خودروهای آینده بازار

مروری بر مشخصات مرسدس بنز EQC مدل 2020

کمپانی مرسدس نیز به جمع تولید کنندگان اتومبیل‌های تمامن برقی پیوست. این کمپانی پس از رونمایی از اتومبیل برقی خود، SLS AMG، اکنون اتومبیل تمامن برقی EQC را به خط تولید وارد کرده است.مرسدس بنز EQC یک خودروی کاملن هوشمند می باشد که در مطلب زیر بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

این خودرو در سگمنت کراس اوورهای تمامن برقی در کنار آئودی e-tron و جگوار I-Pace ، و یا قیمت تخمینی 69،000 دلار جای می‌گیرد. EQC 400 به عنوان تنها نمونه از این خودروی برقی، از دو موتور الکتریکی بهره می‌برد. ترکیب این دو موتور توانایی تولید قدرت 402 اسب بخار و گشتاور 765 نیوتن-متر را در طول سیستم تمام چرخ محرک، دارد.

EQC 400 در صورت شارژ کامل، قادر به طی مسافت 450 کیلومتر است؛ البته کمپانی مرسدس در این زمینه ضعیف‌تر از کمپانی جگوار و I-Pace این کمپانی عمل کرده است. این خودرو مجهز به سیستم اطلاعات سرگرمی هوش مصنوعی مرسدس، MBUX، و دو صفحه نمایش عقربه‌ها، بوده، اما اطلاعات دقیق در ارتباط با تریم‌های آن هنوز مشخص نیست.

طراحی خارجی

استایل کلی EQC مشابه سایر شاسی بلندهای کمپانی مرسدس است. این خودرو همچون GLC ولی در صورتی که این خودرو درشت‌تر و عضلانی‌تر شده باشد، بوده، که خطوط شیب‌دار سقف ظاهری شفاف و ظریف به آن بخشیده‌اند.

مرسدس EQC بر روی پلتفرم متغیر دیفرانسیل عقب (MRA) بنا شده، و در این زمینه با خودروهای C کلاس و GLC اشتراک دارد. فاصله بین مرکز چرخ‌های جلو و عقب در این خودرو برابر 287.3 سانتی‌متر بوده و طول آن با افزایش 10.5 سانتی‌متری نسبت به GLC به 476 سانتی‌متر رسیده است. عرض (شامل آینه‌های نصب شده بر روی درب) و ارتفاع آن نیز به ترتیب برابر 209.6 و 162.3 سانتی‌متر است.

مرسدس بنز EQC مدل 2020
مرسدس بنز EQC مدل 2020

سال پیش رئیس بخش طراحی کمپانی مرسدس در ارتباط با ظاهر اولین خودروی برقی این کمپانی از خانواده EQ اعلام کرده بود که برای کمپانی مرسدس بسیار مهم است که مدل برقی تولید شده توسط آن به گونه‌ای قدرت موتور را در طراحی پیاده سازی کند که درخور زبان طراحی مرسدس باشد؛ حال با حضور EQC می بینیم که این اتفاق به بهترین شکل ممکن رخ داده است.

اگرچه که EQC فاقد موتور احتراق داخلی است، اما در بخش کاپوت و بازشدگی‌های آن در بالای گلگیرها، از زبان طراحی شاسی بلندهای مرسدس بهره می‌برد. در هر حال بزرگترین شاخص طراحی ظاهری این خودرو را می‌توان چهره آن دانست.

مرسدس بنز  EQC دارای یک رادیاتور بزرگ است

بسیاری از افراد بر این باورند که اگر یک خودرو موتور نداشته باشد، نیازی به داشتن رادیاتور نیز ندارد. با این حال مرسدس EQC دارای یک رادیاتور بزرگ و مبدل‌های حرارتی مایع برای باتری‌ها، و همچنین یک تهویه هوا در عقب جلو پنجره، است.

چراغ عقب این خودرو که در تمامی عرض آن ادامه یافته است، تنها در مدل‌های EQ مرسدس یافت شده و به این خودروها در شب جلوه ویژه‌ای می‌دهد.

علی‌رغم اینکه در EQC از آینه‌های جانبی معمولی استفاده شده است، اما ضریب درگ آن نسبت به GLC با 0.3 کاهش به 0.28 رسیده است.

نمای داخلی

کمپانی مرسدس به جای استفاده مجدد از اجزای داشبورد، مانند کاری که آئودی با e-tron کرده است، تصمیم به تغییر تمامی بخش‌های کابین EQC و ارائه آن به شکلی کاملن جدید، گرفته است.

طراحی خاص داشبورد از دیگر شاسی بلندهای مرسدس متفاوت بوده و دارای المان‌های منحصر به فردی است. دریچه‌های هوای مرکزی بر روی قالبی که در زیر صفحه نمایش سیستم اطلاعات سرگرمی واقع شده است، قرار گرفته‌اند. این دریچه‌ها که به صورت عمودی نیز در گوشه‌های داشبورد دیده می‌شوند، بخشی از زبان طراحی EQ هستند.

مرسدس بنز EQC مدل 2020
مرسدس بنز EQC مدل 2020

در راحتی، طراحی، و قابلیت تنظیم و حالات رانندگی صندلی‌ها کاملن حضور کمپانی مرسدس احساس شده، و کنترل‌های فرمان نیز آشنا به نظر می‌رسند. صندلی‌های عقب نیز داستان مشابهی را برای تعریف دارند. فضای زیاد سر و پا در صندلی‌های عقب و سکوت حکمفرما در کابین EQC، آن را به همان اتومبیل لوکسی که انتظارش را داشتیم، تبدیل کرده است.

هنگامی که دکمه استارت خودروی تمام برقی مرسدس EQC را فشار می‌دهیم، ویژگی “هوش الکتریکی/ Electric Intelligence ” ظاهر می‌شود. در صورت استفاده از اپلیکیشن “Mercedes me”، راننده می‌تواند از برنامه سفر و ایستگاه‌های شارژ مطلع شود.

فضا و صندوق

حجم بار مرسدس EQC برابر 0.5 متر مکعب بوده که در صورتی که صندلی‌ها را بخوابانیم، به 1.46 متر مکعب افزایش می‌یابد. در اینجا مقایسه حجم بار این خودرو با GLC خالی از لطف نیست.

مرسدس GLC دارای حجم بار 0.55 متر مکعب بدون خواباندن صندلی‌ها و 1.6 متر مکعب درصورت خواباندن صندلی‌ها، است. این مقادیر نشان دهنده کف بار پایین‌تر و سقف عقب بالاتر شاسی بلند GLC است.

مرسدس بنز EQC
مرسدس بنز EQC

عملکرد

مرسدس EQC مدل 2020 به لطف دو موتور برقی غیر همزمان خود که هر کدام به یک اکسل متصلند، مجهز به سیستم چهار چرخ محرک دائمی است. ترکیب این دو موتور به قدرت 408 اسب بخار و گشتاور 759 نیوتن-متر دست می‌یابد. این خودرو مسافت صفر تا صد کیلومتر را در تنها 5.1 ثانیه می‌پیماید.

مرسدس بنز EQC مدل 2020
مرسدس بنز EQC مدل 2020

از آنجایی که باتری‌های اتومبیل‌های برقی بخصوص وقتی با سرعت بالا با‌ آن‌ها رانندگی کنید، بسیار سریع خالی می‌شوند، حداکثر سرعت EQC به 180 کیلومتر بر ساعت محدود شده‌است.

کمپانی مرسدس برای کاهش زمان شارژ اتومبیل برقی جدیدش نیز تلاش بسیاری به خرج داده است. این کمپانی سیستم شارژ سریع DC را نیز به همراه EQC ارایه داده تا 80-10 درصد باتری یونی آن را در تنها 40 دقیقه پر کند؛ این درحالی است که اگر بخواهید این باتری 80 کیلوواتی را با برق معمولی شارژ کنید، بایستی حدود 11 ساعت زمان صرف کنید.

منبع

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا