آموزش

آشنایی با سیستم سوپر شارژر و توربو شارژر

نفس مصنوعی

درباره تفاوت بین دو سیستم سوپر شارژر و توربو شارژر زیاد بحث شده است اما با این حال هنوز هم دیده می شود که برخی این دو را به اشتباه به جای هم به کار می برند و یا تفاوتی بین آن ها قایل نیستند.

سوپر شارژر و توربو شارژر
سوپر شارژر و توربو شارژر

تفاوت سیستم سوپر شارژر و توربو شارژر

هر دو این سیستم ها برای پر خورانی موتور به کار می روند و هدف از استفاده از آن ها، افزایش حجم و تراکم هوای ورودی به پیشرانه به منظور گرفتن بازده بیشتر از آن است. تفاوت این دو سیستم در نحوه دریافت نیرو توسط آن هاست، به این معنی که توربین توربو شارژر با قرار گرفتن در منیفولد دود، از گاز های در حال خروج از اگزوز نیرو می گیرد اما سوپر شارژر مستقیما با تسمه به سر میل لنگ ارتباط دارد.

اما یکی از مهم ترین قطعاتی که در ارتباط با این سیستم هست، خنک کن ها یا همان اینتر کولر و افتر کولر ها هستند. این وسایل با قرار گرفتن در مسیر هوای فشرده شده در حال ورود به موتور، آن را سرد می کنند تا از بروز مشکلاتی مثل خودسوزی، افت توان و کاهش چگالی هوا و… جلوگیری کنند.

سوپر شارژر و توربو شارژر
سوپر شارژر و توربو شارژر

در دنیای خودرو های سنگین، استفاده از توربو شارژر بسیار فراگیر تر از سوپر شارژر است. قابل ذکر اینکه سوپر شارژر نیاز کمتری به خنک کن دارد اما توربو شارژر باید حتما با خنک کن میانی همراه شود.

اما در گذشته برخی از خودرو های سنگین فقط از سیستم توربو شارژر بدون خنک کن میانی استفاده می کردند که این خودرو ها به خاطر افت توان در هنگام تحت فشار بودن و افزایش دمای موتور، در بین راننده ها چندان طرفدار ندارند که نمونه هایی از کامیون های F12 و N12 موجود در کشور نیز از این دسته هستند و برخی دیگر از همین مدل ها دارای اینتر کولر نیز شده اند.

سوپر شارژر و توربو شارژر
سوپر شارژر و توربو شارژر

این کامیون ها با نام توربو شناخته می شوند، برای مثال ممکن است از راننده ای بشنویم که F12 اینتر از توربو کارایی بهتری دارد که دلیل آن هم به خاطر وجود اینتر کولر در مجموعه پیشرانه است. البته بد نیست بدانیم که برخی از خودرو های سنگین نیز با داشتن توربو شارژر به نام دیگری خوانده می شوند که بنز های 8 سیلندر سری NG با داشتن دو توربو شارژر، در بین اهالی این صنعت به جفت سوپر معروفند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا