آموزش

روغن سوزی از سرسیلندر پیشرانه خودرو چیست

روغن از درون کارتر روغن در کف موتور توسط اویل پمپ یا همان پمپ روغن به تمام قسمت های متحرک موتور پمپاژ و ارسال می شود که بخش سر سیلندر نیز یکی از همین قسمت هاست. گاهی مواقع گفته می شود که روغن سوزی از سر سیلندر و بالای موتور است و از نشانه های آن نیز به دود کردن در لحظه روشن شدن اولیه اشاره می شود.

اما منظور از روغن سوزی از ناحیه سر سیلندر چیست؟

روغن سوزی
روغن سوزی

سوپاپ درون قسمتی از سر سیلندر قرار دارد که به آن گیت سوپاپ گفته می شود که در واقع اصل این کلمه Guide به معنای راهنماست که به کارکرد آن یعنی همان راهنمایی سوپاپ دلالت دارد. ( در فن تراشکاری به یک میله و قسمتی که در آن حرکت می کند، میله و راهنما گفته می شود که سوپاپ و گیت سوپاپ یک نمونه آن است).

سوپاپ درون گیت سوپاپ قرار دارد و در آن حرکت می کند و در بالای آن نیز یعنی در قسمتی که ساق سوپاپ قرار دارد، روغن مشغول روان کاری قسمت های مختلفی است. اما برای این که روغن از طریق سوپاپ و از بین فاصله اندکی که بین ساق سوپاپ و بدنه استوانه ای گیت سوپاپ وجود دارد وارد سیلندر نشود از لاستیکی استفاده می شود که لاستیک ساق سوپاپ نام دارد.

این لاستیک بر روی گیت قرار می گیرد و از وسط آن ساق سوپاپ می گذرد و کار آن نیز آب بندی این قسمت است. اگر به مرور این لاستیک کارایی خود را از دست دهد، روغن از آن رد شده و با سوار شدن بر روی ساق سوپاپ وارد محفظه احتراق خواهد شد و روغن سوزی ضعیفی را پدید می آورد که به آن روغن سوزی از سر سیلندر گفته می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا