آموزش

سوپاپ‌ها و جایگاه آن‌ها در پیشرانه دروازه‌های موتور

در این مقاله با سوپاپ ها و جایگاه آن ها در پیشرانه دروازه های موتور آشنا میشویم. تسمه و زنجیر تایم برای باز کردن به موقع سوپاپ هاست. حرکت دورانی میل لنگ از طریق تسمه و زنجیر تایم به میله سوپاپ ها منتقل می شود و میل سوپاپ نیز بسته به نوع موتور، از طریق مکانیزمی اقدام با باز کردن سوپاپ ها می کند.

عملکرد سوپاپ

سوپاپ
سوپاپ

بسته شدن سوپاپ ها نیز توسط فنر روی ساق آن انجام می شود. موتور ها دو نوع سوپاپ دود و هوا دارند. همیشه سوپاپ هوا بزرگ تر از سوپاپ دود است چرا که بحث ورود هوای تازه مهم تر از خروج آن است.

فرآیند کار سوپاپ

خروج دود با کمک پیستونی که در حال بالا آمدن در سیلندر است صورت می گیرد و این در حالی است که هوای تازه باید توسط مکش پیستون وارد موتور شود و همین قضیه کمی کار را مشکل تر می کند. به همین خاطر سعی می شود تا ورودی سیلندر بزرگ تر از خروجی آن باشد. در پیشرانه هایی که تعداد سوپاپ ها زوج است نیز، داستان به همین شکل است. اما در پیشرانه های با تعداد سوپاپ فرد مثل نموه های سه سوپاپه، دو سوپاپ برای ورود هوا و یکی برای خروج دود در در هر سیلندر و یا در پیشرانه های 5 سوپاپه، سه سوپاپ برای ورود هوا و دو سوپاپ برای خروج دود در نظر گرفته می شود.

سوپاپ
سوپاپ

سوپاپ ها در روی سرسیلندر قرار دارند و البته شکل قرار گیری آن ها در سر سیلندر ها نیز متفاوت است. سوپاپ قطعه ای نسبتا بلند در پیشرانه است. اما باز شدن سوپاپ به معنی جابجا شدن همه این ارتفاع نیست بلکه باز شدن سوپاپ به معنی حرکت تکانه ای آن در حدود نهایتا یک سانتیمتر است. ارتفاع بلند سوپاپ به خاطر بالا آمدن ساق آن از درون راهگاه و هادی سوپاپ از درون سر سیلندر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا