آموزش

آشنایی با فلایویل و کاربردهای آن

فلایویل یا چرخ طیار قطعه‌ای است که در انتهای موتور خودرو قرار دارد و به میل لنگ متصل است. در واقع این وسیله آخرین قطعه از موتور است که روی آن صفحه کلاچ بسته می‌شود و بعد از گیربکس و سیستم انتقال قدرت قرار می‌گیرد. هر چند که امروزه فلایویل‌ها دارای تکنولوژی بالایی در ساخت هستند و از حالت یک صفحه فلزی قطور و سنگین خارج شده‌اند، اما اکثر خودرو‌هایی که تا امروز ساخته شده‌اند و در زمره خودرو‌های اقتصادی و ارزان قیمت برای طبقه متوسط هستند، فلایویل ساده و بدون پیچیدگی دارند.

فلایویل یا چرخ طیار همان طور که گفته شد، یک صفحه فلزی قطور و سنگین وزن است که در انتهای میل لنگ قرار دارد. لبه محیطی این قطعه دندانه‌دار است که دنده استارت پیشرانه بتواند با درگیری با این دندانه‌ها، نقش روشن کردن موتور را ایفا کند. از طرفی سطح این قطعه کاملا صاف و صیقلی بوده و خود آن نیز نباید تاب داشته باشد، چرا که کمترین تنش و نافرمی در آن می‌تواند منجر به لرزش پیشرانه و عملکرد نامطلوب سیستم انتقال قدرت شود.

Untitled 1

روی سطح صاف و صیقلی آن صفحه کلاچ قرار می‌گیرد که بتواند نیروی تولیدی موتور را با تماس با فلایویل از پیشرانه به گیربکس منتقل کند. لنت‌های موجود‌ روی صفحه کلاچ با چسبیدن به سطح فلایویل، نیرو را دریافت کرده و از طریق هزار خاری سر شافت گیربکس که درون صفحه کلاچ قرار می‌گیرد، این نیرو به جعبه دنده می‌رسد.

فلایویل کارکرد دیگری نیز دارد. این قطعه با چرخشی که دارد و در کنار وزن سنگینش، به نوعی تعادل را در حرکت پیستون‌ها برقرار کرده و کارکرد پیشرانه را تا حدودی نرم می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا