آموزش

زاویه گیری چرخ و یا لاستیک سایی

تا حالا حتما اصطلاح لاستیک‌سایی را شنیده ایم. در نشریات و تلویزیون هم زیاد درباره اهمیت تنظیم بودن زاویه چرخ‌ها و باد تایر‌ها خوانده و دیده ایم. اهمیت این تنظیمات به خاطر چندین نکته مهم است. یکی اینکه اگر زوایای چرخ‌ها نادرست باشد، خودرو برای حرکت در مسیر مستقیم نیاز دارد تا کمی نیروی بیشتر صرف کند.

لاستیک‌سایی

لاستیک سابی
لاستیک سابی

به عبارت دیگر مثل این است که یک پیشرانه برای نگه داشتن خودرو در مسیر صاف در اتومبیل قرار دهیم. در این حالت مصرف سوخت خودرو بالا می رود و از لذت رانندگی به طرز محسوسی کاسته می شود. ایراد دیگر این است که هدایت خودرو مشکل شده و ایمنی رانندگی پایین می آید. اما مهم‌ترین اثر آن را بر روی تایر‌های خودرو باید دید.

لاستیک سابی
لاستیک سابی

جایی که با ساییده‌شدن آن ها، به راحتی می توان به مشکل پی برد. زوایای چرخ ها میزان مشخصی دارند و به همین خاطر نیز وجود ساییدگی تا حد معینی اشکالی ندارد و دلیل‌اینکه گفته می شود تا هر چند ماه، لاستیک ها را ضربدری عوض کنیم نیز همین است تا از خورده شدن تایر ها، فقط از یک نقطه و یک زاویه جلوگیری شود.

لاستیک سابی
لاستیک سابی

اگر این زوایا تنظیم نباشند، میزان سایش بیش از حد نرمال خواهد بود و نه تنها باز هم از ایمنی و لذت رانندگی کاسته می شود، بلکه زمان تعویض تایر ها نیز بسیار کوتاه تر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا