اخبار روز دنیای خودرو

کاهش تولید موتور هشت سیلندر فورد

واضح است که موتورهای اکوبوست‌ فورد موفقیت زبانزدی را برای این کمپانی به ارمغان آورده‌اند. این موفقیت به گونه‌ای بوده که موتورهای توربوشارژ فورد حتی به بازاری که تحت تصرف موتورهای تنفس طبیعی هشت سیلندر خورجینی بودند و خریداران به آن علاقه بی‌شائبه‌ای داشتند نیز وارد شده است که برای مثال می‌توان به سگمنت پیکاپ‌ها اشاره کرد. این کمپانی تولید موتورهای 5 لیتری هشت سیلندر خورجینی با نام Coyote را کاهش می‌دهد.

این موتور همان پیشرانه استفاده شده در موستانگ GT و آپشن انتخابی F-150 است؛ اما تقاضای بازار نسبت به این مدل به دلیل تمایل به مدل‌های 6 سیلندر خورجینی 2.7، 3.3 و 3.5 لیتری از جانب خریداران،  کاهش یافته است. به گفته سخنگوی فورد، این کمپانی یکی از سه خط تولید Coyote را در اونتاریو متوقف کرده تا خود را با تقاضای بازار وفق دهد.

همانگونه که از کمپانی چون فورد انتظار می‌رفت، کارگرانی که با توقف خط تولید این دسته از موتورهای فورد شغل خود را از دست داده‌اند، در بخش دیگری برای تولید موتورهایی حتی بزرگتر از Coyote مشغول به‌کار می‌شوند. متیو درنان، سخنگوی کانادایی فورد می‌گوید:

تمامی کارگرانی که تحت تأثیر این تغییرات در بخش موتورسازی کمپانی قرار گرفته‌اند، به کارخانه موتورسازی ویندزور منتقل شده تا در آنجا به تولید موتورهای 7.3 لیتری بپردازند.

پیشرانه‌های خورجینی هشت سیلندر 7.3 لیتری، موتورهای جدید فورد بوده که در پیکاپ‌های سوپردیوتی فورد مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

در دوره‌ای که اقتصادی‌تر شدن مصرف سوخت از با اهمیت‌ترین مسائل در ارتباط با تولید پیشرانه‌های خودرو محسوب می‌شود، جایگزینی یک توربوشارژ کوچک با یک پیشرانه هشت سیلندر بزرگ کمی عجیب به نظر می‌رسد. منطقی در پشت این انتخاب فورد پنهان است. پیشرانه خورجینی هشت سیلندر 7.3 لیتری، قدرت زیادی را در واحد دور بر دقیقه ایجاد می‌کند، که این به معنای آن است که در صورت استفاده از آن جهت کشیدن و یا حمل و نقل، نیاز نیست مدت زمانی طولانی را برای رسیدن به دورموتور مورد نیاز، صبر کنید.‌

اکوبوست‌های کوچکتر مصرف سوختی بهتری دارند؛ اما در زمان‌هایی که تحت فشارند، دورموتور آن‌ها افزایش یافته و این منجر به افزایش مصرف سوختشان می‌گردد. در اینجاست که عملکرد خوب این پیشرانه 7.3 لیتری نمایان می‌شود؛ زیرا تحت بارهای سنگین سوخت کمتری را در مقایسه با موتورهای اکوبوست، هدر می‌دهد. همین امر باعث شده که انتخاب مناسبی برای استفاده در وانت‌های سوپردیوتی فورد باشد؛ اما برای مدل­های F-12 که اکثر خریداران برای مسافرت از آن استفاده می‌کنند، قطعا انتخاب مناسبی نیست. Coyoteهای هشت سیلندر خورجینی نیز از این قاعده پیروی می‌کنند؛ بدین جهت است که تقاضای بازار برای آنان کاهش یافته‌است.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا