خودروهای تجاری

بررسی کامیون خودران اشکوش ترامکس

اگر بخواهیم کامیون‌ها و ماشین‌های سنگین جنگی را بررسی کنیم، بدون شک سهم بزرگی را برای کامیون‌های Oshkosh قائل خواهیم بود. کامیون‌هایی که در صحنه‌های نبرد، پا به پای خودروهای هاموی نقش مهمی در تار و مار کردن دشمن در جولانگاه جنگ دارند. کامیون مورد بررسی ما در این مقاله، اشکوش ترامکس است.

این کامیون در ایپزود 5 از فصل 19 تاپ گیر به مصاف رنجرور سوپرشارژ 100 هزار پوندی رفت. این برند خوش نام بریتانیایی به فاصله چند ثانیه و با گذر از مسیرهای سخت و دشوار و پستی و بلندی‌های باورنکردنی، غول مورد بحث ما را شکست داد.

1 38

اگر اهل دنیای جنگی باشید، حتما از این موضوع خبر دارید که جنگنده F22 raptor، برترین جنگنده پنهانکار و رادارگریز و نسل 5 جهان، آخرین سفارش دولت ایالات متحده به کمپانی‌های لاکهید مارتین و بوئینگ است. این جنگنده در آینده‌ای نزدیک جای خود را به جنگنده‌های بدون سرنشین خواهد داد.

چند سال قبل یعنی در سال 2004 و 2005، دانشگاه Parma ایتالیا با همکاری کمپانی darpa نخستین کامیون خودران و بدون سرنشین دنیا را با افتخار تمام رونمایی کردند.

2 30

تفکر اولیه در مورد ترامکس

خودروی اصلی ترامکس بر اساس MTVR 6X6 ساخته شده است. البته در سال 2007 نیز یک نوع 4X4 از آن برای امتحان در محیط‌های شهری جهت انجام امور شهرداری و حمل خودکار زباله توسعه یافت، که البته هنوز مهیای انجام عملیات‌های درون شهری نشده است.

اشکوش ترامکس

توانایی‌های اشکوش ترامکس

terra max توانایی عبور از صعب العبورترین مسیرهای ممکن جنگی را دارد و با کمک 6 چرخ، می‌تواند بسیاری از تدارکات و ملزومات جنگی را به مقصد برساند و یا از مناطقی که امکان مین گذاری، کمین و یا حتی بمب‌های کنار جاده‌ای را دارد نیز عبور کرده و سالم به مکان مورد نظر برسد و محموله را تحویل دهد. هر چند اگر هم سالم به مقصد نرسد و دچار حادثه‌ای شود، مطمئن هستیم خانواده‌ای عزیز خود را از دست نداده است و شاید این برترین مزیت و چشمگیرترین صفت این کامیون نسبت به سایر کامیون‌های جنگی دیگر باشد.

روش کار اشکوش ترامکس

این کامیون عظیم الجثه از 64 لیزر جداگانه بهره می‌برد که به سرعت در حال چرخیدن و اسکن جاده هستند. این لیزرها اطلاعات دریافتی و اسکن‌های خود از اطراف کامیون را به کامپیوتر درون کابین فرستاده و این اطلاعات پردازش شده و سپس کامپیوتر، برای این کامیون تصمیم می‌گیرد که کامیون می‌تواند از چه مکان‌هایی عبور کند.

این کامپیوتر بسیار پیشرفته و محرمانه پس از دریافت شرایط جاده پیش رو، میزان گاز، ترمز و پایداری کامیون را متناسب با شیب و پستی و بلندی‌های مسیر کنترل و البته پیش بینی می‌کند. هم چنین می‌تواند با کم کردن باد لاستیک‌ها، به صورت اتومات و خودکار با اصطکاک بیشتر مسیرهای شنی و رمل را به سرعت و با اطمینان خاطر طی کند. هم چنین باید یادآور شد که حداکثر سرعت این کامیون برابر با 105 کیلومتر در ساعت است.

Oshkosh Terramax Unbemannter Truck 474x316 badd20b7030a8d6c

اشکوش ترامکس قابلیت این را دارد که  توسط ماهواره‌ها، جی پی اس و سایر دستگاه‌های ناوبری از اتاقکی صدها کیلومتر دورتر از میدان جنگ هدایت شود و ماموریت خود را انجام دهد، همچنین سیستم‌های ناوبری و کامپیوتر مرکزی این کامیون برای مصرف سوخت کمتر و روان‌تر شدن حرکت این کامیون این قابلیت را دارد که مسیر حرکت و نقشه منطقه را به صورت دستی به آن وارد کرده و بقیه کار را به ترامکس سپرد.

مشخصات فنی

پیشرانه اشکوش ترامکس همان انجین پایه خودروی اشکوش یعنی 12 سیلندر ساخت کاترپیلار با 11.9 لیتر حجم موتور و 425 اسب بخار قدرت به همراه 483 نیوتن متر گشتاور است. این موتور این شاهکار جنگی را قادر می‌سازد از شیب 60 درصدی نیز بالا رفته و یا از مسیری با 40 درصد شیب عرضی جاده عبور کند.

این محصول می تواند از گودالی با عمق 100 سانتی متر به راحتی جان سالم به در ببرد. جالب است بدانید که این غول، توانایی عبور از رودخانه‌های خروشان با عمق 150 سانت به همراه بار را نیز دارد. همچنین این ماشین 6 متری می‌تواند 7 تن بار را حمل و یا تا 15 تن را به همراه خود یدک بکشد.

در حال حاضر اشکوش ترامکس برای ارتش‌های ایالات متحده و بریتانیا فعالیت می‌کند، اما چندان حضور پر رنگی ندارد. وسیله‌های نقلیه بدون سرنشین و خودکار همچنان مخالفان و موفقان بسیاری دارد. هر چند که مزیت‌های این کامیون بر هیچ کس پوشیده نیست، اما همانطور که جیمز می بعد از خط پایان گفت:

یک ماشین که به وسیله پیشرفته‌ترین تکنولوژی و کامپیوترها هدایت می‌شد از یک ماشین با هدایت و دخالت مستقیم انسان شکست خورد، ما آدم‌ها هنوز هم مهمترین بخش ماشین هستیم  و اگر اینطور نبود، ما محکوم به فنا می‌شدیم.

یکی از کارشناسان و تحلیلگران ملزومات جنگی نیز در مورد این کامیون‌های باهوش این چنین اظهار نظر کرده است:

فرماندهان نیروی زمینی ایالات متحده هنوز به درک کامل از اهمیت و کاربرد کاروان‌های لجستیک با خودروهای هوشمند و کنترل از راه دور نرسیده اند. اینکه بتوانیم بسازیم و یا نه و اینکه سخت باشد و یا آسان تازه می‌شود یک بخش قضیه! باید دید فرماندهان ما به درک استفاده از چنین تجهیزاتی رسیده‌اند یا نه؟

همین اظهار نظر جالب، آینده این گونه ماشین آلات را نامشخص می‌کند. اما هرچقدر هم که پیشرفت تکنولوژی را نفی کنیم و ماشینی شدن را ضرری برای بشریت بدانیم، بازهم قبول خواهیم کرد آینده جنگ و انسان‌ها با ماشین‌ها و روبات‌های خودکار گره خواهند خورد و جداناپذیرترین پیوندها را رقم خواهند زد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا