اخبار روز داخلی

تعیین تکلیف قطعات یدکی باقی مانده در گمرک

مدتها قبل مدیرکل گمرک چابهار از ترخیص 1000 کانتینر قطعه باقیمانده از 3000 کانتینر قطعات خودرویی دپو شده در گمرک در آینده نزدیک خبر داده بود و اعلام کرد که حداکثر تا دو سه هفته آینده این کار صورت خواهد گرفت. در گمرک چابهار بیش از 3000 کانتینر قطعات خودرویی دپو شده بود که اواخر سال گذشته پس از اینکه هشدار لازم مبنی بر امکان متروکه شدن این کالاها داده شد، 2000 هزار کانتینر ترخیص و به صنعت خودروسازی کشور به خصوص دو کمپانی بزرگ تولید خودرو یعنی ایران خودرو و سایپا تحویل داده شد.

به گفته مدیرکل گمرک چابهار، قرار بوده که 1000 کانتینر قطعات باقیمانده در فروردین ماه سال جاری ترخیص شود که به دلیل برخی مشکلات جزئی، ترخیص این کالاها در هفته‌های آینده انجام می‌گیرد.

در این رابطه مازیار بیگلو – دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو – اذعان داشت: این 1000 کانتینر قطعه که وعده ترخیص آن از سوی رئیس گمرک چابهار داده شده متعلق به خودروسازان و قطعه‌سازان نیست؛ چرا که خودروسازان بدین شکل واردات قطعه ندارند و قطعه‌سازان نیز عموماً مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد می‌کنند که در سیستم گمرکی کشور با عنوان قطعه خودرو شناخته نمی‌شود.

قطعات یدکی
قطعات یدکی

وی در پایان همچنین اضافه کرد: قطعات دپو شده در گمرک درواقع متعلق به واردکنندگان یا فروشندگان لوازم یدکی است که واردات خود را قبل از بحث‌هایی همچون نوسانات بازار ارز و مسائل تحریمی انجام داده بودند اما در زمان ترخیص، موانع و سد راه‌هایی همچون بحث‌های ارزی، مسائل سامانه نیما، موانع بانکی و محدودیت‌های بازرگانی ایجاد شد که واردکنندگان را از ترخیص کالاهای وارداتی خود منصرف کرد و آنها درواقع کالای خود را رها کردند. حال که برخی از این موانع برداشته یا تعدیل شده است، واردکنندگان و تجار لوازم یدکی برای ترخیص بازگشته‌اند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو تصریح کرد: اما آنچه که مربوط به قطعه‌سازان بوده و در روند ترخیص مواد اولیه مورد نیازشان از گمرک وجود داشت، مشکل کمبود نقدینگی و مسائل قیمتی با خودروسازان بوده که هر دو در سال گذشته (97) حل شده‌اند. بنابراین این 1000 کانتینر قطعات مشخص نیست که مربوط به چه شخص یا نهادی است اما به زودی تعیین تکلیف می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا