحا در یک طبقه دیگر قرار می گیرند که دسترسی به نیم دنده‌ها برای سبک و سنگین کردن و هم چنین تغییر طبقه برای رفتن به سری بعدی دنده ها، به کمک دکمه های روی دسته دنده انجام می شود.

نیم دنده یا همان سبک و سنگین کردن

گیربکس
گیربکس

برای استفاده از نیم دنده ها که به آن سبک سنگین کردن هم گفته می شود و یا تغییر در طبقه  و رفتن به سری بعدی دنده ها باید عین زمان تغییر دنده، کلاچ گیری کرد. این کار در کامیون های با دنده اتوماتیک، به صورت خودکار انجام می شود و دخالت راننده را نمی خواهد. اما وقتی گفته می شود که یک خودرو سنگین دارای 16+2+2 دنده است، این چه معنی می دهد؟

وقتی گفته می شود که یک کشنده دارای جعبه دنده 2+2+16 سرعته است، به این معنی خواهد بود که دارای 4 محل برای دنده های رو به جلو است که با استفاده از دکمه range switch می توان به 4 دنده دیگر نیز دسترسی پیدا کرد. مجموع این دنده ها به 8 دنده می رسد که با کمک نیم دنده و دو برابر شدن تعداد دنده ها، در مجموع 16 دنده خواهیم داشت.

63469dbb828e4762a0d0106253111966
گیربکس

ضمن این که نیم دنده برای سبک و سنگین کردن دنده عقب نیز استفاده می شود که جعبه دنده دارای دو دنده عقب خواهد شد. هم چنین چون ممکن است جعبه دنده دارای دنده کرال نیز باشد، به این شکل دارای دو دنده فوق سنگین یا کرال نیز خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا