اخبار روز داخلی

شماره گذاری خودرو های کشور 60 درصد کاهش داشت

افزایش روز افزون قیمت خودرو در کشورمان کاهش 60 درصدی شماره گذاری خودرو ها در کشوررا به همراه داشت و بازار خودرو نیز در رکود مطلقی قرار دارد که باید چاره‌ای برای آن اندیشید.

به گزارش رسانه صنعت خودرو موتوراویل به نقل از دنیای اقتصاد، رییس پلیس راهور ناجا از کاهش شماره‌گذاری خودروها در بهار امسال خبر داد. سردار سید کمال هادیانفر در نشست خبری پیش از ظهر امروز خود در تشریح آمارهای سه ماهه نخست امسال در پلیس راهور گفت: شماره‌گذاری خودروهای نوشماره در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶۰ درصد کاهش داشته است. نقل و انتقال و تعویض پلاک خودرو نیز ۶.۱درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: اما شماره‌گذاری و نقل و انتقال موتورسیکلت ۳۸درصد افزایش داشته است. به طور کلی  احتمالا شما هم جزو آنهایی هستید که از خود پرسیده‌اید شماره پلاک خودروها براساس چه معیاری تعیین می‌شود؟ یا پرسیده اید که پلاک تهران گران‌تر از شهرستان است؟

به گزارش موتوراویل به نقل از دنیای اقتصاد، خودروها از نظر شکل، اندازه،مدل و همچنین کیفیت تفاوت دارند ولی همه دارای پلاک‌های شبیه به هم هستند. با یكسان‌سازی شكل و تركیب پلاك‌های جدید، تنوع از 36 نوع مختلف به 3 نوع پلاك مخصوص تنزل یافته است.

خودروهای عمومی (با رنگ زرد و نوشتار مشکی) دولتی‌ها (با رنگ قرمز و نوشتار سفید)و شخصی‌ها (با رنگ سفید و نوشتار مشکی). ابعاد این پلاك‌ها 11×52 سانتیمتر است، که در آنها كد امنیتی و تاریخ تولید پلاك نیز قید شده است.

در طرح ملی تعویض پلاك، به هر خودرو یك كد شناسایی غیر قابل تغییر (Vin)، تخصیص داده می‌شود كه جهت احراز اصالت، تهیه و روی كارت مشخصات خودرو درج می‌شود.

در شیوه جدید شماره‌ گذاری خودرو ، پلاک به اسم مالک خودرو صادر می‌شود که شماره تعلق یافته بر اساس محل سکونت صاحب خودرو است و به راحتی با استفاده از دو رقم سمت راست آن می‌توان فهمید صاحب خودرو ساکن کدام شهر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا