اخبار روز داخلی
موضوعات داغ

تولید خودرو های چینی توسط دو خودروساز بزرگ کاهش پیدا می کند

خودرو های چینی توسط دو خورو ساز بزرگ سایپا و ایران خودرو با کاهش تولید رو به رو می شود. باتوجه به آمار بدست آمده، شرکت ایران خودرو و سایپا روز به روز از میزان تولید محصولات مونتاژی چینی آنها کاسته شده و به نوعی باید تولید این خودروها را رو به توقف دانست.

به گزارش رسانه صنعت خودرو موتوراویل به نقل از Car.ir، حضور محصولات چینی در خطوط تولید دو شرکت بزرگ خودروساز هر روز کمرنگ‌تر می‌شود. کاهش مونتاژ محصولات چینی به میزانی است که تولید برخی از این محصولات متوقف شده و نفس مونتاژ برخی دیگر به شماره افتاده است.

دلیل کاهش تولید خودرو های چینی

براساس آمارهای ارائه شده توسط خودروسازان در سایت کدال سازمان بورس، طی دو ماه ابتدایی سال‌جاری 4 هزار و 709 دستگاه محصولات چینی در خطوط تولید دو خودروساز بزرگ کشور مونتاژ شده است؛ درحالی‌که در مدت مشابه سال گذشته تعداد محصول چینی مونتاژ شده 19 هزار و 304 دستگاه بوده است. به این ترتیب تولید محصولات چینی با افت 6/ 75 درصدی روبه‌رو شد.

این میزان کاهش در شرایطی است که پیش‌تر و در تحریم‌های اولیه، شرکت‌های خودروساز چینی این امکان را یافتند که در خلأ شرکای فرانسوی نهایت استفاده را از بازار ایران ببرند.

خودروسازان چینی در اوایل دهه 90 توانستند با هدف قرار دادن بازار ایران هم خطوط تولید شرکت‌های خصوصی و هم دو خودروساز بزرگ کشور را به تصاحب محصولات خود در آورند.

خودرو های چینی

جذابیت خودروهای چینی با توجه به آپشن‌های نصب شده روی آنها برای بازار ایران به میزانی بود که بعد از توافق برجام و بازگشت شرکای خارجی، دو خودروساز بزرگ کشور نه تنها مونتاژ خودروهای چینی را از دستور کار خارج نکردند، بلکه سبد محصولات خود را متنوع تر نیز کردند. با این حال بعد از خروج ایالات‌متحده آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته و بازگشت تحریم‌های مربوط به صنعت خودرو از مردادماه 97، خودروسازان چینی ارسال CKD محصولات خود به ایران را محدود کردند.

شرایط کاهش تولید خودروی چینی توسط خورو سازهای ایران

اما براساس اطلاعات ارائه شده توسط خودروسازان شرکت ایران خودرو، مونتاژ دو محصول چینی‌ هایما S5 و S7 و همچنین دانگ فنگ H30 را در دستور کار دارد. البته اخباری از مونتاژ دانگ فنگ S30 نیز در سال گذشته رسانه‌ای شد، اما هنوز این محصول در بازار دیده نشده است.

بزرگ‌ترین خودروساز ایران در مجموع در دو ماهه ابتدایی سال‌جاری، 3 هزار و 75 دستگاه انواع‌هایما و دانگ فنگ را در خطوط تولید خود تکمیل کرده‌اند. از این تعداد سهم‌هایما یک هزار و 304 دستگاه و سهم دانگ فنگ نیز یک هزار و 771 دستگاه بوده است. مونتاژ این تعداد خودرو در مدت زمان ذکرشده نشان‌دهنده افت 6/ 55 درصدی مونتاژ محصولات چینی به نسبت 2 ماهه ابتدایی سال 97 است. در بازده مشابه در مجموع 6 هزار و 938 دستگاه انواع‌هایما و دانگ فنگ در خطوط تولید ایران خودرو تکمیل شده بود.

مونتاژ دو خودروی چینی چانگان و آریو توسط سایپا

شرکت سایپا نیز مونتاژ دو محصول چینی، چانگان و آریو را در برنامه تولید خود دارد. دومین خودروساز کشور تا پایان اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در مجموع هزار و 552 دستگاه خودروی چینی را در خطوط تولید خود مونتاژ کرده است. تمامی این خودروها به خودروی چانگان اختصاص یافته و این شرکت در دو ماه ابتدایی سال 98، هیچ خودروی آریویی را در خطوط تولید خود نداشته است. مقایسه آماری میان دوماه ابتدایی سال‌جاری با مدت مشابه سال گذشته گویای افت تولید 4/ 64 درصدی مونتاژ محصولات چینی در خطوط تولید سایپا است.

پیش تر و در مدت مشابه سال 97، شرکت سایپا چهار هزار و 361 دستگاه خودروی چانگان و آریو را در خطوط تولید خود تکمیل کرد. از این تعداد، سهم چانگان 2 هزار و 803 دستگاه و سهم آریو هزار و 558 دستگاه بود.

اما شرکت پارس‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا، مونتاژ محصولات برلیانس را بر عهده داشت و این در شرایطی است که افت مونتاژ محصولات چینی در این شرکت بسیار بیشتر از ایران‌خودرو و سایپا بوده است. پارس‌خودرو در دو ماه ابتدایی سال 98، تنها 79 دستگاه انواع برلیانس تولید کرده است. این میزان مونتاژ در مقابل برلیانس‌هایی که در دو ماه ابتدایی سال 97 در این شرکت تولید شده است، گویای افت 99 درصدی است.پارس‌خودرو در مدت ذکر شده سال گذشته توانسته بود تعداد 7 هزار و 960 دستگاه برلیانس را کامل کرده و به بازار عرضه کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا