خودروهای تجاری

نگاهی به کشنده 2400 اسب بخاری ولوو

توان تولیدی پیشرانه در کنار گشتاور بالا همیشه دو فاکتور تعیین کننده در برتری خودرو‌های سنگین بوده‌اند و حتی اگر بتوان با کمک قسمت‌های دیگری مانند یک جعبه دنده عالی با ضرایب مناسب و تعویض دنده‌های سریع و آسان در کنار دیفرانسیلی کارآمد تا حد زیادی کمبود قدرت از رقیب را جبران نمود، اما اثر جنگ روانی توان تولیدی می‌تواند نقشه‌های زیادی از رقبای ضعیف‌تر را به باد دهد. امروزه جنگ قدرت در اروپا در بین کشنده‌هایی که توانی بیش از اندازه نیاز دارند، به اوج خود رسیده است و در این میان ولوو و اسکانیا هر بار در این میدان تاخت و تاز می‌کنند. ولوو این بار برای نمایش قدرت و توان مهندسی خود کشنده‌ای 2400 اسب بخاری را آماده کرده است!

2.4 کیلو اسب بخار

6 7

اسکانیا بعد از چندین سال اقدام به رونمایی از نسل جدید کشنده‌ها و کامیون‌هایش کرد. اما ولوو که با این هم‌وطن خود جنگی یک دهه‌ای دارد، اعلام کرد که یک روز بعد از رونمایی از نسل جدید محصولات اسکانیا می‌خواهد از کامیون 2400 اسب بخاریش رونمایی کند که بر اساس ولوو FH آماده شده است تا با این کار بتواند تا حد زیادی از تمرکز خبرگزاری‌ها و افکار مردم و علاقه‌مندان به نسل جدید اسکانیا بکاهد.

Iron Knight یا شوالیه آهنی نام ولوویی است که رکورد‌های زیادی را جابه‌جا کرد. این کشنده شاهد کاهش وزن زیادی بوده و وزن آن به 5 تن رسیده است و از موتور D13 با چهار توربوشارژر به همراه اینترکولر بهره می‌برد. این پیشرانه در وسط کامیون نصب شده است تا تقسیم وزن آن به خوبی صورت بگیرد و از طرفی طول گاردان نیز کاهش یابد تا تلفات انرژی به حداقل ممکن برسد. دریچه‌های موجود روی فلاپ‌های شاسی نیز وظیفه هوا‌رسانی و خنک کنندگی این موتور را عهده‌دار هستند.

3 24

بدنه از فایبر گلاس ساخته شده و بسیاری از بخش‌های الکترونیکی نیز برای رسیدن به کمترین وزن ممکن، حذف شده‌اند. موتور به شکلی برنامه‌ریزی شده تا بیشترین قدرت ممکن را تولید کند و برای تحمل گشتاور عظیم 6 هزار نیوتنی موتور، از گیربکس تقویت شده و دوباره طراحی شده دوکلاچه I-shift استفاده شده است که پیش از این ولوو قدرت آن را با حمل باری به تناژ 750 تن به نمایش گذاشته بود.

حرکت سوم ولوو

4 20

در سال 2007 ولوو با یک کامیون 1600 اسب بخاری به نام Wild Viking توانست به رکورد طی یک کیلومتر مسافت را با بالاترین سرعت 158.8 کیلومتر در ساعت از حالت سکون به‌دست آورد. سه سال بعد نیز دوباره با کامیون NH-D16 که یک کامیون هیبریدی بود، توانست به میانگین سرعت 235.2 کیلومتر برسد. این کامیون یک موتور 1800 اسب بخاری احتراقی و یک موتور الکتریکی 300 اسب بخاری داشت.

ولوو قبلا در سال 2007 نیز با یک کامیون 1600 اسب بخاری رکورد هزار متر را با سرعت 158.8 کیلومتر در ساعت شکسته بود و در سال 2011 نیز با یک کامیون هیبریدی به نام Mean Grean که دارای یک موتور 1800 اسب بخاری و یک موتور الکتریکی 300 اسب بخاری بود، رکورد مسافت هزار متری را با سرعت 152.2 و مسافت 500 متری را با سرعت 115.4 به ثبت رسانده بود. اما شوالیه تاریکی ولوو این بار با رسیدن به سرعت 276 کیلومتر در ساعت و همچنین کسب رکورد طی 500 متر با سرعت 131 کیلومتر در ساعت و در زمان 13.71 و طی مسافت هزار متری با زمان 21.29 و سرعت 169 کیلومتر در ساعت، رکوردهای جدیدی از خود باقی گذاشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا