آموزش

با اسپویلر و دیفیوزر و کاربردهای آن ها در خودرو آشنا شوید

اسپویلر و دیفیوزر برای بهبود عملکرد خودروها در سرعت بالا و همچنین کاهش مصرف سوخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

گفته می شود بی ام و اولین کمپانی بوده که اصول آیرودینامیک را در طراحی خودرو به شکل تولید انبوه به‌کار گرفته است. آیرودینامیک هر روزه اهمیت بالاتری پیدا می کند که از دلایل آن باید به کاهش مصرف سوخت، پایداری بیشتر خودرو در سرعت های بالا و مسیر های مارپیچی، کاهش سر و صدای ناشی از برخورد ذرات هوا با بدنه خودرو و در نتیجه افزایش آسایش و ایمنی سرنشینان اشاره کرد.

نیاز به داشتن پایداری بیشتر در سرعت های بالاتر باعث شد تا هر روزه به این موضوع مهم بیشتر پرداخته شود و در نتیجه در کنار آن، وسایل مختلفی برای پایداری خودروها طراحی و ساخته شود. اسپویلر، دیفیوزر و اسپلیتر، سه مورد از پرکاربرد ترین و البته آشناترین این قطعات هستند.

اسپویلر

اسپویلر

اسپویلر یا همان باله عقب، قطعه ای است که حتی به صورت نمایشی نیز روی بسیاری از خودروهای امروزی خصوصا انواع اسپرت آن، نصب می شود. منظور از نمایشی بودن آن به این معنی است که نصب این قطعه برای استفاده در محدوده خاصی از سرعت های بالاست و برای رسیدن به این منظور، نصب آن با استفاده از برنامه های مهندسی سیالات و اصول آیرودینامیک و طراحی خودرو و در سیستم های شبیه ساز رایانه ای و یا تونل های باد انجام می شود و نصب غیر علمی آن حتی شاید اثر منفی در پایداری خودرو در سرعت های بالا داشته باشد.

اسپویلر

خودرو در سرعت های بالا، به خاطر جریان هوای پر فشاری که زیر آن در جریان است، استعداد و تمایل زیادی برای بلند شدن از سمت عقب خصوصا در سر پیچ ها خواهد داشت. جلوی خودرو به واسطه جریان هوایی که به شیشه جلو برخورد می کند، روی زمین قرار خواهد گرفت اما برای عقب آن نیز باید فکری کرد.

هوایی که از روی اتاق خودرو به سمت عقب می رود، با برخورد به باله عقب که ممکن است روی صندوق و یا سقف خودرو باشد، کمک به پایداری بیشتر عقب اتومبیل می کند. به این صورت که هم هوا بعد از گذر از روی اتاق به کف اسپویلر برخورد می کند و یک فشار مضاعف ایجاد می شود و هم این که هوای عبوری از زیر اسپویلر دارای سرعت بیشتری نسبت به هوای عبوری از روی آن است.

اسپویلر

این اختلاف سرعت باعث ایجاد یک اختلاف فشار می شود. به نحوی که فشار در بالای اسپویلر بیشتر از زیر آن خواهد شد و در نتیجه کف خودرو را به زمین فشار خواهد داد. اما نکته ای که در خصوص اسپویلر می توان گفتT این است که در برخی از مراجع این قطعه را اگر ثابت باشد با نام اسپویلر می شناسند و اگر قابل تغییر و تنظیم توسط راننده و یا به صورت خودکار بر اساس شرایط رانندگی باشد، به آن Wing به معنی بال می گویند.

دیفیوزر

دیفیوزر

دیفیوزر زیر سپر عقب خودرو نصب می شود و کار آن نیز ایجاد یک نیروی رو به پایین و کاهش نیروی رو به بالای هوای عبوری از زیر خودرو است. جریان هوای عبوری از زیر خودرو به خاطر سرعت بالایی که دارد و همچنین با توجه به فاصله کم کف خودرو تا زمین، می تواند دچار آشفتگی و در نتیجه ایجاد یک فشار رو به بالا شود.

دیفیوزر

دیفیوزر با نظم بخشیدن به عبور جریان هوای زیر خودرو و از طرفی افزایش سرعت آن، باعث کاهش فشار آن شده و در نتیجه مانع از بلند شدن عقب خودرو می شود. دیفیوزر اثر بالایی در بهبود و اسپرتی شدن نمای عقبی خودرو ها دارد. در خودرو های مسابقه ای این قطعه قابلیت تنظیم شدن دستی و یا خودکار را داراست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا