آموزش

هدرز چیست و چه تاثیری در عملکرد موتور خودرو دارد؟

یکی از راه‌های بالا بردن بازده موتور، تنفس بهتر آن است. بدین معنی که موتور راحت‌تر و بهتر هوا بگیرد و به همین شکل نیز دودهای حاصل از احتراق را از فضای سیلندر خارج کند. دهانه خروجی این گازها از موتور، قطعه‌ای به نام چند راهه دود یا منیفولد دود است. این قطعه معمولا همراه با اتصالات و پیچ و خم‌هایی است که در کنار جنس چدنی آن، منجر به بروز کمی اصطکاک و کاهش سرعت در خروج دودها می‌شود. به همین خاطر دود مانده در مسیر خروجی با داشتن یک فشار مزاحم، در تنفس راحت خودرو مشکل ساز می‌شود و از قدرت تولیدی آن می‌کاهد. هدرز باعث افزایش راندمان موتور می‌شود.

در این‌جا قطعه‌ای به نام هدرز که در واقع همان چند راهه دود با طراحی و جنس بسیار بهتری است، روی کار می‌آید. هدرزها دارای پیچ و خم‌هایی هستند که نه تنها در برابر سرعت دود خروجی مانع نمی‌شوند، بلکه به خروج راحت‌تر آن کمک نیز می‌کنند. ضمن این‌که داخل آبکاری شده و صیقلی آن‌ها نیز بی اثر نخواهد بود. همچنین هدرزها دارای قطر بیشتری در لوله‌ها هستند که باز به این امر کمک شایانی می‌کند.

 همه موارد بالا باعث می‌شود تا صدای خودرو نیز با کمی تغییر همراه باشد که البته هیچ وقت این مورد، هدف سازنده و استفاده کننده نخواهد بود. هدرزها برخلاف اکثر منیفولدهای دود فابریک خودروها، تا محل بسته شدن در گلویی اگزوز، برای هر سیلندر دارای یک لوله مجزا هستند که همین عامل از اختلال و برخورد گازهای خروجی به هم و کاهش سرعت آن‌ها جلوگیری می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا