اخبار روز داخلی

تا یک ماه دیگر بازار خودرو ساماندهی می شود

نوسان نامطلوب قیمت اتومبیل در بازار خودرو کشورمان موجب شد تا قدرت خرید مردم کاهش یافته و این بازار با روند صعودی در قیمت مواجه شود و به یک مشکل بزرگ تبدیل گردد.

به گزارش رسانه صنعت خودرو موتوراویل به نقل از Car.ir، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: نوسان عرضه خودروهای داخلی موجب توقف سیر نزولی و گرانی نسبی این خودروها در حاشیه بازار شده است با این روند نمایندگان مجلس یکشنبه هفته گذشته در نشستی غیرعلنی با وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران ایران‌خودرو و سایپا به بررسی روند تولید، عرضه و ساماندهی بازار خودرو پرداختند.

عرضه و ساماندهی بازار خودرو

عبدالله رضیان بابیان این مطلب افزود: در نشست غیرعلنی مذکور ، وزیر صنعت توضیحاتی در مورد مشکلات تأمین قطعه، رشد تیراژ تولید و ساماندهی بازار خودرو ارائه کرد و در پایان مطالب مطرح‌شده در این نشست توسط رئیس مجلس جمع‌بندی اما رأی‌گیری در مورد قانع شدن یا نشدن نمایندگان صورت نگرفت.
او با اشاره به اینکه در این جلسه، رئیس مجلس موضوعاتی که توسط نمایندگان مطرح‌شده بود را برای پیگیری و اجرا توسط وزیر صنعت جمع‌بندی کرد تصریح کرد: اما با توضیحات وزیر، نمایندگان مجلس در برخی موارد قانع شده و موارد دیگر این توضیحات را قانع‌کننده ندانست و مقرر شد تا کارگروهی برای هماهنگی و پیگیری اجرای خواسته‌های نمایندگان و ارائه گزارش بعدی به مجلس تشکیل شود.

خبر مرتبط: بازار خودرو ایران با قیمت های گزاف دست و پنجه نرم می کند

همچنین در این جلسه که با حضور مدیران خودروسازان برگزار شد، مقرر شد تا با ورود کمیسیون اقتصادی مجلس به موضوع تأمین ارز موردنیاز خودروسازان، وزارت امور اقتصادی و دارایی، ارز موردنیاز واردات مواد اولیه و قطعات خودروسازان را تخصیص داده و تا با تأمین قطعات لازم، تیراژ تولید بالا از حدود 4 هزار دستگاه کنونی فراتر رفته ، با افزایش عرضه خودرو بازار اشباع‌شده و قیمت‌ها ساماندهی شود.

ساماندهی بازار خودرو با تأمین قطعات لازم

عبدالله رضیان ادامه داد: در این نشست محورهای مختلفی مانند بی‌رغبتی خودروسازان برای ترخیص قطعات وارداتی به گمرکات به دلیل قیمت‌گذاری دستوری، تناقض تداوم پیش‌فروش و فروش اقساطی خودروهای داخلی برای سال آینده در شرایطی که خودروسازان تعهدات معوق به مشتریان دارند مطرح شد و پس از توضیحات حدود یک‌ساعته وزیر صنعت، روسای کمیسیون‌های مجلس نیز در مورد تنظیم بازار خودرو و کالاهای اساسی دیدگاه‌های خود را مطرح کردند. در جمع‌بندی نهایی، رئیس مجلس تأکید کرد در مواردی که رفع این تنگناها نیازمند کار بیشتر است، نواقص مذکور توسط وزارت صنعت مرتفع شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین با اشاره اینکه بعد از نشست غیرعلنی مجلس نیز وزیر صنعت در کمیسیون صنایع و معادن توضیحاتی در مورد رفع مشکلات بازار خودرو ارائه کرد و درنهایت مجلس مهلتی تقریباً یک‌ماهه به وزیر صنعت برای رفع مشکلات کنونی تولید و عرضه خودرو داد اظهار کرد: به نظر می‌رسد تلاش وزارت صنعت آن است تا با رشد تولید خودرو و عمل به تعهدات معوق خودروسازان تا پایان شهریورماه امسال، شرایط بازار خودرو عادی شود.

وزیر صنعت

به اعتقاد وزیر صنعت، اکنون تیراژ تولید خودرو حدود یک‌میلیون دستگاه و تقاضای بازار حدود 6 میلیون دستگاه است که با این ناهمخوانی نظام عرضه و تقاضا، امکان تنظیم بازار وجود ندارد. او معتقد است وقتی برای ثبت‌نام خرید فوری- نقدی 10 هزار دستگاه پراید حدود 250 هزار متقاضی در چند ساعت به سامانه فروش شرکت خودروساز مراجعه می‌کنند، مشخص است که رانتی در بازار خودرو وجود دارد که باید دولت و مجلس مکانیزمی را برای از بین بردن آن تعریف کنند.

با این روند مقررشده تا وزارت صنعت با رشد تولید و عمل به تعهدات معوق تحویل خودرو، تعادل نظام عرضه و تقاضای خودرو در بازار را طی مدت حداکثر یک ماه برقرار و گزارش بعدی را به مجلس ارائه کند. نکته قابل‌توجه دیگر مناقشات تعیین متولی و نحوه قیمت‌گذاری خودروهای داخلی با تداوم قیمت‌گذاری خودرو توسط وزارت صنعت باوجود طرح مصوب مجلس و نامه سازمان بازرسی کل کشور به سران قوا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا