اخبار روز دنیای خودرو

محبوبیت بالای مزدا میاتا مجهز به جعبه دنده دستی

امروزه کمپانی‌های تولید کننده اتومبیل کم کم در حال توقف استفاده از جعبه دنده‌های دستی در تولیدات خود هستند. با این وجود هنوز هم تعدادی از خودروسازان به این نوع از گیربکس‌ها تمایل نشان داده و از آن‌ها در محصولات خود استفاده می‌کنند. از جمله آن‌ها می‌توان به کمپانی مزدا و خودروی مزدا میاتا MX-5 اشاره کرد.

به گفته مدیر برنامه مزدا، تیم اولسون 76 درصد خریداران میاتا آپشن جعبه دنده دستی این خودرو را انتخاب کرده‌اند و انتخاب باقی خریداران جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک بوده است. این آمار برای جولای 2018 تا آوریل 2019 است.

در طی 12 ماه گذشته، 52 درصد از خریداران خودروی مزدا میاتا RF جعبه دنده دستی و 48 درصد آن ها نوع اتوماتیک را خریداری کرده‌اند.

e6d4feac mazda miata manual sales 1

درحالی که شنیدن اینکه خریداران مزدا میاتا به انتخاب دنده با دستان خود و نسپردن این وظیفه به اتومبیل، علاقه بیشتری نشان داده‌اند، چندان عجیب نبود؛ اما دانستن اینکه سال گذشته تنها 33 درصد از خریداران تویوتا مدل 86 در ایالات متحده جعبه دنده دستی را انتخاب کرده‌اند، کمی تعجب انگیز بود. مدل 86 نیز همچون میاتا یک اتومبیل استثنایی بوده که مشتریان مورد‌نظر کمپانی تویوتا در این خودرو، علاقه‌مندان به هیجان رانندگی بوده‌اند. از این رو انتظار می‌رفت که تمایل به گیربکس دستی در این اتومبیل بیشتر باشد.

کمپانی مزدا در اواسط سال گذشته میاتا را با موتور 2.0 لیتری SKYACTIV-G به عنوان مدل سال 2019 معرفی کرد. این موتور بهبود یافته نسبت به مدل قبلی این خودرو دارای سرسیلندرهای متفاوت، پیستون‌های اصلاح شده و دریچه‌های بهینه‌تر بوده و قدرت آن از 155 اسب بخار و گشتاور 205 نیوتن متر به 181 اسب بخار و 205 نیوتن متر افزایش یافته است.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا