آموزش

پولیش و واکس بدنه خودرو چه کاربردی دارد؟

در این مطلب به معرفی پولیش و واکس بدنه خودرو می پردازیم تا به بهترین نحو ممکن بتوانید کاستی های به وجود آمده در رنگ اتومبیل خود را برطرف کنید.

پولیش و واکس بدنه خودرو

پولیش و واکس بدنه خودرو

برای روشن کردن موضوع و درک کامل مطلب، بهتر است در آغاز تعریف کوتاهی از واکس و پولیش داشته باشیم. در بازار واکس خودرو به دو صورت مایع و چسبی که شکل سنتی آن است، عرضه می‌شود. کار اصلی واکس این بوده که به‌عنوان یک لایه محافظ روی بدنه خودرو، اکسایش، آفتاب خوردگی و زنگ زدگی بدنه را به تاخیر می‌اندازد و در جلا و درخشندگی بدنه خودرو نیز نقش به سزایی دارد.

روش استفاده از واکس بدنه بدین صورت است که باید واکس را به قسمت مورد نظر مالیده و پس از آن که خودرو حالت کدر و مات پیدا کرد، آن را با پارچه‌ای خشک و عاری از هرگونه کثیفی پاک کرد. این لایه محافظ ایجاد شده روی رنگ خودرو تا هفته‌ها ضامن سلامتی رنگ خودرو بوده و بر درخشندگی آن نیز می‌افزاید. پولیش نیز در بازار به راحتی قابل خرید است و به شکل جامد که غلظت آن در برندهای مختلف، متفاوت است، عرضه می‌شود.

برعکس واکس خودرو، پولیش یک لایه بسیار نازک در حد چند میکرون را از روی رنگ خودرو برداشته و خط و خش‌های ایجاد شده روی بدنه را محو می‌کند. به بیان ساده تر، پولیش رنگ اطراف یک خط بزرگ را آن‌قدر جابجا می‌کند تا فرورفتگی خط، تا حد ممکن پر شود و هم با خاصیت سابندگی که دارد،کمی از لایه رنگ برداشته تا سطح فرورفته صاف و یکدست شود. گفتنی است پولیش بدنه خودرو با دو روش دستی و استفاده از دستگاه برقی ویلر انجام می‌شود.

کدام را انتخاب کنیم؟

پولیش و واکس بدنه خودرو

استفاده از واکس یا پولیش بستگی به هدف مالک نسبت به تامین سلامت رنگ بدنه خودرو دارد. واکس به بدنه خودرو جلا می‌دهد و آن را درخشان کرده و تا حدی رنگ بدنه خودرو را در برابر آسیب‌های محیطی حفظ می‌کند. پس با توجه به تفسیر فوق، واکس نمی‌تواند خط و خش‌های روی بدنه را محو سازد و تنها ضامن سلامت رنگ خودرو خواهد بود.

اما پولیش خط‌ و خش‌های ایجاد شده روی بدنه خودرو را به راحتی پنهان می‌کند و حتی با مواد درخشان کننده‌ای که در ترکیبات خود دارد، می‌تواند درخشندگی خاصی به خودروی شما هدیه کند اما این درخشندگی به هیچ عنوان مانند واکس خودرو نخواهد بود.

به طور کلی می‌توان این گونه اذعان کرد که در خودروهای جدید و طبق زمان‌بندی خاصی که خود کمپانی به مالک ارائه می‌کند، باید هر چند وقت یکبار برای جلا و درخشندگی خودرو، بدنه اتومبیل توسط افراد حاضر در نمایندگی با واکس اعلا تمیز شود و تنها اگر خط و یا خش کم عمقی روی بدنه رویت شد، آنگاه مالک خودرو می‌تواند از پولیش برای رفع آسیب دیدگی‌ها استفاده کند.

لازم به ذکر است؛ برخی خط و خش‌ها عمیق بوده که با پولیش برطرف نمی‌شوند و تنها چاره کار بتونه و یا قلم گیری توسط نقاش است و پولیش کشیدن بسیار، تنها آستر زیر رنگ را از بین برده و خط را عمیق‌تر جلوه می‌دهد.

مواد لازم برای واکس و پولیش

پولیش و واکس بدنه خودرو

واکس و پولیش خودرو وسایل زیادی را نمی طلبد و تنها با یک دستمال تمیز و نخی کار شما راه می‌افتد. بعد از شستن بدنه خودرو که توصیه می‌شود با سرشلنگی مخصوص به منظور پاشش آب با فشار به بدنه صورت گیرد، پیشنهاد می‌شود خودرو را با دستمال کاملا نخی و تمیز خشک کرده و صبر کنید تا آب موجود روی بدنه تبخیر شود. واکس و مخصوصا پولیش، در روش دستی باید با دستمالی تمیز و یا ترجیحا پنبه صورت بگیرد و جنس پارچه نباید بسیار ضخیم و یا زبر باشد.

واکس و پولیش غیر از روش سنتی که همان دستی است، با استفاده از ویلر برقی هم انجام می‌شود. ویلر کار را بسیار آسان کرده اما کیفیت کار دست را ندارد. نکته مهم در مورد استفاده از ویلرهای برقی این است که ویلر باید مخصوص پولیش و واکس باشد چرا که استفاده از سایر دستگاه‌های برقی مانند دلر، فرز و … به علت بالا بودن دور موتور آن‌ها رنگ بدنه را می‌سوزاند و متالیک آن را به سرعت از بین می‌برد که مسلما برای صاحب خودرو مشکلاتی را به همراه دارد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام امکانش هست برندهای پولیش مخصوص خودروهای داخل کشور رو معرفی کنید تا برای خودرومون بگیریم و استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا