اخبار روز داخلی

آیا خودرو تصادفی تعویض پلاک می گردد؟

نکته مهم: این مقاله به مرور زمان، ویرایش و یا تکمیل می‌شود!
در صورتی که با مشکل نگارشی، دستوری و یا مفهومی در این محتوا برخورد کردید، از شما دوست عزیز و گرامی، صمیمانه تقاضا می‌کنم که ما را مطلع کرده، تا نسبت به تصحیح و تکمیل آن، در اسرع وقت اقدام نماییم.

بر اساس دستورالعمل جديد ناجا خودروها با آسيب بيش از 60 درصد، فک پلاک مي‌شوند خريد و فروش اين خودروها قبل از تعويض پلاک در دفترخانه‌ها ممنوع است.

پليس راهنمايي و رانندگي با هشدار به خريداران خودرو هاي پيوندي و ضرورت تعويض كامل اتاق خودروهايي كه به‌دليل تصادف بخشي از آن از بين رفته، خواستار اطمينان خريداران خودرو پيش از پرداخت كامل وجه از طريق مراجعه به مراكز تعويض پلاك براي احراز اصالت خودرو و دوتكه نبودن آن شده و اعلام كرده است، در صورتي كه اتاق اينگونه خودروها به‌طور كامل تعويض نشده و مالك خودرو تنها براي تعويض بخش صدمه ديده اقدام كند، پليس در زمان تعويض پلاك مجوزي براي نقل و انتقال اين خودروها صادر نمي‌كند.

آیا خودرو تصادفی تعویض پلاک می‌گردد؟سرگرد اسديان، يکي از کارکنان فني راهنمايي و رانندگي ناجا افزود: براساس اين دستورالعمل، اين ميزان آسيب شامل 40 درصد اتاق، 30 درصد موتور و 30 درصد شاسي خودرو است.

وي تصريح کرد: خودروهاي داخلي در صورت تصادف به يکي از نمايندگي هاي مجاز، مراجعه کرده و پس از نصب قطعات اصلي، با مراجعه به مراکز تعويض پلاک خودرو، نسبت به تعويض پلاک خودرو، اقدام خواهد شد.

فعالیت دلالان خودرو تصادفی!

همچنين در پي تأكيد كارشناسان بر ضرورت جلوگيري از فعاليت دلالان خودروهاي تصادفي، رئيس مركز شماره‌گذاري پليس راهور نيز خواستار هوشياري مردم به هنگام خريد خودروهاي دست دوم و مطمئن‌شدن آنها از اصالت خودرو و دوتكه‌نبودن بدنه آن شده و اعلام كرد، خودروهاي تصادفي نيازمند تعويض نيمه اتاق از چرخ‌هاي عقب به جلو و يا برعكس بايد حتما براي رعايت استانداردها اتاق را به‌صورت كامل تعويض و مجوزهاي لازم را از پليس راهور ناجا دريافت كنند.

سوءاستفاده برخي افراد با خريد خودروهاي تصادفي موضوعي است كه در سال‌هاي اخير به‌دليل افزايش بي‌رويه قيمت خودرو و ضعف نظارت بر خريد و فروش، بازار خودروهاي دست دوم رواج يافته و برخي دلال‌ها خودروهاي چپي كه بايد تعمير اساسي و تعويض اتاق شوند راخريداري و به وسيله صافكاران ماهر، به‌صورت سطحي سرهم‌بندي مي‌كنند.

 درصورتي كه صافكاران نيز قادر به تعمير اتاق از بين رفته نباشند به ناچار بخش‌هايي از اتاق خودرو را برش داده و بخش جديدي را به آن جوش داده و با به‌خطر انداختن ايمني مردم اين خودروها را به جاي خودروي بدون رنگ و تصادف و با قيمت‌هاي بالاتر به خريداران عرضه مي‌كنند.

معیوب بودن خودرو شامل چه مواردی است؟؟

معیوب بودن خودرو شامل موارد مختلفی می‌شود اما یکی از بدترین عیب‌ها، وجود ایراد در بدنه خودرو است. بدنه یا به تعبیری عام تر اتاق خودرو، مأمن امن سرنشینان خودرو است. اتاقی فلزی که سخت و محکم بودنش هنگام شدت ضربه؛ در عین حال سبک بودنش به علت سنگین نشدن وزن خودرو در بحث کیفیت و استاندارد محاسبه شده خودرو اهمیت ویژه‌ای دارد و علاوه بر این موضوع طراحی و فرم زیبایش به همراه شاخص کیفیت در بالا بودن قیمت خودرو نقش بسزایی دارد؛ بنابراین خودروهای تصادفی که بدنه‌شان بعد از تعمیر دو تکه می‌شود نه تنها از ایمنی و استاندارد لازم برخوردار نیستند بلکه تخلفی جدی در سیستم راهنمایی و رانندگی محسوب می‌شوند.

آیا خودرو تصادفی تعویض پلاک می‌گردد؟

کدام خودرو ها را دو تکه می‌نامند؟

خودرو با بدنه دوتکه به خودروهایی گفته می‌شود که بعد از تصادف از سوی صاحب خودرو یا شخصی که دلال خرید این خودروهای تصادفی است به منظور فروش دوباره و کسب سود تعمیر می‌شود. در واقع یک نیمه از بدنه خودرو که به دلیل شدت ضربه هنگام تصادف از بین رفته هنگام تعمیر با استفاده از نیمه یک اتاق خودروی تصادفی دیگر یا اوراقی (که عمدتا دزدی هستند) تکمیل می‌شود.

این کار ممکن است از سوی صاحب خودرو یا دلالانی که در این میان به دنبال کسب سود هستند، صورت بگیرد. اما بنا به گفته برخی از فروشندگان خودروهای دست دوم چنین کاری به‌صورت عمده توسط افرادی صورت می‌گیرد که شغل‌شان خرید و فروش خودروهای تصادفی و تعمیر آنها به منظور فروش است. دلالانی که خودروهای تصادفی و معمولا چپی را با قیمت نازل خریداری می‌کنند و با تعمیر سطح بدنه و پوشاندن لباسی نو با رنگی تازه سعی در فروش آن دارند.

تخلفی جدی در سیستم راهنمایی و رانندگی

آیا خودرو تصادفی تعویض پلاک می گردد؟دو تکه بودن بدنه خودرو و فروش آن در بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم چنان به موضوعی حساس تبدیل شده که رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا نسبت به آن واکنش نشان داده است و در هشداری به خریداران تاکید کرده که مراقب خرید خودروهای دست دومی باشند که ممکن است بدنه‌شان دو تکه باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا