موتورسیکلت

گران‌قیمت‌ترین موتورسیکلت‌های جهان کدامند؟ (بخش دوم)

در قسمت اول این مقاله، 5 دستگاه از گران‌قیمت‌ترین موتورسیکلت‌های جهان را نام برده و توضیح مختصری در ارتباط با هر یک بیان کردیم. در این قسمت و در ادامه مقاله پیشین، 5 دستگاه موتورسیکلت گران‌قیمت‌تر را معرفی می‌کنیم.

6- دوج توماهاک V10 – 550,000 دلار

Dodge

در سال 2003 کمپانی دوج کانسپت توماهاک را در نمایشگاه خودروی آمریکای شمالی، نمایش داد. اصلی‌ترین دلیل جذابیت این موتورسیکلت آن بود که در آن از موتور 10 سیلندر خورجینی 8.3 لیتری خودروی دوج وایپر استفاده شده بود. کمپانی دوج پس از معرفی موتورسیکلت جدید خود به خصوصیات آن و به خصوص سرعتش بسیار افتخار می‌کرد. این کمپانی بیان کرده بود که توماهاک جدید، توانایی دست‌یابی به سرعت 675 کیلومتر در ساعت را دارد. اما پس از استفاده دیده شد که سرعت این موتورسیکلت تنها 482 کیلومتر بر ساعت است؛ البته کمپانی دوج از پاسخ به این سوال که اعداد و ارقام مربوط به سرعت را چگونه محاسبه کرده‌ و چنین اختلافی به چه علتی است، سر باز زد. همچنین کمپانی دوج ادعا کرده بود که روی این موتورسیکلت در دشت‌های نمکی بونویل آزمون سرعت گرفته خواهد شد که چنین چیزی نیز رخ نداد. در سال 2009 کمپانی دوج سرعت حداکثر توماهاک را اصلاح کرده و ادعا کرد این مقدار برابر 643 کیلومتر بر ساعت است؛ اگرچه که ما هنوز هم در این مورد تردید داریم. دلیل تردید ما هم درگ، مقاومت در برابر سایش، محدودیت‌های لاستیک‌ها و یافتن فردی ریسک‌پذیر برای امتحان این سرعت توسط موتورسیکلت است. در حقیقت دلیل اینکه چرا این موتورسیکلت 550,000 دلار قیمت‌گذاری شده ‌است، هنوز مشخص نیست.

7- وینسنت بلک لایتنینگ – 929,000 دلار

black 1

در تاریخ وسائل نقلیه دوچرخه، انگلستان یکی از کشورهایی بوده که برخی از خاص‌ترین و نمادین‌ترین موتورسیکلت‌ها را تولید کرده ‌است. وینسنت بلک لاتنینگ قطعا ویژه‌ترین آن‌هاست. این موتورسیکلت بین سال‌های 1948 و 1952 تولید شده و مسابقه‌دهنده آمریکایی، رولی فری اولین نسخه آن را راند. هدف این مسابقه‌دهنده آمریکایی این بود که رکورد سرعت در دشت‌های نمکی بونویل را به نام ایالات متحده آمریکا ثبت کند. یکی از معروف‌ترین تصاویر در تاریخ موتورسیکلت نیز مربوط به همین ثبت رکورد است. اکنون احتمال می‌رود که تنها 19 دستگاه از این موتورسیکلت وجود داشته باشد. در فوریه سال 2018 یکی از این موتورسیکلت‌ها با بالاترین قیمتی که تاکنون یک موتورسیکلت در یک حراج به فروش رسیده است، 929،000 دلار به یک فرد استرالیایی فروخته شد تا یکی گران‌قیمت‌ترین موتورسیکلت‌های جهان لقب بگیرد.

8- کاپیتان آمریکا Panhead Chopper – 1.35 میلیون دلار

گران‌قیمت‌ترین موتورسیکلت‌های جهان

در سال 2004 آخرین نسخه باقیمانده از بین چهار موتورسیکلتی که در سال 1969 در فیلم “ایزی رایدر” توسط بازیگر سرشناس آمریکایی، پیتر فوندا استفاده شده بودند، در یک حراجی به قیمت 1.35 میلیون دلار فروخته شد. سه موتورسیکلت دیگر پیش از انتشار این فیلم دزدیده شده بودند؛ از این رو این موتورسیکلت باقی‌مانده مانند یک قطعه طلا از این فیلم است. پیتر فوندا که خودش شخصا ایده این موتورسیکلت را در فیلم طراحی کرده بود، معتقد بود که این موتورسیکلت ایراداتی دارد و حراجی بایستی متوقف گردد. البته این اتفاق رخ نداد و موتورسیکلت به قیمت 1.35 میلیون دلار فروخته شد تا لقب یکی گران‌قیمت‌ترین موتورسیکلت‌های جهان را به نام ثبت کند.

9- فضانورد کیهانی هارلی دیویدسون – 3 میلیون دلار

گران‌قیمت‌ترین موتورسیکلت‌های جهان

بی‌ام‌و سازنده اتومبیل‌های هنری و هارلی دیویدسون خالق موتورسیکلت‌های هنری هستند. کمپانی هارلی دیویدسون برای خلق این موتورسیکلت هنری با شرکت اندی وارول و هنرمند اگزیستانسیالیسم کیهانی، جک آرمسترانگ وارد همکاری شد. مردم حاضر به پرداخت مبالغ هنگفتی برای اثرات هنری آرمسترانگ بودند و این موتورسیکلت کیهانی هارلی که آرمسترانگ روی آن هنرنمایی کرده، در ابتدا به قیمت 1 میلیون دلار و پس از آن مجددا به قیمت 3 میلیون دلار فروخته شد. یک شرکت به نام “Star Global International Inc” مدعی است که این موتورسیکلت را در اختیار داشته و حاضر است آن را به قیمت 15 میلیون دلار بفروشد.

جک آرمسترانگ یکی از طرفداران پروپاقرص هارلی بوده و معتقد است که این موتورسیکلت بالاخره یک روز رکورد قیمت نقاشی فروخته شده که اکنون با مبلغ 110 میلیون دلار در دست “باسکیات” است را خواهد شکست.

10- BMS نمسیس – 3 میلیون دلار

BMS Nehmesis

کمپانی BMS Choppers در فلوریدا، ایالت خواننده‌ها و ستارگان راک واقع شده و خالق برخی موتورسیکلت‌های گران‌قیمت و خشن است. BMS Nehmesis توسط صاحب این شرکت و برای خود وی ساخته شد تا در رقابت custom chopper در سال 2007 شرکت داده شود. برای ساخت این موتورسیکلت بلند 3.35 متری، 3000 ساعت زمان صرف شده و هزینه ساخت آن بین 400,000 تا 500,000 دلار برآورد شده است. برای اینکه این هزینه ساخت کمی منطقی‌تر به نظر بیاید، بایستی بگوییم که هزینه آبکاری‌های طلای به‌کار رفته در این موتور سیکلت 25,000 دلار و هزینه رینگ‌ها نیز 25,000 دلار بوده است.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا