آزمون و بررسی فنیروغن موتور

اتومبیل من روغن از دست می دهد اما نشت نمی کند. چه خبر است؟

نکته مهم: این مطلب به مرور زمان، ویرایش و یا تکمیل می‌شود!
در صورتی که با مشکل نگارشی، دستوری و یا مفهومی در این محتوا برخورد کردید، از شما دوست عزیز و گرامی، صمیمانه تقاضا می‌کنم که ما را مطلع کرده، تا نسبت به تصحیح و تکمیل آن، در اسرع وقت اقدام نماییم.
تیم تحریریه ” پلتفرم روغن موتور، رسانه صنعت خودرو motoroil

در حال رانندگی در جاده هستید و ناگهان چراغ روغن موتور شما روشن می شود. هیچ نشت روغن زیر ماشین شما وجود ندارد و می دانید که زمان تعویض روغن هنوز فرا نرسیده است. اگر علائمی از نشتی روغن مشاهده نکردید، ممکن است مشکل کاملاً چیز دیگری باشد. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا بدانید چرا خودروی شما روغن خود را از دست می دهد. در حالی که نشت نمی کند و برای رفع آن چه می توانید انجام دهید.

چرا خودروی من روغن خود را از دست می دهد؟

وقتی خودرویی به طرز مرموزی روغن خود را از دست می دهد، معمولاً دو دلیل ممکن است داشته باشد.

1- یا نشتی داشته اید.

2- موتور شما آن را می سوزاند.

اگرچه ممکن است علائمی از نشت روغن را مشاهده نکنید. اما قسمت های کمتر قابل توجه مانند مهر و موم فرسوده یا حلقه های نشت کننده ممکن است مقصر باشند. اما اگر بین رانندگی هنگام چکاپ خودتان باید یک چهارم یا بیشتر روغن به موتور خود اضافه کنید و نشتی پیدا نشود، به احتمال زیاد موتور خودرو روغن سوزی دارد.

روغن کم می شود اما نشت روغن ندارد؟ احتمالاً روغن می سوزانید.

روغن سوزی زمانی اتفاق می افتد که قطعات معیوب موتور اجازه نفوذ روغن به محفظه احتراق را می دهد. دود آبی رنگی که از اگزوز شما بیرون می آید یک شاخص بالقوه برای این مشکل است. اما اگر موتور شما فقط مقادیر کمی روغن بسوزاند ممکن است همیشه مشهود نباشد. البته طبیعی است که برخی از خودروها روغن بیشتری نسبت به سایر خودروها بسوزانند. اما در صورت تجربه سطوح پایین روغن سوزی به طور مداوم، بهتر است خودرو خود را در اسرع وقت تعمیر کنید.

از دست دادن بیش از حد روغن می تواند منجر به آسیب جدی موتور و تعمیرات گران قیمت شود. به ویژه در خودروهای قدیمی با 100000 مایل یا عدد بیشتر کیلومتر شمار. با این حال، وسایل نقلیه با مسافت کمتر از 50،000 مایل معمولا نباید بین یک چهارم یا بیش از یک چهارم روغن اضافی استفاده کنند.

unnamed 2

دلایل احتمالی روغن سوزی

وقتی روغن به داخل محفظه احتراق نفوذ می کند، معمولاً به دلیل وجو یک یا چند قطعه فرسوده است. برای موتورهای جدیدتر که از روغن با ویسکوزیته پایین مانند 5W-20 استفاده می کنند، حتی مقدار کمی ساییدگی می تواند منجر به ورود روغن به این محفظه شود. در اینجا برخی از دلایل رایج مصرف بیش از حد روغن ذکر شده است.

1- شیر فرسوده PCV

سیستم تهویه مثبت میل لنگ (PCV) یک جزء حیاتی موتور است که گازهای مضر تولید شده در هنگام احتراق موتور را حذف می کند. این کار را با هدایت گازهای اضافی به محفظه احتراق انجام می دهد. جایی که آنها برای بار دوم قبل از خروج با اگزوز سوزانده می شوند. با این حال، هنگامی که سیستم PCV مسدود می شود، می تواند باعث برگشت شدید روغن شود. به جای حذف گازهای احتراق، روغن از طریق ورودی هوا به موتور مکیده می شود. در بیشتر موارد، حل این مشکل به سادگی نیاز به تعویض شیر PCV دارد.

2- حلقه های پیستونی فرسوده یا دیوارهای استوانه ای

اینجا جایی است که تعمیرات می تواند گران تر تمام شود. هر مجموعه از حلقه های پیستون یک مهر و موم در برابر دیواره های سیلندر ایجاد می کند. این مهر و موم باعث می شود فشرده سازی موتور حفظ شود و از خروج گازهای احتراق جلوگیری کند. با این حال، اگر حلقه های پیستون شما فرسوده شده یا دیواره سیلندر شروع به خراب شدن کرده باشد، ممکن است مهر و موم دیگر به درستی کار نکند. با مهر و موم معیوب، روغن می تواند وارد محفظه احتراق شود، بسوزد و روغن کمتری از آنچه با آن شروع کرده اید برای شما باقی بگذارد.

3- مهر و موم سوپاپ فرسوده

آب بندی معیوب ورودی دریچه یکی دیگر از علل پایین بودن سطح روغن است. در حالی که مهر و موم ساق سوپاپ برای تنظیم مصرف روغن و روانکاری سوپاپ ها طراحی شده است، یک ساق شکسته دقیقاً برعکس عمل می کند. مهر و موم سوپاپ که فرسوده یا آسیب دیده است، ممکن است روغن به سیلندر موتور و در نهایت به محفظه احتراق نشت کند.

همچنین بخوانید:

نکاتی برای کارکرد بهتر کولر خودرو در تابستان

اجازه ندهید روغن سوزی خودرو سوراخی در جیب شما ایجاد کند

آیا به نشت پنهان روغن یا سایر مشکلات روغن مشکوک هستید؟ این مطالب می تواند کمک کنید با تعویض کامل روغن، یک بازرسی 19 نقطه ای و تعویض فیلتر روغن جلوی هرگونه خسارت احتمالی بزرگ را بگیرید. عیب یابی روغن پیشرفته را با استفاده از تشخیص یک مکانیک با تجربه و حرفه ای انجام دهید. آنها می توانند خدمات مورداعتماد تری به شما ارائه دهند. آنها حتی سطح تمام مایعات خودروی شما را چک می کنند، تا از سلامت بسیاری از نقاط موتور باخبر شوید. به نزدیکترین Firestone Complete Auto Care خودروی خود سر بزنید. یا برای همه نیازهای مراقبت از روغن خود امروز یک قرار ملاقات آنلاین تعیین کنید.

منبع: firestoneتیم تحریریه روغن موتور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا