اخبار روز داخلی

بومی‌سازی قطعات خودرو موجب کاهش هزینه و رشد بهره‌وری می‌شود

بومی‌سازی قطعات خودرو و تمرکز و اهمیت دادن به آن موجب کاهش هزینه و رشد بهره‌وری می‌شود. از این‌رو ما باید بر روی پروژه‌های مربوط به بومی‌سازی قطعات خودرو برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنیم تا به مرور زمان هزینه واردات را کاهش دهیم و از این طریق به رشد و بهره‌وری هرچه بیشتر صنعت خودرو کشورمان کمک کنیم.

حمایت از شرکت‌های دانش بنیان جهت بومی‌سازی قطعات خودرو

به گزارش رسانه خبری موتوراویل، یکی از اعضای هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی، آقای شهرام آزادی طی مصاحبه‌ای که به تازگی داشته است به پتانسیل‌های لازم در زمینه برخورداری از دانش روز اشاره کرده و گفته است: ما در کشورمان مراکز علمی و شرکت‌های دانش بنیان متعددی داریم که از ظرفیت‌های لازم برای بومی‌سازی قطعات خودرو برخوردار هستند از این‌رو باید از این مراکز علمی و شرکت‌های دانش بنیان پشیبانی لازم به عمل آید و در سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های بومی‌سازی از آن‌ها حمایت شود.

او افزود: برای اینکه بتوانیم به رشد بهره‌وری و رونق تولید در صنعت خودرو دست پیدا کنیم باید پروژه‌های بومی‌سازی را پیاده‌سازی کنیم که برای این طرح به برنامه‌ریزی بلند‌مدت، سرمایه‌گذاری هدفمند و حمایت‌های دولتی کلان نیاز داریم.

شناسایی استارتاپ‌های مستعد

شهرام آزادی معتقد است که برای پیشرفت در این صنعت ابتدا باید دانشگاه‌ها، مراکز علمی، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های مستعد برای طراحی و ساخت قطعات پیشرفته خودرو را شناسایی کنیم و از آن‌ها در بومی‌سازی پشتیبانی کنیم.

وی افزود: با وجود محدودیت‌هایی که الان در بازار کشور ما از جمله تحریم‌های سنگین وجود دارد بیشتر از پیش باید بر روی استفاده بهینه از زمانی که داریم متمرکز شویم و تمامی سعی و تلاش خود را بر روی سرمایه‌گذاری و آموزش مراکز علمی، دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان در زمینه بومی‌سازی قطعات خودرو بگذاریم.

خودرو
خودرو

درواقع با این طرح فرصت‌های زیادی را برای مراکز علمی و شرکت‌های دانش بنیان فراهم می‌کنیم تا علاوه‌بر همکاری با شرکت‌های خودروسازی برای بومی‌سازی قطعات خودرو، به فرصتی برای اثبات خود دست یابند.

البته آقای شهرام آزادی معتقد است که قبل از پیاده‌سازی این طرح باید برای تسهیل این طرح، اصلاحاتی نیز صورت بگیرد که شامل: حذف برخی از فرآیندهای دست‌ و پاگیر، تسهیل در فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، تدوین راهبردهای بلندمدت در زمینه اجرای پروژه‌های بومی‌سازی و تلاش برای عدم تأثیرپذیری پروژه‌ها از تغییرات مدیریتی در این صنعت است.

پیشنهاد سردبیر:بررسی بازار قطعات یدکی خودروهای چینی خصوصا برلیانس

بومی‌سازی قطعات خودرو به نفع کشور می باشد

شهرام آزادی در انتهای صحبت‌های خود افزود: درصورتی که بتوانیم این طرح را عملیاتی کنیم نه‌تنها می‌توانیم هزینه‌های اضافی را که شامل وارد کردن قطعات مختلف خودرو به کشور به صورت چشم‌گیری کاهش دهیم بلکه می‌توانیم در زمینه تولید و بومی‌سازی قطعات خودرو به کشور مستقل تبدیل شده و درنهایت کیفیت ساخت و تولید خودروهای داخلی را که اکنون تعریف زیادی ندارد به صورت چشم‌گیری افزایش دهیم. علاوه‌بر این فرصت‌های شغلی زیادی را برای جوانان جامعه فراهم می‌کنیم تا بتوانند خودشان را اثبات کنند و تمامی پتانسیل‌های بالای خود را به همه نشان دهند.

خودرو
خودرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا