آموزش

فلسفه لاستیک‌های سرد در دنیای خودروها چیست

تایرهایی با عملکرد بهتر

شاید تا به حال به کلمه خنک در معرفی برخی از تایر ها برخورد کرده باشید. یا شنیده باشید که این لاستیک از نظر میزان تولید صدا، ساکت تر و آرام تر از نمونه های مشابه است.

لاستیک
لاستیک

آشنایی با تایرها

این تعاریف که هم برای لاستیک های سواری و هم سنگین کارایی دارد، به خاصیت های مهمی از تایر ها اشاره می کند. بیش از 70 درصد از سرو صدای بزرگراه ها و جاده ها ناشی از صدایی است که از اصطکاک و برخورد تایر با سطح آسفالت، ایجاد می شود.

در همین راستا همیشه تلاش شده است تا تایر ها در کنار چسبندگی مناسب، صدای کمتری داشته باشند. تایر های با لغزش راحت تر نیز در همین راستا طراحی می شوند تا مقاومت کمتری نسبت به حرکت روی سطح مسیر داشته باشند که هم صدای حرکت آن ها کاهش یابد و هم انرژی کمتری در این میان تلف شود.

لاستیک
لاستیک

فلسفه تایرهای خنک

اما فلسفه تایر های خنک نیز نمونه دیگری از این اقدامات است که برای خودرو های کار و تجاری کاربرد بیشتری دارد. لاستیک های خودرو های سنگین به خاطر تحمل بار بسیار زیاد و از طرفی پیمایش مسیر های طولانی با این وضعیت، در معرض فشار و تنش های حرارتی زیادی قرار می گیرند که طراحی تایر های خنک، باعث کاهش احتمال ترکیدن آن ها به خاطر این فشار ها خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا