اخبار روز داخلی

دلیل اتهامات به قطعه سازان خودرو منافع شخصی است

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی در نشست اعضای هیئت مدیره انجمن همگن قطعه سازی تهران، گفت: افرادی که با تهمت و افترا و انتشار اخبار نادرست، قطعه سازان خودرو را متهم به کم کاری و تحویل ندادن قطعات به خودروسازی ها می کنند دنبال منافع شخصی هستند.

به گزارش رسانه صنعت خودرو موتوراویل به نقل از پرشین خودرو، آرش محبی نژاد با اشاره به این دسته از افراد که بدون توجه به مشکلات در پی متهم کردن قطعه سازان به دلیل وجود خودروهای ناقص در خودروسازی ها هستند، افزود: افرادی که در تلاش هستند تا فضای اتحاد و همدلی تولید کنندگان را برای برطرف کردن مشکلات پیش رو خدشه دار کنند، نماینده قطعه سازان نیستند.

درخواست قطعه سازان خودرو ،نیاز مبرم به افزایش نقدینگی

محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی نیز با اشاره به نیاز فوری نقدینگی در قطعه سازی گفت: هزینه های تولید افزایش یافته و حتی مواد اولیه داخلی بیش از سه برابر شده است، به همین جهت سرمایه مورد نیاز قطعه سازان برای خرید های نقدی نسبت به میزان خرید مواد اولیه یک سوم تقلیل یافته است.

در این جلسه بررسی بدهی های خودروسازان به قطعه سازان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و با تاکید بر وضعیت نامناسب صنعت قطعه سازی در کشور به دلیل عدم تامین نقدنیگی از سوی خودروسازان و تسویه نشدن بدهی آنها، اعضاء خاطر نشان کردند: افرادی که خود را سخنگوی قطعه سازان معرفی می کنند و با مصاحبه سعی می کنند قطعه سازان خودرو را متهم به دست داشتن در کاهش تولید خودروسازان بنامند همان کسانی هستند که به دنبال رانت هستند.

در ادامه جلسه سعید صبوری از اعضا هیئت مدیره انجمن قطعه سازان در اعتراض به برخی از افراد که سابقه ی چندانی در تولید قطعات ندارند و بدون اطلاع اظهار نظر می کنند گفت: افرادی که سابقه ای در صنعت قطعه سازی ندارند و در مورد عدم تامین قطعه توسط قطعه سازان اظهار نظرهای غیرکارشناسی می کنند، هیچگاه مورد تایید قطعه سازان نبوده اند.

قطعه سازان خودرو

خبر مرتبط:فشار به خودروسازان برای تامین قطعات خودرو از بازار لوازم یدکی دردسر ساز شد

وی با بیان اینکه باید حرف های کارشناسی را از زبان قطعه سازانی شنید که سال ها در این صنعت حضور داشته اند و بر تمامی زوایای این صنعت مولد احاطه دارند، افزود: برای توسعه صنعت قطعه سازی در کشور باید به درخواست های واقعی قطعه سازان توجه بیشتری شود.

تجدید نظر در قراردادها

امیرحسین جلالی نایب رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازان استان تهران با اشاره به قراردادهای قطعه سازان با خودروسازی ها که عموما برای پرداخت مطالبات آنها مدت زمان 120 روزه تعریف شده است اظهار داشت: با توجه به خرید نقدی مواد اولیه و سایر هزینه ی تولید از جمله پرداخت نقدی مبالغ بیمه کارگران به تامین اجتماعی و پیش پرداخت های بالا برای تهیه فولاد و ورقهای فلزی این نوع قرار دادها عادلانه نیست و می بایست در نگارش و عقد قرارداد با قطعه سازان تجدید نظر شود.

وی به عدم پایبندی خودروسازان به قراردادهای منعقد شده با قطعه سازان اشاره کرد و گفت: خودروسازی به تعهدات زمانی و شکلی قراردادهای خود با تولید کنندگان عادلانه رفتار کنند.

جلالی تصریح کرد: مشکل اینجاست که موضوعاتی همچون سپرده گارانتی تا تحویل زمانی و جریمه دیرکرد تحویل که به نفع خودرساز است مو به مو عمل می شود و متاسفانه در مورد پرداخت بدهی هابه قطعه سازان و جریمه دیرکرد پرداخت این بدهی؛هیچ پرداختی به قطعه سازان انجام نمی شود که این موضوع باعث تضعیف هر چه بیشتر قطعه ساز و کم شدن سرمایه در گردش این تولید کنندگان می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا