آموزش

اسپلیتر و کانارد چیست و چه کاربردهایی در صنعت خودرو دارد؟

اسپلیتر و کانارد در برخی خودروهای امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب به معرفی آن ها می پردازیم، با ما همراه باشید.

کانارد

کانارد

یکی از قطعاتی که البته در خودروهای مسابقه ای و یا خودروهای خیابانی ساخته شده بر اساس خودروهای مسابقه ای دیده می شود، کانارد است. کانارد یک لغت فرانسوی به معنای اردک است و در صنعت هواپیمایی، به بالچه های کوچکی گفته می شود که در جلوی دماغه هواپیماهای شکاری نصب می شوند.

این قطعه در خودروسازی نیز کاربرد دارد و روی سپر جلو، در طرفین قرار می گیرد و معمولا شامل دو عدد از این بالچه هاست که روی هم قرار گرفته اند. وظیفه این بالچه های کوچک نیز، ایجاد یک نیروی رو به پایین در طرفین دماغه خودرو است. توده هوای برخوردکننده با دماغه خودرو، از روی این بالچه ها رو به بالا هدایت می شوند و این کار باعث می شود تا یک فشار رو به پایین ایجاد کنند. البته این بالچه ها نیروی رو به پایین زیادی تولید نمی کنند و کارایی آن ها از این نظر قابل مقایسه با اسپویلر و دیفیوزر نیست. ولی همان میزان نیروی Down Force ایجاد شده نیز به پایداری بیشتر خودرو کمک شایانی می کند.

کانارد

کاناردها در صنعت خودروهای مسابقه ای از پلاستیک تقویت شده با الیاف کربن ساخته می شوند تا نسبت وزن به ابعاد آن در عدد کوچکی باقی بماند. این بالچه ها معمولا به صورت مثلثی ساخته می شوند و به شکلی طراحی شده اند که به خوبی به بغل سپرها متصل شوند. کاناردهای دوتایی از یک کانارد کوچک در زیر و کانارد بزرگ تر در بالا تشکیل می شوند.

اسپلیتر

اسپلیتر در سپر جلویی خودرو نصب می شود و همان طور که از نامش پیداست، وظیفه تقسیم کردن و شکافتن هوای برخوردی به خودرو از روبه‌رو را برعهده دارد. مهم ترین دلیل استفاده از این قطعه، جلوگیری از ورود حجم بالایی از هوای جلو خودرو به زیر خودروست تا همان طور که گفته شد، از ایجاد آشفتگی در زیر خودرو و تولید نیروی رو به بالا در این قسمت جلوگیری شود. همراه اسپلیتر که در واقع یک ورقه نصب شده در زیر پوسته سپر است، قطعه ای دیگر نیز قرار دارد. این قطعه Air Dam نامیده می شود و وظیفه آن ایجاد یک لایه پر فشار از هوا روی لبه جلویی سپر است تا با ایجاد یک نیروی رو به پایین، در پایداری بیشتر دماغه خودرو در سرعت های بالا در سر پیچ ها موثر واقع شود.

اسپلیتر

در واقع  اسپلیتر و مانع هوایی یک قطعه هستند که قسمت بالایی را Air Dam و قسمت صاف پایین را اسپلیتر می نامند. این دو قطعه نیز در برخی از نمونه ها، قابلیت تنظیم از درون کابین توسط راننده را دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا